"Olen aeg-ajalt kuulnud, et kolleegid mujal maailmas imestavad, kuidas meil on õnnestunud siin luua nii elav ja kõrgel tasemel muusikaelu."

Tõnu Kaljuste, dirigent
Kultuuriöö toob tuleetenduse ja Kalamaja kummitustetuurid (0)
29. august 2019
erakogu

"Kui vanalinnas kummitavad mungad ja ilusad naised, siis Kalamaja on varisurnute ringikondamise paik," lubab muuseumijuht tuuritajaile põnevat Kultuuriööd.

Järjekorras juba viies Kultuuriöö festival toimub 31. augustil ja pakub pärastlõunast südaööni mitmekesiseid kontserte, etendusi ja ekskursioone. Suur osa programmist on piletita.

“Esmakordselt on Kultuuriöö programmis vabaõhukino ja näha saab režissöör Joosep Matjuse auhinnatud loodusdokumentaali “Tuulte tahutud maa”,” ütles abilinnapea Vadim Belo-brovtsev. “Lisaks väga mitmekülgsele kontserdiprogrammile pakub põnevat vaatamist Meelis Kubo ja Charleka mustkunstietendus.”

Mustkunstnike trikke saab näha Luscher ja Matieseni hoovis (Toom-Kooli 10) kell 18. Kalamaja muuseum kutsub aga hilisõhtul kummitustuurile, mille lood on kogutud eakatelt Kalamaja elanikelt. “Ekskursioon algab Kalamaja muuseumi juurest ja kulgeb läbi Kalamaja kalmistuparki. Öösse see sobib,” lausus muuseumi juhataja Kristi Paatsi, kes hämarat retke juhendab. “Kui vanalinnas kummitavad mungad ja ilusad naised, siis Kalamaja on varisurnute ringikondamise paik. Asus ju Depoo turu kohal, Oleviste ja Niguliste juurest Kopli surnuaeda viiva tee ääres 1860ndail varisurnute varjupaik. Inimesed, kes lootsid lähedast varisurmast ellu ärkavat, tõid lahkunu sinna. Paraku keegi üles ei ärganud ja varjupaiga perenaine asus tühje voodeid tavalistele inimestele välja üürima. Nii see ettevõtmine mõnekümne aasta järel uksed sulges.”

Paatsi sõnul sobib tuur kogu perele, kestab umbes tunni ja lõpeb Kalamaja kalmistupargis. “Kõhedad ja õõvastavad kummituslood on üks osa kogukonna lugudest,” nentis ta. “Elanike pajatatud lugudega saab tuttavaks ka valmivas Kalamaja kogukonnamuuseumis, on ju Kalamaja Tallinna vanemaid eeslinnu. Kalamaja inimesed saavad tulla muuseumi oma ajalugu ja tänapäeva avastama, kuid kindlasti kujuneb maja ka mõnusaks kooskäimise kohaks muinasjutuhommikute, näitemängude, ekskursioonide jt põnevate üritustega.”

Aita muuseumi sisustada!

Praegu kogub muuseum elanikelt põnevaid esemeid, et ehedat õhustikku luua. “Muuseumi kogusid aitavad luua elanikud ise – mida huvitavat keegi oma kuurist, keldrist või pööningult leiab,” lausus Paatsi. “Näiteks kogume muuseumi jaoks prill-laudu, postkaste, uksesilte ja nõusid, et tulevases muuseumis ehtsat Kalamaja õhustikku edasi anda. Üks mees annetas käterätiku, millega ta on aastaid Kalma saunas käinud. Iga eseme juurde tuleb ka oma lugu.”

Tuur algab Kalamaja muuseumi (Kotzebue 16) eest kell 21, registreeruda saab siin.

Raekoja platsil saab kell 21.30 vaadata muusik Don Ulviku trummišõud ja Müstika tantsustuudio tuleetendust.

