"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Jüri Ratas jätab endale vetoõiguse uue ministrikandidaadi suhtes (1)
25. oktoober 2019
Scanpix

EKRE otsib uut inimest väliskaubanduse- ja infotehnoloogia ministri ametikohale. Peaminister Jüri Ratas ütles ERR-le antud intervjuus, et "kõiki kandidaate, keda pakutakse, tuleb põhjalikult kaaluda, nendega kohtuda" ja nõustus, et jätab endale vetoõiguse.

“Valitsuses töötamine ei ole koht unistamiseks, kuigi loomulikult soovime alati ideaalpilti. Ka seda horisondi taha vaatamist peab olema,” ütles peaminister vastuseksERR-i ajakirjaniku Toomas Sildami küsimusele.

“Mida see tähendab? Et ta teeb kõik endast oleneva, et avada uksi Eestist väljaspool meie ettevõtjatele, ettevõtetele, et aidata läbi välisvisiitide saada äridelegatsioonidel võimalikult kõrge tasemega kohtumisi. Kindlasti panustada ka Eesti siseselt, et meie ettevõtted ja nende ekspordivõimekus tugevneksid.

Infotehnoloogia ja digitaalühiskond on olnud Eestile õigustatult üks kõige enam mainitud positiivne lugu. Aga infotehnoloogia pool tähendab ka seda, et suudaksime Eestis tehtud suuri reforme üleval hoida ja edasi arendada. Täna räägime järjest võimsamatest arvutisüsteemidest, tehisintellektist, piiriülesest andmete kasutamisest.”

Peaminister usaldab II pensionisammast

Peaminister ütles intervjuus ERR-le, et ta kogub raha II pensionisambasse. 

“Pean tunnistama, et iga päev ja iga kuu ei vaata, mis mu tootlus on. Aga olen rahaasjades väga-väga konservatiiv, kui olen ühe otsuse teinud, siis usaldan II sammast, kuhu ma raha kogun,” ütles Ratas.

“Iga inimene, kes soovib jätkata II sambaga, saab seda teha. Mina isiklikult arvan, et see on mõistlik ja jätkan kogumist. Aga on ka neid, kes soovivad kribinal-krabinal II sambast vahendid välja võtta.”

Eesti vajab maksudebatti

ERR-i intervjuus oli teemaks ka maksudebatt. 

Peaminister ütles, et Eesti investeerib täna elaniku kohta nii palju, et oleme Euroopa tipus.

“Kui investeeringud maha võtta, siis näeme, et kulude mõttes oleme Euroopa paljudest riikidest paarkümmend protsenti maas. Aga samal ajal soovime siin samasugust elu nagu Soomes või Rootsis. Sellise maksukoormusega ei suuda me pakkuda sarnaseid teenuseid edasi. Arvan, et see kõik on järgmiste valimiste teema,” rääkis Ratas.

“Mida peaks muutma? Keskerakond tuleb välja oma maksupoliitiliste ettepanekutega 2020 kevadel. Kindlasti peaks see tähendama ühiskonnas suuremat solidaarsust, ka ühe väga valusa küsimuse lahendamist, milleks on hooldekodude ja hooldamise küsimus, et kuidas inimesed saavad hooldusteenuse, kui pensionist ei tule välja.”

Peaminister ütles, et peame avama ka eelarve revisjoni, küsides, millised tänased teenused tuleks jätta ja millised tuleks muuta.

“Maksudebati osas tuleb mõelda kindlasti keskkonnale, tahes-tahtmata tulevad päevakorrale keskkonnaga seotud maksud,” rääkis ta.

“Põhiline, et läbi debati ei kaotaks me fookust: esiteks sidusam ja solidaarsem ühiskond, teiseks majanduskeskkonna arendamine, et suudaksime konkureerida ka välisturgudel. Ja see on juba küsimus ka taristust, nii füüsilisest kui infotehnoloogilisest.”

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Meest sõnast, härga sarvest-vanasõna.
27. okt. 2019 19:16
Pane amet maha, oled autoritaaaaaaaarsem kui Savisaar aga autoritaarsusega pidi keskerakonnas Sinu sõnade järgi lõpp olema.