"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Uuring: valitsus sai kaotatud toetajad tagasi (1)
21. september 2019
Scanpix

"Koalitsioonierakonnad on olnud ka aktiivsemad. Valitsuse otsused, olgu need eelarve- või muud arutelud, on meedias olnud esiplaanil. Kandev roll on olnud koalitsioonierakondadel. Opositsiooni roll on olnud meedias kommentaare jagada," ütles Kantar Emori uuringuekspert Aivar Voog. 

Valitsuserakonnad on politseijuht Elmar Vaheriga seotud skandaalist taastunud ning toetajad tee nende juurde tagasi leidnud, vahendas BNS Postimehe tellitud ja Kantar Emori tehtud uuringut.

Erakondade reitingutabelit juhib endiselt konkurentsitult Reformierakond, kuid sel kuul on osa oravate toetajatest kaduma läinud. “Augusti keskpaiga pinged mõjusid vaid lühikest aega,” kinnitas Voog. Ta viitas, et augustis uutesse kõrgustesse tõusnud opositsiooniparteide toetus tuli tõenäoliselt juhuslike toetajate arvelt, kes pettusid korraks ja võõrandusid oma algsest valikust. Torm on aga raugenud.

Eelmisest küsitlusest saadik ei ole valitsuserakonnad skandaalide keerisesse sattunud. Poliitika on kulgenud pigem rahulikus rütmis, sest kuivõrd riigieelarve läbirääkimised alles käivad, ei ole valitsus veel ka mõjukaid otsuseid vastu võtnud. Ka riigikogu alles alustas tööd. Võib öelda, et peaminister Jüri Ratase umbusaldushääletus augusti lõpus, mis läbi kukkus, ei avaldanud toetusarvudele tohutut mõju.

Septembrikuises uuringus osales 1261 inimest. Kui homme toimuksid valimised, siis hääletaks Reformierakonna poolt 32,8 protsenti vastanutest. See on nelja protsendi võrra vähem kui eelmisel kuul. Sotsiaaldemokraatidele annaks hääle 11 protsenti küsitletutest.

“Koalitsioonierakonnad on olnud ka aktiivsemad. Valitsuse otsused, olgu need eelarve- või muud arutelud, on meedias olnud esiplaanil. Kandev roll on olnud koalitsioonierakondadel. Opositsiooni roll on olnud meedias kommentaare jagada,” põhjendas Voog valitsusparteide toetuse kasvutrendi.

Näiteks oli veel augustis Isamaa toetus suisa alla valimiskünnise, aga nüüd on jõutud seitsme protsendini. Teinekord häälekamate koalitsioonipartnerite varju jääval Isamaal on viimastel nädalatel olnud ka rohkem võimalusi pildis olla, sest avalikkuse fookuses on olnud nende põhilubadus – teise pensionisamba reform. Mis hakkab saama pärast pensionisamba vabatahtlikuks muutmist, on Isamaa poliitikud saanud selgitada nii telesaadetes, leheveergudel kui ka riigikogus. Tundub, et see on ära tasunud.

Keskerakonna toetus on olnud tõusujoonel

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna ja Keskerakonna toetus tõusis samuti, ent Isamaaga võrreldes oli see tagasihoidlikum. Reformierakonna järel on nüüd toetustabelis teise koha sisse võtnud EKRE 18,4 protsendiga. Keskerakonnale on jäänud kolmas koht 16,5 protsendiga.

Koalitsioonierakondade toetuse kasv mõjub hästi ka kogu valitsuse toetusele, mis on septembris 41,9 protsenti.

Muust rahvusest valijad toetasid septembris kõige rohkem Keskerakonda nagu tavaliseltki. Isamaal ei olnud septembris küsitletud inimeste seas aga mitte ühtegi teisest rahvusest toetajat peale eestlaste. “Isamaa ongi nulli ja kahe protsendi vahel kõikunud. Nende toetus mitte-eestlaste hulgas on marginaalne,” ütles uuringuekspert Voog.

