“Kui vanemad lähevad lahku, on nad ise kriisis ja käituvad sageli nagu lapsed. Nende laps satub siis oma vanemate, kahe väikese lapse tasemel käituva täiskasvanu vahele."

Ly Rüüs, Mustamäe sotsiaalhoolekande osakonna juhataja
LAURI LAATS: Kingin Mustamäel igale lehepuhurist loobujale väärt luua (2)
16. oktoober 2019
Mustamäe LOV

"Küsimus polegi lehepuhuris kui sellises, vaid selle kasutamise teadlikkuses. Peaks olema üsna loogiline, et vihmamärjad lehed ei lendu nii hästi kui kuivad," rääkis Mustamäe linnaosa vanem Lauri Laats, et puudub igasugune vajadus puhuda puhuriga seal, kus see nagunii hätta jääb. 

Viimastel päevadel on meedias tekitanud kõneainet lehepuhurite ohjeldamatu kasutamine pealinnas. Sellest tööriistast tulenev kõrvulukustav müra on jäänud ka mulle kõrva ning juba mõnda aega olen kaalunud, kas tubli töövahendi vastu sõna võtta on kohane. Sügis saabub aga puulehtede langemisega ning nii on mitmed mustamäelased kurtnud, kuidas kohe hommikul pannakse puhurid tööle ja enne õhtut naljalt ei lõpetata. Ma pole päris kindel, et see küll nii hull on, aga tuleb siiski tunnistada, et õigustatult ärritav. Tallinna linn on tegemas sammu edasi, et uue heakorraeeskirjaga lehepuhurite kasutamisele piirangud peale panna. Kas see on aga piisav?

Olen muidu igati tehnikausku ning leian, et masinaid tuleb inimeste töö hõlbustamiseks ja efektiivsemaks muutmiseks igal juhul kasutusele võtta. Ka lehepuhur tundus esmapilgul sellise tööriistana, mis teeb töö korralikult ja nii kiirelt, nagu pole sellega kunagi varem hakkama saanud. Mida päev edasi – ja eriti sel sügisel – kipuvad lehepuhuritega töömehed nagu kiuste koonduma kokku, et kostuv undamine ikka võimalikult vali oleks. Arusaadav, et kaaskodanikes tekitab see trotsi. 

Läksin minagi trotsi täis kui ühel oktoobrikuu kohta täiesti kenal nädalavahetusel lapsega pargis olles nägi lehepuhurimees kurja vaeva, et vihmaga kõnniteele kleepunud lehti lendu saada. Tabasin end mõttelt, et tõenäoliselt loodab ta kõnnitee ja puulehed kuivaks föönitada, et nendega hakkama saada. Selle olukorra lahendas aga teine abivalmis töömees, kes oma abistava puhuritoru ulatas ning üheskoos kõik kolm kleepunud lehte lendu saadi. Tehti lärmi ja nähti vaeva, kuid tulemuseks oli vaid õhus hõjuv bensiiniving ja pargisviibijate kumisevad kõrvad. Olen täiesti veendunud, et minu truu Fiskarsi õuehari oleks sellistele lehtedele kordades kiiremini tuule alla teinud. 

Võib olla polegi küsimus lehepuhuris kui sellises, vaid selle kasutamise teadlikkuses. Peaks olema üsna loogiline, et vihmamärjad lehed ei lendu nii hästi kui kuivad. Veelgi loogilisem peaks olema see, et asfaldile kleepunud, kinni tallatud või lompidesse langenud lehed lenduvad veelgi vähem. Seega puudub igasugune vajadus puhuda puhuriga seal, kus see nagunii hätta jääb.

Kuna ma pole kindel, kas lehepuhuri kasutamise alast teadlikkust on võimalik kuigi lihtsasti tõsta, siis pakun välja, et motivatsiooniks kingin Mustamäel igale lehepuhurist loobujale väärt luua. Juhul, kui kellegi maalapp on väga suur, siis võib lehepuhuri asemel anda kas või viis luuda. Unustusse vajunud luud ja reha on tegelikult väga efektiivsed tööriistad puulehtede kokku korjamiseks. Nende kasutamine pole küll ehk tehniliselt lõbus, kuid kerge füüsiline trenn sealjuures kaalub selle puudumise igal juhul üle. 

Midagi pole parata – Tallinnas peab lehepuhuri teemadel väga põhjalikud ja väga karmid reeglid paika panema. Vastasel korral tekib neid vargsi üha juurde ning lehtede sahina asemel saame kõikjal kuulda monotoonset undamist, mis ei meeldi kellelegi.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

vot tak
19. okt. 2019 11:02
Aga pildilt on näha, et ise kasutab lehepuhurit kohe hea meelega! https://www.linnaleht.ee/902507/kuhu-kaevata-kui-kojamees-terroriseerib-juba-varahommikul-lehepuhuriga "Vastavalt Tallinna linna heakorraeeskirjale peavad tänavad puhtad olema kella 7-ks hommikul. Seega hommikune koristus on vajalik enne seda teostada. Kui seda tehakse öörahu välisel ajal (öörahu on vastavalt korrakaitseseadusele P-N kl 22.00-6.00 ja R,L kl 00.00-7.00), siis inimesel lasub teatav taluvuskohustus.
temaatik
16. okt. 2019 22:16
Akuga lehepuhur ei unda. Aga kes see tänapäeval enam luuaga pühib, selle asemel on erinevad harjad, vastavalt vajadusele.