"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! Helme: püüame saavutada madalapalgaliste palgakasvu (0)
19. september 2019

„Peame tähtsaks tõsta järgmisel aastal sise-, hariduse-, kultuuri- ja keskkonnaministeeriumi allasutuste töötajate töötasu, kellel on kõige madalam palgatase praegu üldse,“ ütles rahandusminister Martin Helme.

Peaminister Jüri Ratas ütles, et riigieelarve koostamisel on valitsus kasutanud ekspertide ja akadeemikute abi.

“Ekspertide kaasamine jääb tavaks igasuguste küsimuste arutamise puhul,” ütles Ratas.

2020. aasta riigieelarve maht on üle 11 miljardi euro ning kasv võrreldes selle aastaga on mitusada miljonit eurot. “Kulude ja investeeringute ja ka tulude pool ületab 11 miljardi euro piiri, sellele lisandub välisraha,” märkis Helme.

Helme lisas, et eelarvemahu kasv tänavusega võrreldes tuleneb Eesti majanduse heast olukorrast ja maksulaekumiste kasvust – eelkõige tööjõumaksudest ja käibemaksudest.

“Kõige suurem kulurida on sotsiaalne kaitse 3,6%-ga, sellest pensionid 2 miljardit ja 1,6 miljardit tervishoid,” märkis Helme.

Kulud ületasid tulusid 318 miljoni võrra

Valitsus kiitis tänasel istungil heaks riigi möödunud aasta majandusaasta koondaruande. Riigikontrolli hinnangul on aruanne olulises osas õige ning kajastab õiglaselt riigi finantsseisundit ning lõppenud aruandeperioodi majandustulemust ja rahavoogusid.

Möödunud aastal olid riigi eelarve kulud ja investeeringud kokku 10,27 miljardit eurot. Tulud olid 9,95 miljardit eurot.

Eelmisel aastal ületasid kulud ja investeeringud tulusid 318,6 miljoni euro võrra. Riigil oli varasid möödunud aasta lõpu seisuga kokku 16,07 miljardi euro väärtuses, millest enamuse moodustasid põhivarad. Varad tervikuna kasvasid aastaga 668,7 miljoni euro võrra. Riigi konsolideeritud kohustised ulatusid 2018. aasta lõpus 8,82 miljardi euroni, mis on 860,1 miljonit rohkem kui aasta varem. Laenukohustised moodustasid sealhulgas 3,08 miljardit eurot, kasvades aastaga 175,6 miljonit eurot.

Riigiabi anti mullu 304 miljardi ulatuses

Riigihalduse minister Jaak Aab esitas valitsusele ülevaate eelmisel aastal Eestis antud riigiabi ja vähese tähtsusega abi kohta. Eesti riik ja Euroopa Liit toetasid möödunud aastal Eesti ettevõtlust kokku 350,6 miljoni euroga, summa kasvas aastaga 13,4%.

Riigiabi anti mullu 304,2 miljonit eurot ja selle osakaal sisemajanduse kogutoodangust oli 1,18%. Riigiabist enamik ehk 90,5% anti toetustena (275,4 miljonit eurot). Järgnesid 9,5% maksuvabastused ja maksusoodustused (28,8 miljonit eurot). Väike osa, 0,03% ehk pisut üle 0,1 miljoni euro, anti tagatise vormis.

Üle poole riigiabist ehk 157,9 miljonit eurot eraldati keskkonnakaitseabiks. Kasvas ka riigiabi kultuuri edendamiseks ja kultuuripärandi säilitamiseks, mida anti kokku 66,1 miljonit eurot. Veel anti abi 13,3 miljonit eurot teadus- ja arendustegevuseks, mis kasvas aastaga 5,2 miljonit eurot. Regionaalabi moodustas 11,1 miljonit eurot, kasvades aastaga 29%. Spordi- ja mitmeotstarbelisele vaba aja veetmise taristule antud abi moodustas 10,5 miljonit eurot.

 Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.