"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Herem: Gao rünnakus sai vigastada kuus Eesti sõdurit (6)
23. juuli 2019
Scanpix/ Foto on illustreeriv

Kaitseväe juhataja, kindralmajor Martin Heremi sõnul sai esmaspäeva õhtul Malis Gao linnas enesetaputerroristide rünnakus viga kuus Eesti sõdurit, eestlaste vigastused pole rasked. Ükski rühmitus Gao sõjaväebaasi terrorirünnaku eest vastutust pole võtnud, kuid tõenäoliselt oli selle taga ISIS.

Heremi sõnul viga saanutest kolm on üksuse juures tagasi, kolm viibivad arstliku järelevalve all. Peamised vigastused olid põrutused ja killuhaavad ning Eesti jalaväerühm Estpla-30 saabub koju augusti alguses tavapärase rotatsiooni käigus.

Herem märkis BNS-le, et kolme arstliku järelevalve all viibiva sõduri vigastused rotatsiooni lõppemise ajaks ei parane.

Vigastada saanud Eesti sõdurid valvasid rünnaku ajal sõjaväebaasi pääslat.

Heremi sõnul pole ükski rühmitus Gao sõjaväebaasi esmaspäevase terrorirünnaku eest vastutust võtnud, kuid tõenäoliselt oli selle taga ISIS.

“Kellega tegemist, ei tea, sest keegi pole vastutust võtnud. Selles piirkonnas tegutsevad kaks terrorirühmitust, üks on Al-Qaeda meelne, teine on kohalik Daesh [ISIS – BNS], viimasel on kõige parem võimekus sellist rünnakut läbi viia,” rääkis kindralmajor Herem pressikonverentsil.

Esmaspäeva õhtul ründasid enesetaputerroristid autosse paigutatud isevalmistatud lõhkekehaga sõjaväebaasi Malis Gao linnas, kus teenivad Eesti, Prantsuse ja Mali kaitseväelased ning lisaks Prantsuse ja Mali sõduritele sai haavata viis operatsioonil Barkhane teenivat Eesti kaitseväelast, vahendas BNS kaitseväe peastaapi. Rünnakus haavata saanud kaitseväelastele anti koheselt esmaabi.

Gao sõjaväebaasis teenivad jalaväerühma Estpla-30 ja rahvusliku toetuselemendi liikmed, kokku ligi viiskümmend kaitseväelast. Prantsuse armee juhitaval mässutõrjeoperatsioonil Barkhane on eestlaste ülesanne lisaks patrullimisele ka baasi julgeoleku tagamine ja kiirreageerimisülesannete täitmine.

Kuni augustini Malis teenib jalaväerühm Estpla-30, mis alustas oma teenistust Gao sõjaväebaasis käesoleva aasta aprillis. Augustis alustab Gaos teenistust jalaväerühm Estpla-32.

Eesti osaleb Prantsusmaa juhitaval operatsioonil Barkhane alates 2018. aasta augustist kuni 50 kaitseväelasest koosneva üksusega. Operatsiooni eesmärk on toetada viie Saheli regiooni riigi ehk Mauritaania, Mali, Burkina Faso, Nigeri ja Tšaadi võitlust islamiäärmuslastega ja anda seeläbi panus Euroopa-suunalise ebaseadusliku immigratsiooni ja inimkaubanduse tõkestamiseks.

Ratas sõnas rünnaku järel, et see oli meeldetuletus, kuivõrd tõsiselt tuleb hinnata Eesti kaitseväelasi, kes Eesti ning meie regiooni julgeoleku nimel osalevad rahu ja stabiilsuse hoidmiseks rahvusvahelistel sõjalistel operatsioonidel ka kaugetes paikades.

“Soovin eile Malis haavata saanud Eesti kaitseväelastele kiiret paranemist ja meelerahu kõigile nende lähedastele. Samad palved palus mul meie võitlejatele ja nende omastele edastada ka Prantsusmaa president Emmanuel Macron. Eesti riik teeb kõik, et aidata kaasa oma kaitseväelaste kiirele taastumisele,” sõnas Ratas.

