Isamaa volikogu tunnustab koalitsioonipartnereid ja valitsust II pensionisamba vabatahtlikuks muutmise eest, sest nii mõistavad inimesed paremini raha kogumise tähtsust.
“Me usume, et Eesti inimeste heaolu sõltub ennekõike nende endi panusest ja pingutusest ning võimalikult vähesest riigi sekkumisest. Nendest põhimõtetest lähtub ka plaanitav pensionireform, mis annab inimestele vabaduse oma säästude üle ise otsustada,” ütles Isamaa volikogu esimees Sven Sester pressiteate vahendusel.
Isamaa kirjutab enda poliitilises avalduses, et pensionireform suurendab inimeste vastutust ja võimalusi oma vanaduspõlve kindlustamiseks. Pärast muudatuste jõustumist saab igaüks ise otsustada, kas koguda ja investeerida iseseisvalt või jätkata kogumist teises pensionisambas.
“Kõik arenenud riigid, olenemata sellest, millise pensionisüsteemi kasuks nad on otsustanud, seisavad silmitsi samasuguse väljakutsega. Nende riikide demograafiline olukord – vähenev ja vananev rahvastik tähendab, et inimeste vanaduspõlve kindlustamiseks tuleb leida paindlikud võimalused ja vahendid,” seisab avalduses.
Õigus on muutunud kohustuseks
Erakond leiab, et väitluses Eesti pensionsüsteemi üle ei ole vaidlust küsimuses, kas inimesel on õigus kasutada kogumispensionit vanaduspõlve kindlustamiseks, sest see õigus on olemas kõigil. Probleem on hoopis selles, et sundusliku süsteemiga on õigus muutunud kohustuseks, mis võtab inimeselt võimaluse oma raha kasutamise üle ise otsustada.
“Sunduslik kogumispension vähendab inimeste vastutust ja arusaama raha kogumise tähtsusest. Tekib illusioon, et inimene ei pea tuleviku kindlustamiseks midagi tegema ja riik lahendab kõik mured,” seisab avalduses. “Kaasaegses ühiskonnas ei saa kõigile peale suruda ühesugust lahendust. Võimalikke viise vanaduspõlve kindlustamiseks on täpselt nii palju kui on inimesi. Eesti inimeste valikute kogusumma, olgu selleks siis investeering perekonda, haridusse, kinnisvarasse või pensionifondi, on see, mis aitab tagada Eesti inimeste heaolu pensionieas. See on peamine põhjus, miks iga inimene peaks olema enda kogutud raha peremees.”
Sellest tulenevalt tunnustab Isamaa volikogu koalitsioonipartnereid ja valitsust teise pensionisamba vabatahtlikuks muutmise toetamise eest. Teise pensionisamba vabatahtlikuks muutmine on erakonna kinnitusel ainuvõimalik viis, kuidas anda inimestele tagasi vabadus ja kohustus oma vanaduspõlve kindlustamiseks.
Toomas Kadarpik
10. nov. 2019 10:39