"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Töötukassa: õmblejatest on Eestis pigem puudus (0)
04. november 2019
Scanpix/ Foto on illustreeriv

Erinevatel põhjustel on tööandjatel sellesse ametisse raske inimesi leida – enamasti ei vasta palk ootustele, töö on füüsiliselt raske ja tihti ka vahetustega.

Töötukassa kommunikatsiooniosakonna peaspetsialisti Lauri Kooli sõnul toimuvad Eesti õmblustööstuses küll koondamised, ent teisalt on õmblejatest üle Eesti siiski pigem puudus, vahendas BNS. 

Baltika lõpetas reedel kontserni kuuluva õmblusettevõtte OÜ Baltika Tailor tegevuse ning alustas likvideerimismenetlust. Lasnamäel ja Kohtla-Järvel asuvates tootmisüksustes koondatakse üle 300 töötaja.

“Ligi 300 koondatud töötajast 200 asuvad Tallinnas ning 100 Kohtla-Järvel. Pooled on masinõmblejad, lisaks veel triikijaid, tootmistehnolooge ja laotöölisi,” rääkis Kool.

Ta märkis, et neist inimestest, kelle viimaseks tööandjaks oli OÜ Baltika Tailor, registreeris end septembris töötuks 15 ja oktoobris 110. Neist üksikud on tema sõnul juba ka arvelt maha läinud – kas uuele tööle või pensionile. “Kuna koondamisest teatati esmakordselt kevadel, siis oli inimestel aega ka veidi juba tulevikule mõelda,” nentis ta.

Kool rääkis, et töötukassa koostab kaks korda aastas tööjõuvajaduse baromeetrit, mis näitab, et üle Eesti on õmblejatest pigem puudus. Seejuures on väga suur puudujääk just Ida-Virumaal, ent puudus on ka Harjumaal. Ta lisas, et erinevatel põhjustel on tööandjatel sellesse ametisse raske inimesi leida – enamasti ei vasta palk ootustele, töö on füüsiliselt raske ja tihti ka vahetustega.

“Kindlasti ei saa aga läheneda teemale nii, et pole muret, õmbleja saab tööle,” rõhutas ta ja märkis, et enda tööturul heas vormis hoidmiseks tuleb end pidevalt arendada ja uusi oskuseid omandada. “Kõigil, kel on selline huvi, soovitame tulla töötukassasse karjäärinõustamisele. Just väiksema sissetulekutega inimestele saab töötukassa pakkuda erinevaid õppimisvõimalusi,” ütles Kool.

Kui inimene soovib siiski kindlasti samamoodi jätkata, siis esmaspäevase seisuga on töötukassa tööpakkumiste seas õmblejatele kuulutusi 189, neist ligikaudu 100 Ida-Virumaal. “Muidugi tuleb siin ka mõista, et Ida-Virumaa on suur maakond ja kindlasti ei ole need tööpakkumised tööotsija kodu kõrval,” tõdes Kool.

Kokku on töötukassa portaalis esmaspäevase seisuga 3249 vaba töökohta, millest Tallinnas ja Harjumaal 1486 ning Ida-Virumaal 658. Ida-Virumaal on 9,2 protsendiga Eesti kõrgeim töötus, Tallinn ja Harjumaa jäävad 4,1 protsendiga Eesti keskmisest aga madalamale tasemele.

Baltika teatas märtsis, et tootmise sisendhinnad Eestis kallinevad kiiremas tempos kui tarbijate valmisolek nende toodete eest maksta, mistõttu lõpetab ettevõte tootmise Baltika Grupi Eesti tootmisüksustes 2019. aasta jooksul.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.