“Silver Ulviku vägev trummišõu sobib meie tantsudega väga hästi kokku,” lausus koreograaf ja tantsija Berit Vill. “Me pole end kunagi piiritlenud ainult idamaiste tantsudega, repertuaaris on muidki eksootilisi tantsu- ja treeningstiile. Tuletantsuga tegeleme juba pikka aega ja usume, et mitmete tuleartistide koostööna sündinud tulešõu sobitub Kultuuriöösse hästi! Ulvikuga oleme koos esinenud varemgi, näiteks Hiina uusaastal Vabaduse väljakul.”

Tantsulavastust saab Kultuuriööl näha veel Pelgulinna rahvamajas (Telliskivi 56), kus kell 16 algav etendus “Dawra” on inspireeritud Lähis-Ida tantsukeelest ja kultuurist.

Lapsed detektiivideks

Keskraamatukogu (Estonia pst 8) ootab juba laupäeval kell 11  töötuppa meisterdama lugemispäevikut, kuhu loetud raamatud kirja panna. Hiljem õpitakse logopeedide ja pedagoogide koostatud lugemismängudega tähti tundma ja lugemist harjutama ning mõrvamüsteeriumi lahendama. Kokku pannakse ka vanalinna pildiga pusle ja teadmisi testib orienteerumismäng.

Kultuuriööl kuulutab keskraamatukogu oma veebilehel välja ka suvise õudusjuttude konkursi “Valged ööd, tumedad teod” võitja. “Meile saatsid oma jutte isegi kümneaastased lapsed,” ütles võõrkeelse kirjanduse osakonna pearaamatukoguhoidja Nadja Gerjak. “Seepärast avaldame võitjate nimed ka meie lastelehel, samuti võtame parimatega ise ühendust.”

Parimate tööde autorid saavad piletid Draamateatri lastelavastusele “Lohe needus”, noorte ja täiskasvanute vanuserühma parimatele on ette nähtud piletid Vene Teatrilt ja üllatusauhind raamatukogult.

Kiek in de Kökis öömatkad Jaak Juskega

Eripalgelisi ekskursioone korraldab Kiek in de Köki kindlustusmuuseum. Samuti on kavas Jaak Juske menukad öömatkad ning külastada saab näitusi galeriides ja muuseumides. Snelli tänavakultuurifestivalil on võimalik oma oskused proovile panna jalgpalli-, korvpalli- ja tänavatantsuvõistlusel. Elamust pakuvad tänavatsirkuse õpitoad, slackline, ronimissein jpm. Lavaprogrammis astuvad lisaks noortebändidele üles ÖED ja Lepatriinu.

Katariina kirikus (Vene 14a) musitseerib kell 22.30 duo Erki Pärnoja ja Peedu Kass. “Inspireerivas kiriku atmosfääris tahaks mängida midagi erilist, öömuusikat,” lausus Pärnoja. “Esitame põhiliselt minu enda ja Peedu loomingut. Kui ma viimasel ajal olen esinenud oma isegi kaheksaliikmelise bändiga, siis nüüd oleme Peeduga laval kahekesi ja suure enamuse ajast meid seal kontrabassi või kitarri käes hoidmas ei näe. Katariina kirikus üritame öiseid maastikke luua süntesaatori taga.”

Kultuuriöö festivali korraldab linna kultuuriamet.

Jaani kirikus esinevad Koit Toome ja Jorma Puusaag

Raekoja platsil algab kell 18 festival Tallinna tornid, kus avakontserdil astuvad lavale David O’Brock (vokaal) ja tehnikaülikooli puhkpilliorkester (dirigendid Tarmo Kivisilla ja Diana Mäeväli).

Kell 18 algab Lennusadamas muinastulede öö, kus esinevad Estonian Voices, Artistic Flow Stuudio ja DJ Peeter Ehala.

Kultuurikatla aias Pada (Kalasadama 6) esineb kell 20 Siim Aimla Funk Band.  Katariina kirikus (Vene 14a) musitseerivad kell 22.30 Erki Pärnoja ja Peedu Kass. Jaani kirikus (Vabaduse väljak 1) annavad kell 17 kontserdi Koit Toome ja Jorma Puusaag.

