"Olen aeg-ajalt kuulnud, et kolleegid mujal maailmas imestavad, kuidas meil on õnnestunud siin luua nii elav ja kõrgel tasemel muusikaelu."

Tõnu Kaljuste, dirigent
Järveotsa teele võib peagi kerkida täiesti uus lasteaed (0)
02. september 2019
Albert Truuväärt

Männikäbi lasteaia rühmad Mustamäel said eraldi mänguruumi ja magamisruumi, Kadrioru lasteaed uue katuse ja Sitsi lasteaed uued aknad. "Saame novembris tööle hakata põhjalikult renoveeritud majas," lausus Männikäbi lasteaia direktor Aino Kallavus. 

Linn renoveerib lasteaedu igas linnaosas, nii näiteks saab Männikäbi lasteaed skandinaavialiku sisekujunduse. “Saame novembris tööle hakata põhjalikult renoveeritud majas,” lausus Kallavus. “Praegu on lõpusirgel maalritööd. Sisekujundus lähtub skandinaavia stiilis pastelseist toonidest, fassaadis domineerib halli kõrval eri variatsioonides roheline. Remondi ajal saavad lapsed käia kuues ümbruskonna lasteaiamajas.”

Mustamäele 1967. aastal ehitatud kahekordse Männikäbi lasteaia kapitaalremondi käigus saavad korda kõik maja siseruumid ja soojustatakse fassaad, samuti saab hoone moodsad tehnosüsteemid – elektri-, kütte- ja ventilatsioonisüsteemi, et õhk oleks värske ja sobiva soojusega. Nii säästab maja ka rohkem energiat. “Muutus ka ruumide jaotus, igal rühmal on nüüd kaks eraldi ruumi – mänguruum ja magamisruum,” rääkis Kallavus. “Siis ei pea ka kõik lapsed alati ühes ruumis tegutsema, vaid saavad mängida mõlemas toas. Rühmad on ilusasti täis, laste vähesuse üle küll kurta ei saa.”

Ajalooline maja

Lasteaia rohelust täis õu on hea paik loodusõppeks – sinna on juba varem rajatud õuesõppe paviljon, liiklusväljak, seiklusrada, alpisein, ronipüramiid, laev, kiiged, mängumajad, liivakastid, liumäed, ronilad ja kelgumägi. Üks idee on Kallavuse sõnul siiski veel tallel: “Plaanime rajada õuele oma kasvuhoone, nii saame taimi ette ja tomateid-kurkegi kasvatada.”

Algaval õppeaastal võib uute akende ja tehnosüsteemidega varustatud ning hästi soojustatud majas tööd alustada ka Põhja-Tallinnas, mere ja rannapargi läheduses asuv Sitsi lasteaed. Hoolas remont käib veel kesklinnas Jaan Poska lasteaias. “Septembri lõpuks saab remonditud lasteaia tänavapoolne fassaad, mis värvitakse kollaseks,” lausus Jaan Poska lasteaia direktor Helve-Annela Õisma, kel samal kuul täitub Poska lasteaia juhina 30 aastat. “Aruna Ehitus teeb oma tööd põhjalikult, pestes endise värvi veega maha. Kuna 1931. aastast pärit ajaloolisel hoonel on paksud kiviseinad, siis täiendavat soojustust need ei vaja. Maja on igati soojapidav, aknad renoveeris linn juba varem.”

Rõõmsavärvilist maja ootavad sügisel ees ka rõõmsad üllatused.  “Poska nime sai lasteaed kümme aastat tagasi – alustas see ju  1924. aastal Poska perelt üüritud ruumides,” lausus Õisma. “Valdavalt vaesematest peredest lapsed said kaks korda päevas sooja einet, õppemaksu ei olnud. Tänavu oktoobris saab sellest 95 aastat ja plaanime tähtpäeva 31. oktoobril väärikalt tähistada. Valmistame ajalooliste materjalide põhjal ette põneva näituse. Aktuselgi on üllatused plaanis, ühe võime siiski kohe ära rääkida – nimelt ootame kunagiste õpetajate ja vilistlaste seas külla siin 34 aastat töötanud õpetaja Ellen Lüüdik-Kalvikut, kes on lasteaiaga täpselt ühevanune.”

Kavas veel mitu remonti

Uue katuse sai Kadrioru lasteaed, evakuatsioonitrepid korrastati Meelespea ja Kalamaja lasteaias. Elektrisüsteeme korrastati näiteks Pallasti, Kivimurru, Päikesejänku, Kajaka, Naeratuse, Rukkiräägu, Kiikhobu ning piirdeaiad Komeedi, Rõõmutarekese, Paekaare, Nõmmekannikese, Merivälja, Kelmiküla lasteaias.

Koostöös linnavaraametiga on tellitud projektid Järveotsa, Laagna-Rukkilille, Liivamäe Rabarübliku lasteaia korrastamiseks. Eskiislahendused on valmis Rõõmupesa, Vindi ja Maasika lasteaiale, et kavandada nende remonti järgmisel aastal. Täiesti uue lasteaia plaanib linn ehitada Järveotsa teele.

Lasteaiaõpetajate palgad tõusuteel

• Tallinna lasteaedades käib ligikaudu 21 500 last.

• Linnas on kokku 125 koolieelset lasteasutust – viis lastesõime ja 120 lasteaeda. Lasteaiarühmad on ka Laagna lasteaed-põhikoolis ja Heleni koolis.

• Linnal on plaanis tõsta 1. septembrist oma haridusasutuste töötajate töötasu. Näiteks tõuseks lasteaiaõpetaja tasu 1250 eurole varasema 1150 euro asemel ja lasteaiaõpetaja abi oma 665 eurole (varem 610 eurot). Esmakordselt võrdsustas Tallinn lasteaiaõpetajate palgad kooliõpetajate palkadega 2006. aastal ja nii on see järjepidevalt olnud juba 12 aastat.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.