"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Martin Helme: kliimaneutraalsusele üleminek peab olema jõukohane (0)
05. oktoober 2019
Scanpix

"Näiteks tuleb leida võimalusi luua põlevkivisektori kõrvale teisi töökohti ja hõivevõimalusi. Kindlasti tuleb toetada ka teadus- ja arendustööd ning uuenduslike tehnoloogiliste lahenduste arendamist ja kasutuselevõttu, sealhulgas kasvuhoonegaaside sidumisega seotud valdkondades," rääkis rahandusminister Martin Helme. 

Helme sõnul peab olema üleminek kliimaneutraalsusele riikide jaoks jõukohane, nii et iga riik võiks valida sobivaid viise selle eesmärgi saavutamiseks, vahendas BNS. 

“Rahandusministrina pean Eestile tähtsaks õigust teha kliimaneutraalsuse saavutamiseks suveräänseid maksuotsuseid,” ütles Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna aseesimehest minister Helme. Ühtlasi peaks ministri sõnul Eestile jääma paindlikkust, et kombineerida eesmärgi saavutamiseks järgmistel Euroopa Liidu eelarveperioodidel eri sektorite rahastamisvõimalusi.

“Meile on oluline, et üleminek oleks riikidele jõukohane, muutused järkjärgulised ning et arvestataks piirkondade eripärasid ja vajadusi-võimalusi,” ütles Helme. “Sealhulgas tuleks arvesse võtta erinevaid geograafilisi, sotsiaalseid ja majanduslikke tingimusi liidu keskmes ja selle piirialadel. Peame üle minema kliimaneutraalsele majandusele järk-järgult ja pöörama sealjuures tähelepanu muutustega kaasnevate negatiivsete sotsiaalsete mõjude leevendamisele. Näiteks tuleb leida võimalusi luua põlevkivisektori kõrvale teisi töökohti ja hõivevõimalusi. Kindlasti tuleb toetada ka teadus- ja arendustööd ning uuenduslike tehnoloogiliste lahenduste arendamist ja kasutuselevõttu, sealhulgas kasvuhoonegaaside sidumisega seotud valdkondades.” 

Eesti valitsuse neljapäeval heaks kiidetud seisukohad, millega põhimõtteliselt toetatakse Euroopa Liidu eesmärki saavutada 2050. aastaks kliimaneutraalsus, määratlevad Eestile olulised tingimused selle sihi poole liikumisel. Sealhulgas peaks valitsuse seisukohtade järgi igale riigile jääma õigus valida eesmärkide saavutamiseks endale sobivaid viise ja otsustada ise valdkondlike eesmärkide seadmise ning meetmete ja rahastusallikate kasutamise üle.

Kliimaneutraalsus aastaks 2050 oleks kava kohaselt kogu Euroopa Liidu kui terviku ühine eesmärk. Üleminek peab Euroopa Komisjoni hinnangul olema sotsiaalselt õiglane ja kulutõhus.

Eesti valitsus peab ülemaailmsete eesmärkide saavutamisel tähtsaks, et Euroopa Liidu kõrval panustaksid sellesse kõigi teiste piirkondade riigid, sealhulgas maailma majanduslikud suurjõud. Et tagada inimeste ja kaupade liikuvus, energia varustuskindlus ning energiajulgeolek, on kliimaneutraalsuse suunaliseks tegutsemiseks vaja Eesti valitsuse hinnangul tagada Euroopa Liidu tasandil paindlik rahastus, arvestades riikide võimalusi. See aitab säilitada nii meie piirkondade, riikide kui ka kogu Euroopa elanike toimetulekut ja majanduse konkurentsivõimet.

Neljapäeval kiitis valitsus heaks Eesti seisukohad Euroopa Komisjoni teatise “Puhas planeet kõigi jaoks” kohta, mis käsitleb Euroopa Liidu 2050. aasta kliimastrateegia eesmärke. Loe täpsemalt siit

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.