Enamik programmist on tasuta ja kogu kavast saab ülevaate tallinn.ee/kultuurioo ja Kultuuriöö Facebooki lehelt.

Kultuuriöö 2019 programm

31. augusti pärastlõunast kuni südaööni toimuvad kontserdid, etendused, näitused, vabaõhukino ja põnevad temaatilised ekskursioonid Tallinna südalinnas.


Kui piletiinfot pole kirjas, on üritus TASUTA!

KONTSERDID

Raekoja platsi lava   

18.00 Festival “Tallinna tornid” esitleb: David O’Brock (vokaal) ja Tallinna Tehnikaülikooli puhkpilliorkester (dirigendid Tarmo Kivisilla ja Diana Mäeväli)

20.00 Púr Múdd & Andreas Poom

21.30 Don Ulvik trummishow & Müstika Tantsustuudio tuleshow 

 

Katariina kirik

Vene tn 14a

22.30 Erki Pärnoja & Peedu Kass 

Kohtade arv on piiratud!

 

Kultuurikatla aed PADA

Kalasadama 6

20.00 Festival “Tallinna tornid” esitleb: Siim Aimla Funk Band. Koosseisus: Siim Aimla (saksofon), Jason Hunter (trompet), Sten Valdmaa (tromboon), Artis Boriss (klahvpillid), Paul Daniel (kitarr), Henno Kelp (bass), Juki Laanesaar (trummid)

 

Tallinna Jaani kirik

Vabaduse väljak 1

17.00 Koit Toome & Jorma Puusaag

 

Luscher & Matieseni hoov 

Toom-Rüütli 10 

18.00 Mustkunstietendus. Meelis Kubo & Charlekas

19.00 Inger 

 

Neitsitorni sisehoov

Lühike jalg 9a

18.00 Puuluup

19.30 Minu Eestimaa – Urmas Alenderi laulud. Esitavad Margus Vaher & Tarmo Sillaots 

 

Jazzklubi Philly Joe`s 

Vabaduse väljak 10

20.00 Liisi Koikson & bänd koosseisus Raun Juurikas – klahvpillid ja elektroonika, Marti Tärn – basskitarr, Martin Petermann – trummid. Esitusele tulevad isiklikud ja ausad lood inimeseks olemise haavatavusest. Lood on ilmunud albumil “ Coffee For One” ja sel kevadel EP’l “Bittersweet”. 

Kohtade arv on piiratud!

 

Tallinna Püha Vaimu kirik

Pühavaimu 2

16.00 Vanamuusikaansambel Musica Antiqua Russica (Peterburi), Vladimir Shulyakovskiy ja Andres Mustonen sõpradega

 

Eesti Loodusmuuseumi hoov

Lai 29a

18.00 Tallinna Kammerkoori kontsert (dirigent Mariell Aren)

 

VABAÕHUKINO

Harjumägi, 20. Augusti väljak 

21.30 Dokumentaalfilm “Tuulte tahutud maa” (2018) Eestimaa metsikust loodusest, režissöör Joosep Matjus. Vabaõhukino näitab MTÜ Elektriteater.

 

 

EKSKURSIOONID

16.00 – 17.00 Tõnu Pedaru ekskursioon ”Taani-aegne Tallinn – linna vanimad paigad ja ehitised”. 

Kogunemine Neitsitorni hoovis kahuri juures, Lühike jalg 9a. Registreerimine lõppenud, grupp on täis!

17.00 – 18.00 Risto Paju ekskursioon Raidkivimuuseumis “Tallinna raidkivikunsti meistriteosed”. 

Kogunemine Kiek in de Köki fuajees, Komandandi tee 2. Grupi suurus 20 inimest. Eelregistreerimine: liina.baranova@tallinnlv.ee (kirjuta meili ekskursiooni pealkiri, osalejate arv ja nimed).

20.00 ja 22.00 Jaak Juske vanalinna öömatkad.

