"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Eesti pensionifondide reaaltootlus oli mullu sügaval miinuses (2)
21. oktoober 2019
Scanpix

Vabatahtlike ehk enamasti kolmanda samba nime all tuntud pensionifondide reaaltootlus jäi üle kogu Euroopa 2018. aastal viletsaks ning kõige sügavamas miinuses oli see investoriõiguste ühenduse Better Finance andmeil Eestis, vahendab ERR.

III samba pensionifondide reaaltootlus üle Euroopa 2018III samba pensionifondide reaaltootlus üle Euroopa 2018 Autor/allikas: Better Finance / Financial Times

Kolmanda samba pensionifondide inflatsiooni ja tasude järgne tootlus oli 2018. aastal Better Finance andmeil Eestis -9,8 protsenti, kirjutab The Financial Times.

Sügavas miinuses oli reaaltootlus ka Leedus, Lätis, Bulgaarias, Hispaanias. Pisut üle nulli küündis see vaid Austrias.

Ka teise samba reaaltootlused olid enamasti miinuspoolel. Eesti fondide 2018. aasta tootluseks annab Better Finance -5,79 protsenti.

Perioodil 2003-2018 oli Eesti teise samba fondide reaaltootlus -0,01 protsenti ja kolmanda samba fondidel 0,64 protsenti.

Haldustasud olid pensionifondide reaaltootluse peamiseks allatoojaks, märkis Better Finance. Tihti on need läbipaistmatud ja keerulised.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

igaühele oma vast nii
22. okt. 2019 07:25
Kui inimesel raha piisavalt siis loomulikult võib oma raha põletada see iga inimese õigus. Kuid kui raha endal vähe mis siis?
Ando
22. okt. 2019 01:57
Aga milleks meile investeerimiskonto? Kas see annab aasta alguses tuludeklaratsiooni tehes mingi eelise? https://investeerimiskonto.ee/ lehelt saab küll pikalt lugeda aga vastust ei leidnud.