"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Ratas Riias: ajalugu on tõestanud, et Baltimaad on koos tugevamad (10)
23. august 2019
Stenbocki maja

"Balti kett andis kõigi meie riikide elanikele veendumuse, et okupatsioonivõim ei suuda enam seista vastu loomulikule vabadusepüüdlusele ning omariikluse taastamine saabki olla järgmine samm. Suur rõõm on vaadata tagasi ja veenduda, et sümboolselt Balti ketist alguse saanud koostööst on nüüdseks saanud enesekindlate ja vabade riikide läbikäimine, mis muutub iga aastaga paremaks," ütles peaminister Jüri Ratas. 

Peaminister osales täna Riias koos Läti ja Leedu ametikaaslastega Balti peaministrite kohtumisel ja Balti keti 30. aastapäeva pidulikel mälestusüritustel. Peaministrid arutasid kohtumisel kaitsekoostöö ja Euroopa Liidu küsimusi ning Rail Balticu tulevikku.

“Lisaks ajaloole ja sümbolitele ühendavad meid suured eesmärgid, olgu need siis Euroopa Liidus ja NATOs või kogu maailmas väikeriikide ja vabaduse ning reeglitepõhise maailmakorra eest seistes. Molotov-Ribbentropi paktini viinud mõtteviis ei tohi enam kunagi korduda,” sõnas Ratas.

Ratas rõhutas, et ajalugu on tõestanud, et Eesti, Läti ja Leedu on koos edukamad ja tugevamad. “Koostööd teeme iga päev, sest vaid ühiselt saadab meid edu näiteks Rail Balticu ja elektrivõrkude sünkroniseerimise projektides. Kiirelt arenevate väikeriikidena on meil ühine nägemus Euroopa Liidu tulevikust ja siseturust ning tulevasest eelarvekavast. Samuti arusaam, et NATO on meie regioonis parim julgeoleku tagaja. Ja mis olulisim: meie inimeste vahel on väga head suhted ja oleme sõbrad,” ütles ta.

Ratas ja Leedu peaminister Saulius Skvernelis kohtusid Riias peaminister Krišjānis Kariņšiga. Lisaks kohtusid peaministrid Seimi spiikri Ināra Mūrniecega ning asetasid pärjad Riia vabadussambale ning külastasid sealset Balti keti teemalist näitust. Seejärel toimus mitteametliku Balti Ministrite Nõukogu peaministrite kohtumine.

Õhtul aset leidval pidulikul kontserdil esineb Baltimaade muusikute kammerorkester Kremerata Baltica ning kirjanikud Māris Bērziņš, Hasso Krull ja Vladas Braziūnas esitavad oma luuletusi.

Balti Ministrite Nõukogu loodi 1994. aastal kolme riigi valitsustevahelise koostöö järjepidevuse tagamiseks. Sel aastal on nõukogu eesistujaks Läti, kes võõrustab peaministrite kohtumisi.