Kogunemine Paksu Margareeta juures, Pikk 70

21.00 Kalamaja kummitustuur. Kas Kalamajas kummitab? Millised on kõige hirmutavamad ja õõvastavamad paigad? Millised lood-legendid pärinevad siit ning on seotud Kalamajaga? Paljud lood on kogunud Kalamaja muuseum eakatelt kalamaja elanikelt. Tuur sobib kogu perele. Algus Kalamaja muuseumi eest, Kotzebue 16.

Lisainfo ja kontakt: kalamaja@linnamuuseum.ee

Registreerimine lõppenud, grupp on täis!

 

LASTEPROGRAMM

Tallinna Keskraamatukogu

Estonia pst 8

11.00 Lugemispäeviku töötuba. Meisterdame lugemispäeviku, kuhu saab kirja panna loetud raamatud.

12.00 Lugemismängude mängimine. Logopeedide ja pedagoogide koostatud mängudega õpime tähti ja harjutame lugemist.

13.00 Mõrvamüsteerium. Otsime vihjeid ja lahendame müsteeriumi. Oodatud on 11 – 17-aastased lapsed ja noored. Eelregistreerimine e-posti aadressil laste@tln.lib.ee

14.00 Pusle kokkupanemine. Paneme kokku Vanalinna pildiga pusle. Tunni aja jooksul moodustub lahendamise kiiruse alusel edetabel. Kiirematele lahendajatele auhinnad!

15.00 Orienteerumismäng vanalinnas. Kogunemine keskraamatukogu laste- ja noorteteeninduses (Estonia pst 8)

16.00 Raamatubingo

Lisainfo: Tallinna Keskraamatukogu laste- ja noorteteenindusest telefonil 683 0914 ja e-posti aadressil laste@tln.lib.ee 

 

Kalamaja muuseum

Kotzebue 16

21.00 Kalamaja kummitustuur. Kas Kalamajas kummitab? Millised on kõige hirmutavamad ja õõvastavamad paigad? Millised lood-legendid pärinevad siit ning on seotud Kalamajaga? Paljud lood on kogunud Kalamaja muuseum eakatelt kalamaja elanikelt. Tuur sobib kogu perele. Algus Kalamaja muuseumi eest.

Lisainfo ja kontakt: kalamaja@linnamuuseum.ee

Registreerimine lõppenud, grupp on täis!

 

Tallinna Pelgulinna Rahvamaja

Telliskivi 56

16.00 Etendus “Dawra”. Lavastus on inspireeritud Lähis-Ida tantsukeelest ja kultuurist.

 

NÄITUSED

Kogu päev pop-up fotonäitus: fotograaf Tatjana Mäeots. Stroomi keskuse juures. Korraldaja Põhja-Tallinna Valitsus

9.00 – 20.00 Püsiekspositsioon “Kaitstud linn” ja näitus “Dannebrog ja Eesti 1219 – 2019. Pilet 6 € /10 €. Kiek in de Köki kindlustustemuuseum, Komandandi tee 2

10.00 – 18.00 Püsinäitus “Minu vaba riik”. Pilet 6 € / 8 € / 16 €. Maarjamäe loss, Maarjamäe ajalookeskus, Pirita tee 56

10.00- 18.00 Püsinäitus “Duubel ÜKS”. Pilet 6 € / 8 € / 16 €. Filmimuuseum, Maarjamäe ajalookeskus, Pirita tee 56

10.00- 18.00 Näitus “Eesti. Talu. Film. Taluarhitektuur Eesti filmis”. Pilet 6 € / 8 € / 16 €. Filmimuuseum, Maarjamäe ajalookeskus, Pirita tee 56

10.00 – 18.00 Püsinäitus “Vabaduse kõla! Eesti levimuusika lugu”. Pilet 4 € / 6 € / 12 €, Maarjamäe lossi tallihoone, Maarjamäe ajalookeskus, Pirita tee 56

10.00 – 18.00 Pop-up näitus “Eurovisuaalne”. Pilet 4 € / 6 € / 12 €. Maarjamäe lossi tallihoone, Maarjamäe ajalookeskus, Pirita tee 56

