"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Isamaa: pensionireform aitab inimestel mõista raha kogumise tähtsust (1)
09. november 2019
Pixabay

Isamaa volikogu tunnustab koalitsioonipartnereid ja valitsust II pensionisamba vabatahtlikuks muutmise eest, sest nii mõistavad inimesed paremini raha kogumise tähtsust.

“Me usume, et Eesti inimeste heaolu sõltub ennekõike nende endi panusest ja pingutusest ning võimalikult vähesest riigi sekkumisest. Nendest põhimõtetest lähtub ka plaanitav pensionireform, mis annab inimestele vabaduse oma säästude üle ise otsustada,” ütles Isamaa volikogu esimees Sven Sester pressiteate vahendusel.

Isamaa kirjutab enda poliitilises avalduses, et pensionireform suurendab inimeste vastutust ja võimalusi oma vanaduspõlve kindlustamiseks. Pärast muudatuste jõustumist saab igaüks ise otsustada, kas koguda ja investeerida iseseisvalt või jätkata kogumist teises pensionisambas.

“Kõik arenenud riigid, olenemata sellest, millise pensionisüsteemi kasuks nad on otsustanud, seisavad silmitsi samasuguse väljakutsega. Nende riikide demograafiline olukord – vähenev ja vananev rahvastik tähendab, et inimeste vanaduspõlve kindlustamiseks tuleb leida paindlikud võimalused ja vahendid,” seisab avalduses.

Õigus on muutunud kohustuseks

Erakond leiab, et väitluses Eesti pensionsüsteemi üle ei ole vaidlust küsimuses, kas inimesel on õigus kasutada kogumispensionit vanaduspõlve kindlustamiseks, sest see õigus on olemas kõigil. Probleem on hoopis selles, et sundusliku süsteemiga on õigus muutunud kohustuseks, mis võtab inimeselt võimaluse oma raha kasutamise üle ise otsustada.

“Sunduslik kogumispension vähendab inimeste vastutust ja arusaama raha kogumise tähtsusest. Tekib illusioon, et inimene ei pea tuleviku kindlustamiseks midagi tegema ja riik lahendab kõik mured,” seisab avalduses. “Kaasaegses ühiskonnas ei saa kõigile peale suruda ühesugust lahendust. Võimalikke viise vanaduspõlve kindlustamiseks on täpselt nii palju kui on inimesi. Eesti inimeste valikute kogusumma, olgu selleks siis investeering perekonda, haridusse, kinnisvarasse või pensionifondi, on see, mis aitab tagada Eesti inimeste heaolu pensionieas. See on peamine põhjus, miks iga inimene peaks olema enda kogutud raha peremees.”

Sellest tulenevalt tunnustab Isamaa volikogu koalitsioonipartnereid ja valitsust teise pensionisamba vabatahtlikuks muutmise toetamise eest. Teise pensionisamba vabatahtlikuks muutmine on erakonna kinnitusel ainuvõimalik viis, kuidas anda inimestele tagasi vabadus ja kohustus oma vanaduspõlve kindlustamiseks.


Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Toomas Kadarpik
10. nov. 2019 10:39
See on natuke nagu eest õpetaja väide, et matemaatikat on vaja õppida mõtlemise treenimiseks, mis on suur suur lollus. Sellel pole miskit alust ja see ka ei toimi, sest eestlane pole rahadnuses matemaatikast üldse aru saanud, veel vähem saab ta aru sellest, millise osa viivad tema rahast pensioniniikka jõudmisel kriisid. Riik on käitunud ebaausalt ja salakavalalt, tihti pole see isegi riik, vaid lihtne ebapädevus. Lihtsaid võimalusi oleks väga palju, mida ka enamus toetaksid aga peale jäävad triviaalised tehnokraatide lahendid, fondid, investeeringud.