"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
Helme: kagulõigul on tara vältimatult vajalik (1)
26. august 2019
Scanpix

"Muidu ei ole võimalik sajaprotsendiliselt öelda, et meil piir peab nii salakaubaveo, illegaalide, diversantide kui jumal teab kelle tulekuks. Sain kinnitust, et liigume õiges suunas sellega, mida oleme plaaninud ette võtta," rääkis siseminister Mart Helme. 

Valitsuse liikmena esimest korda Eesti idapiiri külastanud Helme tunnistas reede õhtul Eesti, Venemaa ja Läti piiri kolmikpunktis visiidile punkti pannes, et idapiiri raskeim lõik on kahtlemata selle lõunapoolne ots, kuhu tuleb rajada tara ning varustada see järkjärgult seirevahenditega, vahendas BNS Lõuna-Eesti Postimeest.

“Käisime väga rasketel lõikudel. Tegime kaasa jalgsipatrulli ja võisime veenduda, et need otsused, mis on tehtud – hakata rajama viivitustara ja selle kõrval kulgevat teenindusteed, varustada see kõik järk-järgult seiretehnikaga – on lihtsalt vältimatud,” rääkis Helme. “Muidu ei ole võimalik sajaprotsendiliselt öelda, et meil piir peab nii salakaubaveo, illegaalide, diversantide kui jumal teab kelle tulekuks. Sain kinnitust, et liigume õiges suunas sellega, mida oleme plaaninud ette võtta.”

Idapiiri väljaehitamise kuulutas valitsus esmatähtsaks juba peaaegu viis aastat tagasi, pärast seda kui Vene eriteenistus võttis 5. septembril 2014 piiril kinni kaitsepolitseinik Eston Kohveri. Ometi on elu näidanud, et piiri ehitust lubada oli tollal lihtsam, kui seda tegelikult ehitada.

Kagupiiri valvamiseks vajaliku taristu väljaehitamise muudab ministri sõnul keeruliseks ja kalliks metsik ja soine maastik. “Vaadake nüüd ise,” jätkas Helme, “kaardi peal jookseb piir suhteliselt sirgelt, aga tegelikult jooksevad sinka-vinka ojad-jõed, on võsa, on sood.” Nõnda on siseministeerium jõudnud seisukohale, et piiritaristu tuleb küll välja ehitada, kuid see rajatakse järk-järgult ja mitte kohe kõigi nii-öelda kellade ja viledega.

“Peame nuputama, kuidas edasi,” lausus Helme. “Oleme maha tõmmanud hulga juurdesõiduteid, samuti seiretehnika kohese paigaldamise, loomatõkked – neid on võimalik hiljem lisada.” Ühtlasi loodab ta idapiiri ehitusel abi leida Euroopa Liidu eelarvest, mille toetusel soovitakse osta piirile seiretehnika, samas kui tara ehitamiseks tuleb Eestil leida raha enda eelarvekatlast. 

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Idapiirist ei piisa
26. aug. 2019 08:49
Piirist Idas ei piisa vaja on piiri Lõunas, Läänes ja Põhjas elik Kindlus Euroopa. Ja esmalt siis NATO laevastik Vahemerele ja kõik saratseenid merre või Euroopa hooldusterritooriumile Põhja-Aafrikas. Ei ühtki neegermeest semmima Euroopa Muttid karaku Sise-Aafrikas ja lustlikult.