"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Autovaba päev ärgitab nelja rattaga sõpra koju jätma (0)
16. september 2019
Scanpix

Balti jaamast saab alguse rulavõistlus Balta Session, sealse trammipeatuse juures võib proovida e-liikureid ning jalgrattaga minnakse Kalamaja avastama.

Autovaba päeva tähistab Tallinn tänavu 22. septembril kella 10-17 Balti jaama ümbruses keskkonnasõbraliku liikumise kuu ja Euroopa liikuvusnädala tippsündmusena. Päev kutsub inimesi üles aktiivsemalt ja keskkonnasäästlikumalt liikuma, näiteks jalgrattal, jalgsi või ühissõidukiga. Meremuuseumi kuraator  Mihkel Karu eelistab regulaarselt linnas rattaga sõita. “Sõidan jalgrattaga mitte just iga päev, aga stabiilselt,” lausus Karu. “Töölesõiduks eelistan jalgratast. Hea meel on näha, et linn on jalgrattateedesse tublisti panustanud. Paljudesse kohtadesse jõuab ratta seljas kiiremini kui autoga. Põhja-Tallinnas on ratturil üsna kodune sõita, sest seal on autojuhid õppinud rohkem ratturiga arvestama. Sealne keskkond on rattasõiduks sobiv.”

Autovabal päeval kell 10.30 viib Karu teisedki huvilised Kalamaja avastama. “Start on Tornide väljakult ja retk läbi Kalamaja vältab ligi paar tundi,” ütles Karu. “Tagasi jõuame taas Tornide väljakule.”

Võimlemine ja kontsert Tornide väljakul

Jalgsimatkale viib samal ajal Jaak Juske, kes näitab põnevaid paiku Balti jaama ümbruses. Uksed avab huvilistele tutvumisretkeks ka kunstiakadeemia uus hoone. Kell 12 saab stardi populaarne orienteerumisvõistlus ühistranspordiga.

Kell 15 saab Balti jaama endises ootepaviljonis alguse suurejooneline rulavõistlus Balta Session ning kella 10-17 saab Balti jaama trammipeatuse juures proovida populaarseid e-liikureid.

Kella 12-14 saavad lapsed ja noored linna tuleviku teemal kaasa rääkida Nunne tänaval foorumis “Tuleviku Tallinn”, kolme arutelu teemad on koolihoov, koduhoov ja linnatänav. Paneeli kokkuvõtteid esitletakse autovaba päeva pealaval kell 14.30. Samuti tutvustatakse esitluse käigus Vana-Kalamaja tänava pikendamise projekti.

Autovaba päeva pealava koos põnevate tegevustega asub Tornide väljakul. Muuhulgas sisaldab mitmekesine lavaprogramm akrobaatika, jõu ja korvpalli etteastet, MyFitnessi näidistreeningut ja soojendusvõimlemist, Tallinna huvikoolide õpilaste kontserti, Nukuteatri lavastust jpm. Päeva lõpetab ansambli Curly Strings kontsert.

Tervislikud toidud

Kella 10-14 saab Tornide väljakul tutvuda liiklusohutusega politsei ning maanteeameti ühistelgis. Samuti on avatud uuskasutus-rattalaat, kus igaüks võib müüa, vahetada või osta kasutatud rattaid. Tornide väljaku lasteala pakub pere noorematele liikmetele eri mänge ja tegevusi nagu batuut, ponisõit, ronimissein, maskott Snupsi tegevused jm. Kohapeal pakutakse tervislikke toite.

Autovabal päeval sõidab Tallinna trammiliinidel 1936. aastal Tallinnas valmistatud eritramm T-11, mille järelkärul esinevad noored kodumaised muusikud. Balti jaama peatusesse on oodata trammi umbes kell 12.15. Kuna T-11 eritramm ei sõida tavapärasel kiirusel ja ei peatu kõikides peatustes, on Balti jaama saabumise kellaaeg ligikaudne.

Autovaba päeva korraldab linn koos ettevõttega Happening OÜ.

Autovabad tänavad

• Autovabal päeval suletakse mootorsõidukitele liikumiseks Nunne tänav (Toompuiestee kuni Suur-Kloostri t), Põhja pst (Suurtüki t  kuni Kesk-Kalamaja t) ja Kopli t (Vana-Kalamaja t – Kotzebue t).

• Autovabal päeval ja sellele järgneval esmaspäeval luuakse Nunne t – Toompuiestee ristimikule ajutine ülekäik, millega katsetatakse Vana-Kalamaja t pikendamise projekti.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.