Kommentaarid (10)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

apell
26. aug. 2019 19:51
https://www.telegram.ee/eesti/ilvi-joe-cannon-iseseisvuse-taastamisel-mangis-oma-osa-ka-balti-apell
diplomaat
25. aug. 2019 18:05
Läti ja Leedu eeskujul peaks ka Eesti avalikustama välisministeeriumi 1939. aasta arhiivi.
ingerlane
25. aug. 2019 17:58
https://www.rubaltic.ru/article/politika-i-obshchestvo/20190823-pakt-molotova-ribbentropa-pribaltika-lishilis-nezavisimosti-iz-za-litvy/?utm_source=smi2 Vene pool MRP-st. https://www.theguardian.com/world/2019/aug/23/moscow-campaign-to-justify-molotov-ribbentrop-pact-sparks-outcry
toetaja
25. aug. 2019 10:49
https://www.eesti.ca/toetame-petserimaa-vabadussamba-rajamist/article54280
slovakk
25. aug. 2019 09:47
Näiteks 1968 aasta sündmuste aegu Tšehhoslovakkias sai NLKP peasekretär Brežnev 18. augustil kirja USA president Johnsonilt, milles teatati, et vastavalt Jalta - Potsdami konverentside otsustele kuulub Tšehhoslovakkia NL-i mõjusfääri ja Lääs ei sekku. Mõistagi kehtisid samad kokkulepped ka 1953 aasta sündmuste aegu Ida - Berliinis ja 1956. aastal Ungaris, aga ka 1947. aastal Saksamaa inglise okupatsioonitsoonis toimunud mässu ajal.
siht silme ees
25. aug. 2019 09:39
Albert Pike kolme maailmasõja kava. https://www.threeworldwars.com/albert-pike2.htm https://parnu.postimees.ee/2351907/palestiina-umbsolm-kas-iii-maailmasoja-pohjus I maailmasõda pidi hävitama kolm keisririiki - Saksamaa, Venemaa ja Austria-Ungari. Maailmasõja lõppedes pidi Venemaast saama kristlusevastane jõud, mille abil illuminaadid asuksid pealetungile kristlikele riikidele. II maailmasõda pidi puhkema juutide ja äärmusliku rahvusideoloogia konfliktist, mille tagajärjel tekiks juudi riik ja kasvaks illuministliku poliitika eesmärke täitva Venemaa mõjuvõim. III maailmasõja pidi põhjustama juutide ja islamimaailma vastasseis.
no nii
23. aug. 2019 21:03
http://vana.kesknadal.ee/est/uudised?id=13908 Ajakirjanik Andres Raid nõudis Tallinna halduskohtus Sotsiaalministeeriumilt Genfi konventsioonist lähtuvalt enese represseerituks tunnistamist kui Nõukogude armees teenima sunnitud eestlast ja taotles Sotsiaalministeeriumilt sellega kaasnevaid represseeritutele suunatud hüvitisi. Tallinna halduskohus, Tallinna ringkonnakohus ja nüüd ka Riigikohus otsustasid, et Nõukogude armees teenima sunnitud eestlasi ei represseeritud. Samas on meie võimud absoluutselt veendunud, et Eesti riik oli Nõukogude Liidu poolt okupeeritud. See teooria on sisse viidud ka ajalooõpikutesse...
MRP elik Poola jagamine
23. aug. 2019 20:25
Tegu klassikalise Poola jagamisega Poola jagamised on tükk ehedat Poola ajalugu. Kuid miks Poola liitlased Inglismaa ja Prantsusmaa oma sõjaväed Poolale appi ei saatnud? Miljonid ja miljonid mehed igati korraliku relvastusega ja ainult prantslannad siis tublilt ja tarmukalt teat raamides hoidma kogu seda hiidväge - tegevuseta relvismehed on tõsine asi lugupeetavad. Inglannad siis hoidmas kodurinnet.
preislane
23. aug. 2019 21:01
Nagu von Ribbentropi hilisemast avaldusest selgus, kulgesid MRP läbirääkimised Kemlis üldiselt sujuvalt. Poola suhtes olevat kiiresti kokku lepitud, sest NL-i jaoks taastati piir, mida juba 1919. aasta 8. detsembril Pariisis Antanti poolt määratud nn. lord Curzoni liin ette nägi ning seda aktsepteerisid mõistagi ka Prantsusmaa ja Inglismaa. Probleeme tekkis piiri tõmbamisega Balti riikide piirkonnas, mis Inglismaa ja Prantsusmaa poolt oli juba müüdud NLiidule, aga nii ka jäi. Inglismaa avalikustas 12. juulil 1941 ja 26. mail 1942 Nõukogude Liiduga sõlmitud kokkulepped ning lepingud, tehes teatavaks seda, mis juba kauemat aega oli faktina tuntud: poliitiline ja sõjaline koostöö Nõukogude Liiduga oli Inglismaal juba Saksamaa ja Nõukogude Liidu lepingute (MRP) sõlmimise ja kehtimise ajal olemas, kuigi lepingute tekstid seda selgesõnaliselt - expressis verbis - keelasid. https://parnu.postimees.ee/2135313/nsv-liidu-ja-laaneriikide-salajane-koostoopakt Lisaks sedagi, et 1939. aasta märtsist kuni septembrini küüditati Poolas 50 000 sakslast, kellest 15 000 tapeti. MRP salaprotokollid loodi selle mõttega, et kui puhkeb sõjategevus Poolas, siis saaks vältida kokkupõrget Punaarmeega. Sõjategevust Poola vastu alustasid Saksamaa ja Slovakkia. Viimase ridadesse kuulusid ka ukraina väeosad. NL-i vastu alustasid aga sõjategevust Saksamaa ja Rumeenia, paar päeva hiljem kuulutasid NL-ile sõja ka Soome, Slovakkia ja Ungari.
piiritõmbaja
23. aug. 2019 19:26
Tänu MRP-le omavad tänapäeval lisaterritooriume Leedu (Wilno - Vilniuse piirkond), Valgevene ja Ukraina. Seega kehtestati MRP-ga piirid sisuliselt piki lord Curzoni liini, mille määras Antant (Inglismaa ja Prantsusmaa) aastal 1919. Tollal ei olnud Poola sellega nõus ja Punaarmee ei suutnud omakorda territooriumi välja võidelda. https://en.wikipedia.org/wiki/Curzon_Line Ukraina sai lisaks Poola aladele ka Slovakkia, Ungari ja Rumeenia alasid. Liitlaste konverentsidel Teheranis, Jaltas ja Potsdamis kiideti kõik territoriaalsed muutused heaks, lisaks kinnitati neid 1975. aasta Helsingi lõppaktiga. Eesti allkirjastas Helsinki 1975 lõppakti tagantjärgi aastal 1991.