"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Seaduseandjatel puudub üksmeel turismimaksu osas (0)
26. oktoober 2019
Scanpix

Tallinna linn kutsub avalikkust üles arutama turismimaksu teemal, kuid seaduseandjate hulgas puudub uue maksu kehtestamise osas esialgu üksmeel. Roomas, kus on turismimaks juba kehtestatud, aga hakatakse peagi turistide käest võtma kohvikute ja restoranide tualettide külastamise eest lisaraha.

“Isamaa on maksurahu poolt ja ei toeta uusi makse ega olemasolevate maksude tõstmist,” teatas valitsuskoalitsiooni kuuluva Isamaa esindaja Sven Sester. “Minu jaoks ei ole keegi ka suutnud ära põhjendada, miks selline ühe majandussektori lisamaks vajalik oleks.”

Sesteri sõnul pigem muudab see Eesti külastamise kallimaks, peletab meie külalisi ega loo ka mingit lisaväärtust turismisektorile.

“Kui keegi tahab rääkida turismimaksust, kui täiendavast tuluallikast pealinna eelarvesse, siis vaadates Tallinna eelarvet, mis kasvab hoogsalt, on seal piisavalt ruumi, et muuta Tallinn turistidele ja kohalikele elanikele mugavamaks ja atraktiivsemaks ilma uusi makse kehtestamata,” ütles Sester.

Tallinna abilinnapea Aivar Riisalu on öelnud, et Tallinn hakkab taotlema endale õigust kehtestada linna külastavate turistide jaoks maks, mida hakatakse kasutama turistide paremaks teenindamiseks linnas ja vana linna korrashoidmiseks. Praegu linn sellist kohalikku maksu kehtestada ei tohi, selleks peab muutma seadust.

Savisaar: omavalitsusi on kaua nöögitud

Keskerakonda kuuluv Erki Savisaar ütles, et meie omavalitsusi on kaua aega nöögitud ning nende tegelikku autonoomiat on rahaliselt piiratud, aastate jooksul on omavalitsuste kraane järjest kinni keeratud, seetõttu tuleks Tallinna ettepanekut tõsiselt kaaluda.

“Omavalitsustele tuleb võim kohapeal tagasi anda, et nad vääriksid oma nime,” ütles Savisaar. Tema meelest tuleks maha pidada debatt, kas meil üldse on vaja mingeid piiranguid omavalitsustele seada selles osas, milliseid makse nad tohivad kehtestada, et kogukonna elu paremaks muuta.

Samas nentis ta, et uusi  riiklikke makse ei ole koalitsioonil lähiajal plaanis juurde teha, kuid nad pooldavad samas omavalitsuste õiguste laiendamist.

Laiast maailmast tuleb aga uudiseid, et kõikjal võetakse turistidelt järjest rohkem raha. Vilnius on juba turismimaksu kehtestanud ja sama teeb varsti ka Riia.

Abilinnapea Aivar Riisalu tõi välja, et Tallinna kitsaskohaks on avalike käimlate vähesus ja see nörritab eriti meie linna külalisi.

Roomas, kus on samuti turismimaks, aga hakatakse ajakirjanduse andmetel peagi turistide käest võtma kohvikute ja restoranide tualettide külastamise eest lisaraha.

Uue nn tualetiseaduse järgi tuleb hakata nüüd maksma ka selle eest, kui kohvikus, pitsabaaris või pubis lihtsalt käsi pesta. Summa määrab asutuse omanik, kes peab omakorda maksma kohalikku eelravesse selle pealt. Tänavale tuleb seada viidad, mis näitavad tualeti asukohta ja hinda. Tasuta saab see lõbu olema ainult alaealistele, invaliididele ja last ootavatele naistele.

Eksperdid märgivad, et uuendusest võib saada kesklinnas asuvate ruumide omanikele kuldne eluruum, mis võib  tuua neile aastas kümneid miljoneid eurosid. Arvatakse, et kõige tipptasemel asukohtades ei ole probleem tõsta hinnasilti kuni 10 eurot külastuse kohta või isegi rohkem.

Akkermann: muutunud majandus nõuab maksusüsteemi kohaldamist

“Ma ei pea turismimaksu kehtestamist vajalikuks,” ütles Riigikogu majanduskomisjoni liige Annely Akkermann (RE). Enamik maailma linnu ja riike konkureerivad tema sõnul turistide pärast, sest turistide kulutustest suur osa laekub paari kuu jooksul maksudena eelarvetesse.

Akkermann ütles, et turistid kulutavad palju teenustele – majutus, toitlustus ja  transport, aga ka meelelahutus, heaoluteenused ja kaubandus.

“Teenused on reeglina tööjõumahukad ning eelarvetesse laekuvad peale käibemaksu jõudsalt  sotsiaalmaksud ning kohaliku omavalituse eelarvesse 11,96% üksikisiku tulult. Riik ja kohalik omavalitsus saavad turismist märkimisväärset tulu juba täna,” leidis riigikogulane.

Kindel on Akkermanni hinnagul see, et omavalitsus vajab maksudena lisamotivatsiooni ettevõtluse arendamiseks.

“Rohkem on juttu olnud taastuvenergeetikast. Nimelt ei leia investorid asukohti tuuleparkidele, sest kohalikele omavalitsustele ei laeku maksudena mittemingisugust hüvitist keskkonnahäiringu talumise eest,” selgitas Akkermann. Ta lisas, et asukohti ei ole suudetud planeerida ka teistele ettevõtetele, tuntuimad neist on Est-Fori tselluloositehas või Väimela kanala.

“Kahtlemata on igasugusel ettevõtlusel mõjud, mille talumiseks tuleks kohalikke omavalitsusi motiveerida eelarveliste maksutuludena. Kas see peaks olema müügimaks, ma ei ole kindel,” tõdes Akkermann.

Ettepanekuid turismimaksu kehtestamiseks peaksid tema hinnangul tegema poliitikud nii kohalikest omavalitsustest kui ka Riigikogust. “Ideid koguma ja analüüsima peaksid rahandusminister ja riigihaldusminister oma ametiülesannetest lähtuvalt.  Muutunud majandus nõuab maksusüsteemi kohandamist uutele oludele,” sedastas riigikogulane.

EKRE ja sotsiaaldemokraadid ei ole turismimaksu küsimust üldse arutanud ja neil puudub selles osas seisukoht. Nii kinnitasid Pealinnale nagu ühest suust Riigikogu majanduskomisjoni liikmed sotsiaaldemokraat  Kalvi Kõva ja ekrelane Siim Pohlak.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.