"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
Helme: plaan B on esmase kaitsevõime tõstmine (0)
20. november 2019
Albert Truuväärt

Siseminister Mart Helme kordas riigikogus küsimustele vastates taas, et Iltalehti ajakirjanik sai temast valesti aru, samas lisas Helme, et plaan B, mille vajadusest ta usutluses rääkis, on esmase kaitsevõime tõstmine.

Vastates riigikogu infotunnis küsimusele, mis puudutas ajalehele Iltalehti antud usutluses väidetud, ütles siseminister Mart Helme, et ajakirjanik sai tema sõnadest valesti aru. 

“Ajakirjanik sai minust valesti aru. Ma ütlesin väga selgelt, on vaja plaani B, sest me ei tea, mis toob tulevik,” ütles Helme. Tema sõnul on “maailm väga rajus muutumises”.

“Me ei tea, missuguseks kujuneb Suurbritannia pärast Brexitit, missugune saab olema tema välis- ja julgeolekupoliitika. Me ei tea, missuguseks kujuneb Saksamaa pärast Merkelit, missugune saab olema tema Vene-poliitika, näiteks. Me ei tea, kas Prantsusmaa välispoliitika suundub üha rohkem Vahemere suunas või jätkub neil siiski tähelepanu ka Ida-Euroopa jaoks,” ütles Helme.

“Plaan B on esmase kaitsevõime tõstmine tasemele, kus see on ka iseseisvalt heidutav, nii et me suudame ära oodata, kuni liitlased meile tõepoolest oma võib-olla aeglase, kohmaka ja poliitiliselt tahtetu otsustusmehhanismiga appi jõuavad,” sõnas Helme.

Helme sõnul ütles ta Iltalehtile antud usutluses ka seda, et “NATO on kriisis, ma loodan, et see kriis möödub, NATO tuleb sellest tugevana välja ja kujutab endiselt Eestile tugevat julgeolekugarantiid Venemaa vastu.”

“Ma olen NATO tuline pooldaja, aga mitte nõrga NATO pooldaja,” ütles Helme.

Helme sõnul on tal “tõsine mure selle pärast, et mitmete NATO kandvate liikmesriikide juhid – Donald Trump, Emmanuel Macron – on väljendanud kahtlust NATO võimekuse suhtes”. Ta lisas, et Türgi kavatseb osta Venemaalt õhutõrjekomplekse ja “sellega sisuliselt kukub välja NATO õhukaitsesüsteemist”.

Iltalehti väitel ütles siseminister Mart Helme neile, et Eesti valitsus on alustanud kaitsepoliitilise varuplaani koostamist juhuks, kui NATO ei suuda Balti riike kaitsta. Helme sõnul koostatakse varuplaani koos lätlaste ja leedulastega. Helme sõnul on varuplaan vajalik, sest valitsus ei saa loota sellele, et NATO tagab igas olukorras Eesti territoriaalse terviklikkuse ja iseseisvuse, märkis Iltalehti. 

Helme seisukohti on kritiseerinud nii peaminister Jüri Ratas, kaitseminister Jüri Luik, Isamaa esimees Helir Valdor Seeder, Sotsiaaldemokraatlik Erakond, välisminister Urmas Reinsalu, europarlamendi saadik Urmas Paet kui ka riigikogu väliskomisjoni esimees Enn Eesmaa. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.