"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Rahandusministeerium: pensionid tõusevad järgmisel aastal 8 protsenti (2)
09. september 2019
Scanpix

Rahandusministeeriumi teatel tõusevad pensionid tuleva aasta kevadel ligikaudu 8 protsenti.

“Kuna palgakasv on kiirem, kui me kevadel ootasime, siis olulise komponendina oleme tõstnud ülespoole pensioniindeksit. Järgmise aasta pensioniindeks on 1,08, mis tähendab laias laastus 8-protsendilist pensionitõusu järgmisel kevadel,” rääkis rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Margus Täht BNS-le esmaspäeval ministeeriumi suvise majandusprognoosi esitlusel.

Täht lisas, et kasvanud on ka muud sotsiaalkulud, näiteks vanemahüvitis. “Oleme aluseks võtnud uue rahvastikuprognoosi, mis on eelmisega võrreldes optimistlikum – sünde rohkem, samas kulud riigieelarvele suuremad,” märkis analüütik.

Pensioniindeksi arvestamise aluseks on 80 protsendi ulatuses eelmise aasta sotsiaalmaksu pensionikindlustuse osa laekumise muutus ja 20 protsendi ulatuses eelmise aasta tarbijahinnaindeksi muutus. Nende muudatuste alusel tekib indeks, mille kinnitab vabariigi valitsus.

Indeksiga korrutatakse riiklike pensionite arvutamise aluseks olevaid näitajaid – pensioni baasosa ja aastahinnet, samuti rahvapensioni määra. Tänavu aprillis tõusid pensionid keskmiselt 8,4 protsenti.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Vana
10. sept. 2019 09:03
Aga pensionäride arvu vähenemine seoses pensioniea tõusuga? Võrreldes eelmise aastaga on käesoleval aastal 28,6 tuhat penskarit vähem. See on ca 15 miljonit kokkuhoidu.
nentija
9. sept. 2019 21:21
Austria keskpanga kunagine juht Ewald Nowotny ütles oma sõnavõtus, et "Puupäine klammerdumine kokkuhoiupoliitikas (1920-1930) viis massilise tööpuuduseni, demokraatlike institutsioonide lagunemiseni ja ... natsismi katastroofini".