Eestlaste kõrval rünnakus viga saanud Mali ja Prantsusmaa kaitseväelastele kiiret tervenemist soovides tõdes Ratas, et Eestil on maailmas selge roll ja vastutus. “Toetume igapäevaselt oma liitlastele ja partneritele NATO-s ning Euroopa Liidus. Sellega kaasneb aga vastutus panustada ka riikidesse nagu Mali, et ka sealsetel inimesetel oleks oma kodumaal turvaline elukeskkond ja väljavaated paremaks eluks.”

Lisaks Ratasele soovib haavata saanud kaitseväelastele kiiret paranemist ka president Kersti Kaljulaid. “Kogu Eesti hoiab teile pöialt, sest missioonil seisate te iga päev meie kõigi ja meie liitlaste eest!” kirjutas president sotsiaalmeedias. 

Kommentaarid (6)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Tavaline koloniaalsõda
23. juuli 2019 15:17
Malis käib tavaline koloniaalsõda omaaegne Impeerium toetab mingid neegrikuningaid teiste kohalike kuningate vastu. Sekka külalised kaugemalt elik ühe üliriigi lemmikud laiemalt tuntud alkaida nime all kõik täiesti tavaline ei midagi uut. Tavaline Aafrika koloniaalsõda garneeringuks kellegi sm Mikseri laadsed häälitsused demokraatiast ja ühistest väärtustest - ühised väärtused neegrikuningaga? Kuid mida teevad seal eestlased ilmselt landsknehtid mis muud mida teevad eestlased Afgaanis või siis tegelt hävitet Iraagis. Täidavad käsku ja ainult - sõduri saatus.
Mida teevad meie lapsed Malis?
23. juuli 2019 14:56
Kui Ratasel Luigel Mikseril vaja siis mingu ise sinna!!!
Impeerium Mali
23. juuli 2019 11:30
Äärmiselt keerukas on teha vahet fulbe, barambara ja dodoni vahel kas mitte? Vast ainult mõni mõikab veidi Timbuktu tuareege ka seda vaid loodetavasti. Sellised Mali - iidne tuntud impeerium tegelt - hiidmaa Aafrikas reaaliad. Kuid vist on ka asjatundjaid?
tuareegid ja alkaida
23. juuli 2019 10:57
Siis seekordne veiks õpetust veidi suhtlust rändlejate ja maaharijate vahel sekka mingid farangid väike õpetus kulub ju alati ära kas mitte? Seekord sunnid kas mitte üheüliriigi lemmikud tegelt kas mitte. Väike laks siis Gaos Malis. Kuid Beirut 23. oktoober 1983. kui Jassõri PLO oli minema kihutatud just siis lahendati vist ühe teise usulahu poolt küsimus elik 241 USA marinat ja 58 Prantsuse parašütisti ei mingit naljatlemist tegelt julgelt tonn ainet käsitleda. Aafrikas millest alustada - alati alustada algusest elik poiss Sarko tsemendile koheselt südamesõber, võlausaldaja ja märter Muammari mõrvamise eest. Alati alustada algusest.
Tõdemus
23. juuli 2019 09:45
Selline püssirohu- ja verelõhnaline toetus läänele meelepärastele kohalikele valitsejatele üksnes suurendab lõppkokkuvõttes immigratsiooni antud piirkondadest. Aga "demokraatidel" pole muidugiu omane pikalt ette mõelda, ikka vaid valimistest valimisteni erinevalt diktaatoritest, kui viimased veel juhtuvad olema edumeelsed ja tegutsevad mitte niipalju enda kui oma maa tulevikule mõeldes nagu kunagi isevalitsejatest valgustatud monarhid, kelle tegevuse viljadest Euroopa veel muideks tänapäevani paljuski toitub ja hingitseb.
veremaks klassikaline
23. juuli 2019 09:10
Pariisis neegermeeste ja benalladega semmiv mikronist Macron löögu esmalt Prantsusmaal kord majja kogu riik võõramaalastest tapjaid vägistajaid täis. Ilmselt parim lahendus anda võim üle ainsamalt prantslasele Prantsusmaal elik prantslannale ei midagi uut tegelt Prantsusmaa ajaloos prantslanna riiki juhtima. Mis puutub eestlastesse siis mis on sulaspoisi saatus saata maaisandat ja kõik elik Vergeld veremaks tavaline Eestis ei midagi uut. Kannupoiss alati saadab Maaisandat. Ehe Eesti ajalugu - veremaks.