"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Uuring: Eesti inimeste toetus tuumajaama ehitamisele on tõusnud (0)
29. oktoober 2019
Scanpix

Kantar Emori oktoobris läbiviidud uuringu kohaselt on väikese moodulreaktori ehitamise pooldajaid Eestis rohkem kui vastaseid, tuumajaama ehitamise toetus tõusis aprilli 51,2 protsendilt oktoobris 55 protsendini.

Uue põlvkonna väikse tuumajaama ehitamist Eesti varustuskindluse tagamiseks on valmis toetama 55 protsenti vastajatest, vastu on 31 protsenti vastajatest ja erapooletud 14 protsenti vastajatest, teatas uuringu tellija Fermi Energia.

“Eestis on teadmised ja arutlus kaasaegse tuumaenergia võimaluse osas alles algusjärgus, kuid on julgustav, et sellisel keerulisel teemal on toetav hoiak selgelt suurem kui negatiivne. Loodan, et see annab poliitikutele natuke kindlust, et sarnaselt Soomele ja Rootsile ei ole tuumaenergia kasutuselevõtu kaalumine Eestis poliitiline enesetapp, vaid koos teiste kliimaneutraalsuse eesmärgist tulenevate küsimustega oluline teema, mis vajab süsteemset teadmiste arendamist ja koostööd spetsialistidega,” ütles Fermi Energia juhatuse esimees Kalev Kallemets.

Väikse moodulreaktori ehitamise eelistena toovad inimesed enim välja varustuskindluse tagamist iga ilmaga, soodsamaid elektri hindu ja süsinikheitme vähenemist. Kõige suuremate probleemidena toodi välja tuumajäätmete hoiustamist ja avariiriski.

Andmetest selgus, et mehed on tuumajaama kasutuselevõtu suhtes oluliselt pooldavamad kui naised. Kõige rohkem on tuumajaama mitte-pooldajaid Ida-Virumaal, pooldajaid aga Lõuna-Eesti maakondades.

Kui inimestelt küsiti, milliste elektritootmise viiside arendamist pooldatakse, kui põlevkivi tootmine tulevikus väheneb, siis eelistatakse enim päikese- ja tuuleenergiat ning seejärel uue põlvkonna tuumaenergiat. Juba märkimisväärselt vähem toetatakse maagaasist ja hakkepuidust elektri tootmist ning põlevkivielektri tootmist õlitootmise kõrvalt.

Kantar Emor küsitles oktoobris veebiintervjuude näol 1324 Eesti inimest vanuses 15-84. aastat. Uuringu tellis Fermi Energia. 

Fermi Energia on asutanud Eesti tuumaenergia ja füüsika doktorikraadiga spetsialistid Mati Jeltsov, Kaspar Kööp, Henri Ormus ja Mait Müntel ning energiamajanduse spetsialistid Sandor Liive ja Kalev Kallemets. Praeguseks on ettevõttesse kaasatud jaanuaris 2020. aastal avaldatava teostatavusanalüüsi teostamiseks 280 000 eurot.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.