Tasub vaadata, et valitsus liiga ulatuslike riiklike kulutustega hinnatõusule lisahoogu ei anna. Kehtestades seeläbi justkui kogemata täiendavat “inflatsioonimaksu."

Madis Müller, Eesti Panga president
FOTOD! Eesti vanim vene kool sai 230-aastaseks (0)
22. november 2019
Ilja Matusihis

Täna tähistab oma 230. tegevusaasta juubelit Tallinna Tõnismäe Reaalkool, vanim vene õppekeelega kool pealinnas ja teadaolevalt ka Eestis.

Eesti- ja Liivimaa 1787. aasta kooliseaduse alusel avati Tallinnas 1789 esimene vene õppekeelega rahvakool, mis on praeguse Tõnismäe reaalkooli eelkäija. Eestis esmakordselt avanes vene rahvusest lastel võimalus saada tasuta emakeelset üldharidust.

Vaata galeriid (29)

“Ei ole teada, kas ja millises vormis oleks Tallinnas või ka terves Eestis varem antud venekeelset kooliharidust. Küll aga kinnitavad arhiiviandmed, et 1789 avati Tallinnas kaheklassiline rahvakool, mis liideti aastakümneid hiljem teise vene kogukonna algkooliga. Täpsemalt sündis see 1872. aastal ning ühendatud kool hakkas tegutsema vanalinnas aadressil Pikk tn 69 kolmeklassilise linnakoolina. Algul olnud seal 69 õpilast ja viis õpetajat. Samasse hoonesse jäi kool, hiljem juba kuueklassilisena, kuni 1934. aastani. Lähiajal on meil kavas tähistada see ajalooline hoone infotahvliga,” selgitas Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Kooli 100. aastapäeva puhul nimetati see 1889. aastal Keisrinna Katariina II Linnakooliks. Linnavalitsuse otsusega 20. novembrist 1917 sai kool numbri 19 ja kandis seda 76 aastat. Õpilaste arv ulatus 369-ni ja töötada tuli kahes vahetuses, kuni linnavalitsus paigutas kooli 1934. a Juudi algkooli hoonesse Karu tn 16. Kui see hoone läks 1941 Saksa sõjaväe valdusse, toodi 19. kool tagasi endisse majja Pikk 69. Sõja järel tuli koolil kasutada mitmeid ruume, enne kui 1960 valmis koolimaja Tõnismäel. Järgmisel aastal lõpeb seal praegu käiv remont.

Direktor Niina Sõtnik hindab kõrgelt koolis valitsevat sõbralikku õhkkonda. “Olen väga uhke meie kooli üle, nii õpilaste, õpetajate kui ka kõigi teiste kooliga seotud inimeste üle. Ühtekokku on meid peaaegu tuhat – 845 õpilast, 74 õpetajat ja veel ligi paarkümmend töötajat. Tänu neile kõigile valitseb meie majas sõbralik atmosfäär, mis lubab end siin hästi tunda ja ka ajaga kaasas käia,” ütles kooli direktor.  

Juubelit tähistas kool täna rahvusraamatukogus konverentsiga “TTRK 230 – eile, täna, homme”.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.