"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tuleva käivitab teisipäeval kolmanda samba pensionifondi (1)
15. oktoober 2019
Scanpix

Tuleva Tulundusühistu käivitab teisipäeval kolmanda samba pensionifondi, kus koos ühistu liikmetega võivad raha koguda kõik soovijad.  

Finantsinspektsiooni juhatus kooskõlastas Tuleva kolmanda samba pensionifondi tingimused oktoobri algul, teatas Tuleva.

“Kolmas sammas on suurepärane tööriist raha kogumiseks. Tänu tulumaksuvabastusele saab iga sinna paigutatud euro kohe suure võimenduse,” ütles Tuleva kaasasutaja ja fondijuht Tõnu Pekk pressiteates.

“Inimestele, kes investeerivad kolmanda samba fondi kuni 15 protsenti brutosissetulekust – kõige rohkem 6000 eurot aastas, tagastab riik tulumaksu. See tähendab sisuliselt, et näiteks igast investeeritud 1250 eurost tuleb 250 eurot riigi poolt,” lisas Pekk, kuid nentis, et pangafondide kõrged tasud ja kehv tootlus on seni kippunud selle eelise ära nullima.

Kolmandasse sambasse kogutud vara võib kasutama hakata igal ajal. Soodsam on oodata 55. sünnipäevani – siis rakendub soodustulumaks 10 protsenti. Enne 55-aastaseks saamist tuleb välja võetavalt rahalt tasuda tulumaksu 20 protsenti.

“Kui siiski tekib vajadus varem raha kasutama hakata, ei muutu maksueelis kaugeltki olematuks – sisuliselt oled siis saanud riigilt intressivaba võimenduslaenu,” märkis Pekk.

“Kindlasti on kolmas sammas hea tööriist just pikema ajahorisondiga kogumiseks. Raha, mida sul lähemal ajal tarvis läheb, pole mõistlik aktsiatesse ega muudesse muutliku väärtusega varadesse investeerida,” lisas ta. 

Tuleva kolmanda samba pensionifondi kogukulu on kuni 0,5 protsenti aastas. Pensionifond suurendab järk-järgult osakuomanike osalust maailma suurimates ettevõtetes, jäljendades globaalset MSCI ACWI võrdlusindeksit.

Tuleva esitas märtsis finantsinspektsioonile avalduse, et käivitada Tuleva kolmanda samba fond, mis investeerib täies ulatuses aktsiatesse. Inspektsioon andis Tulevale vastava loa 19. augustil.

Avaldusi kogumiseks Tuleva kolmanda samba pensionifondis saab alates teisipäevast teha Tuleva kodulehel, internetipankades või pensionikeskuse lehel.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

kõrged tasud ja kehv tootlus
15. okt. 2019 11:10
...igast investeeritud 1250 eurost tuleb 250 eurot riigi poolt," lisas Pekk, kuid nentis, et pangafondide kõrged tasud ja kehv tootlus on seni kippunud selle eelise ära nullima."