10.00 – 18.00 Püsinäitus „Visa hing. 11 000 aastat Eesti ajalugu“. Pilet 6 € / 8 € / 16 €, Suurgildi hoone, Pikk tn 17

10.00 – 18.00 Püsinäitus „Lood ja laulud“. Pilet 3 € / 6 € / 12 €, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum, Müürivahe 12

10.00 – 18.00 Näitus „Minu laulupeo lugu“. Pilet 3 € / 6 € / 12 €, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum, Müürivahe 12

12.00 – 18.00 “Piirideta näitus” – Tauno Kangro skulptuurid ja Yury Khorevi maalid. Disaini- ja Arhitektuurigalerii, Pärnu mnt 5

12.00 – 18.00 Jüri Arraku näitus “Roheline tuli”. Tallinna Linnagalerii, Harju tn 13

12.00 – 19.00 Näitus “Hea olemise kunst”. Pilet 3 € / 6 €. Tallinna Kunstihoone, Vabaduse väljak 8

12.00 – 19.00 Näitus “Throbwerk”. Tallinna Kunstihoone galerii, Vabaduse väljak 6

14.00 Kuraatorituur näitusel „Linn hämaruses – öövaateid Tallinna Linnamuuseumi kunsti- ja fotokogust“. Pilet 4 € / 6 €. Fotomuuseum, Raekoja 4/6

15.00 Ekskursioon näitusel „Linn hämaruses – öövaateid Tallinna Linnamuuseumi kunsti- ja fotokogust“ (vene keeles). Pilet 4 € / 6 €. Fotomuuseum, Raekoja 4/6

18.00 Olesja Katšanovskaja-Mündi isikunäituse „Kultuuritolm“ avamine ja esitlus. Muuseum on avatud tasuta alates kella 18.00, kell 11.00-18.00 on sissepääs muuseumipiletiga 3 € /4 €  /8 €. Tallinna vene muuseum, Pikk 29a.

VEEL TOIMUMAS

12.00 – 20.00 Snelli tänavakultuurifestival 2019.

Festivalil saab oma oskused proovile panna jalgpalli-, korvpalli- ja tänavatantsuvõistlusel. Lisaks pakuvad elamust tänavatsirkuse õpitoad, slackline, ronimissein koos mitmete erinevate tänavakunsti tegevustega ja veel palju muud.

Toimumas ka lavaprogramm, kus astuvad üles lisaks noortebändidele ka ÖED ja Lepatriinu. 

Lisainfo: www.tallinn.ee/tanavakultuurifestival ja Facebookis „Snelli tänavakultuurifestival 2019“.

Festivali korraldab Tallinna Spordi- ja Noorsooamet koostöös Tallinna Ülikooli üliõpilastega ELU projekti raames.

Snelli staadion ja Toompark

19.00 Kontsert Oboe d’amore – armunud oboesse. Olev Ainomäe 65. Pilet 13,50  € / 17.50 €. Niguliste kirik, Niguliste 3

18.00 – 23.00 Muinastulede öö Lennusadamas. Esinevad Estonian Voices,  Artistic Flow Stuudio ja DJ Peeter Ehala. Lennusadam, Vesilennuki 6

19.00 WEST SIDE STORY L. Bernsteini muusikal. Rahvusooper Estonia. Pilet 16 – 44 €

19.00 Pärdi Päevad 2019: kontsertetendus ”Surmatants” / Nargenfestival 2019. Noblessneri Valukoda, Peetri 10. Pilet 25 – 50 €

20.30 – 23.30 Muinastulede öö Kakumäe rannas

21.00 SAAL Biennaal 2019: FLORENTINA HOLZINGER (Austria-Belgia) “Apollon”. Kanuti Gildi SAAL, Pikk 20. Pilet 12 € / 16 €

 23.00 House-muusika pidudesari Bianca. Piletid eelmüügist 7 € / 10 € / 12 €. kohapealt 15 €

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.