Samas paistab muust rahvusest valijate seast silma aga EKRE äkiline tõus. Võõramaalasi sageli krõbedate sõnadega kostitanud EKRE toetus kõigub tavaliselt seitsme-kaheksa protsendi juures, aga septembris tegi erakonna toetus selles valijagrupis hüppe 17,4 protsendile. Voogi sõnul võib põhjuseks olla see, et EKRE on koalitsioonis Keskerakonnaga, mis on muust rahvusest inimeste meelispartei.

EKRE hüppeline tõus

Kuna erakonnad esinevad sageli üheskoos meedias, on võimalus, et see on EKRE-le kasu toonud. “EKRE maailmavaade on lähedane ka mitte-eestlastest konservatiividele,” märkis uuringuekspert Voog. “Samas võib see olla tingitud ka juhuslikust massist ja järgmine kord toimub tagasivõnge,” lisas ta.

Keskerakonnal jääb aga Tallinnas toetajaid aina vähemaks. Septembris toimuvatel riigikogu valimistel hääletaks Keskerakonna poolt 17,5 protsenti tallinlastest. Augustis oleks see arv olnud veel veidi kõrgem: 19,7 protsenti. Vastukaaluks püsib Reformierakonna toetus pealinlaste seas kõrgel: oravapartei poolt hääletaks üle 40 protsendi Tallinna elanikest. Neljakümne toetusprotsendi piiri ületas Reformierakond esimest korda augustis ja nagu näha, on kuu vältel seda hoitud.

Valijad ei kipu aga unustama ka neid erakondi, kel riigikokku asja ei ole. Näiteks Eesti 200-l leidub arvestatavalt toetajaid ka kaheksa kuud pärast riigikogu valimisi, ehkki erakonnal pole saadikuid Toompeal ega kohalikes omavalitsustes. Nende poolt hääletaks 7,5 protsenti valijatest. Alates märtsist on Eesti 200-l olnud stabiilselt rohkem toetajaid kui valitsuserakonnal Isamaa. See tendents üllatab seda enam, et valimiste järel on Eesti 200 avalikkuse ees esinenud pigem harva, ja kui, siis tagasihoidlikult.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Mari
22. sept. 2019 08:01
Piinlik oli kuulata 21.09.19 rahvateenrite saadet - Eilart, Helme ja .. veel rääkimas tasuta ühistranspordist maal . Oli tunne et sõna võtavad tühisüdamed silma- ja kõrvaklappidega inimesed. Kui halb on ikka see tasuta ühistransport ja selle tõttu kannatavad teised transpordiärimehed jne. Aga nende inimeste peale kes elavad maal kus tööd napib, palgad väiksed, ja kellelt on juba ammu ära võetud terve hulk vajalikke teenuseid, mis teil linnas on käe jala juures ja iseenesest mõistetavad , peavad nende kättesaamiseks mitukorda rohkem vaeva nägema või tegema ebaproportsionaalselt suuremaid rahalisi või ajakulutusi. Teenuste kaotamine maal -mida toimus oma ajal sm. Ligi otsesel juhtimisel kool, arstiabi, post, rahaautomaadid jne jne Ei siis ega nüüd ei olnud mingeid Rahva teenrid kes oleks maarahva huve kaitsnud..Ma leian et riik lausa peab maal veelgi laiendama ja parandama tasuta ühistranspordi võimalusi et vähegi kompenseerida juba tehtut kahju. Ja võimaldama maainimestel paremini liikuda eluksvajaliku kättesaamiseks. Kui keegi nimetab end Rahva Teenriteks ,naerukoht, pigem on need oravapartei käpiknukud . See ebaadekvaatne seltskond on rahvast valgusaastate kaugusel . Keegi peab nendes saadetes esindama ikka ka vastas poolt .