"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tarmo Soomere: kliimamuutused on muutunud poliitilise võitluse areeniks (1)
13. september 2019
Svetlana Aleksejeva

"Kliimamuutused on nüüd muutunud raevuka poliitilise võitluse areeniks, kust teadlased tahaksid sootuks eemale hoida. Seda põhjusel, et teadus toetub faktidele, mitte arvamusele," ütles Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere.

Soomere sõnul kliima muutub, on pidevalt muutunud minevikus, muutub praegu ja muutub ka tulevikus. 

“Kliima taga on palju määramatust ka selles, mida me teame või ei tea,” ütles Soomere kliimakonverentsil. Teadus toetub tema sõnul faktidele ning isegi kehvad faktid on paremad kui teadmatus.

Soomere ütles, et Eesti probleem ei ole niivõrd kliimamuutused, vaid see, et meil jääb järjest väiksemaks teadlaste ring, kes on matemaatiliste ja statistiliste mudelite osas pädevad.

“Mis muutub, kui kiiresti muutub ja kas selle taga on inimene või mitte, seda ei oska me selgelt praegu öelda,” märkis ta. 

Samuti nentis Soomere, et üleminek taastuvenergiale tundub olevat vältimatu.

Soomere sõnul on praeguses maailmas väga oluline arendada sellise energia tootmist, mis suurendaks meie sõltumatust.

Ratas: meil on kohustus ja vastutus tegeleda oma tegevuse mõjudega

Peaminister Jüri Ratas ütles kliimakonverentsi avasõnades, et kõik peavad pingutama ja tegelema oma tegevuse mõjude vähendamisega. Ta viitas tänavu kevadel peetud noorte protestidele ja tuletas meelde, et õpilaste sõnum on: kuulake teadlasi.

“Peame lahendama sotsiaalsed ja majanduslikud katsumused, peame arendama tuuleenergiat ja ka päikeseenergia võimalused,” ütles Ratas. “Tuumaenergia kasutamise läbirääkimised ei saa olema lihtsad. Minna üle elektriautodele ja säästlikele kütustele. Meil on häid kogemusi, me oleme dünaamiline ja mõistlik ühiskond. See kõik annab head võimalused edasi liikumiseks nii avalikus kui erasektoris.”

Ratas tuletas meelde, et maailmas tehakse palju erinevaid konverentse ja sõlmitakse leppeid, aga lepingutest üksi ei piisa.

“Lepingute täitmist ootab ka noor Rootsi aktivist Greta Thunberg,” tuletas Ratas meelde noort Rootsi koolitüdrukut, kes tänavu kevadel julgelt kliimamuutuste vastu sõna võttis.

“Vaid poolekraadise muutusega kaasnevad suured muutused ökosüsteemides,” tuletas peaminister meelde.

Ta ütles ka, et tänastel inimestel on suur vastutus planeedi ja inimkonna ees.

“Euroopa majandus ja tööstus vajavad kaasajastamist, see aitab püsida konkurentsis ja muutusi juhtida, meie ees seisavad märgilased valikud. Meil on võimalus investeerida innovatsiooni – jätkusuutlikkus on suur konkurentsieelis,” tõdes peaminister.

Ta rõhutas, et väga oluline on pikaajaline kliimastrateegia, mis aitab säilitada puhta planeedi kõigi jaoks.

“Kuidas tuleme toime võimalike raskustega?” küsis Ratas.

Ta tõi esile, et muutused on kulukad, kuid siin ongi koht, kus mõelda, mis on tegelikult kulukas: kas tegevusetus või eestvedamine. “Meil on vaja mõistmist ja planeerimist, et oleks piisav kindlus, et saame sellega hakkama,” tõdes Ratas.

Eesti elektritootmise tugisammas on tema sõnul olnud põlevkivi, aga see ei ole kliimast hoolivas maailmas enam konkurentsivõimeline.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

lucky
13. sept. 2019 18:42
Enne, kui olukorra üle otsustatakse, peaks omandama järgmise tõe: elektrienergiat vabal kujul looduses pole, seega saadakse see mingi teise energialiigi muundamise tagajärjel. Sellise muundamisprotsessi kasutegur on oluliselt alla 100%. Seega peame elektrienergia saamiseks kulutama mõnda teist energialiiki enam, kui selle vahetul kasutamisel. Tüüpiline näide on vedelkütusel toimiv elektrigeneraator. Selle oma majapidamisse soetades oleme "rohelisest" mõtteviisist eriti kaugele eemaldunud.