"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Rahvastikuminister Soome eestlastele: Eesti riik ootab kõiki eestlasi tagasi (2)
23. november 2019
Scanpix

"Tänane avatud maailm, mille osaks on ka Eesti, pakub hulgaliselt võimalusi otsida uusi kogemusi, paremat palka ja eneseteostust väljaspool kodumaad. On loomulik, et just Soome on oma läheduse tõttu kujunenud Eesti inimeste kõige populaarsemaks sihtriigiks," rääkis rahvastikuminister Riina Solman. "Valitsuse liikmena tahan anda meie inimestele edasi sõnumi, et Eesti riik ootab kõiki tagasi. Iga inimene on väärtuslik ja oodatud."

Täna väisab Solman Helsingis toimuvat Soome suurimat Eesti kultuurifestivali – mardilaata “Martin markkinat”, et kohtuda Soomes elavate ja töötavate eestlastega.

Minister tutvustab kodumaale tagasipöördujatele pakutavaid teenuseid ning kuulab ära Soomes elavate ja töötavate eestlaste ettepanekud naasmise hõlbustamiseks. Laadal osalevad ka Riigikogu rahvastikukriisi probleemkomisjoni liikmed ning komisjoni esimees Jaak Valge.

“Tänane avatud maailm, mille osaks on ka Eesti, pakub hulgaliselt võimalusi otsida uusi kogemusi, paremat palka ja eneseteostust väljaspool kodumaad. On loomulik, et just Soome on oma läheduse tõttu kujunenud Eesti inimeste kõige populaarsemaks sihtriigiks,” rääkis Solman. “Valitsuse liikmena tahan anda meie inimestele edasi sõnumi, et Eesti riik ootab kõiki tagasi. Iga inimene on väärtuslik ja oodatud! Püüan rahvastikuministrina teha kõik selleks, et naasta soovijaid oleks rohkem ja tagasipöördumine oleks sujuv. Kohtumisel loodan kuulda mõtteid ja ootusi, kuidas riik, omavalitsused, aga ka Eesti ettevõtjad saaksid kodumaale naasmist paremini toetada.”

Ka Riigikogu rahvastikukriisi lahendamise probleemkomisjoni esimees Jaak Valge peab Soomes elavate eestlastega kohtumist väga oluliseks. “Vahetud kohtumised Soomes elavate ja töötavate eestlastega pakuvad kõige ehedamat pilti meie rahvuskaaslaste probleemidest ning muredest, mis võivad kerkida kui nad Eestisse naasta soovivad,” selgitas Valge.

Soomes elab või töötab kokku umbes 70 000 eestlast. Septembri lõpus avaldatud Soome Kultuurifondi ja e2 Teadusuuringute läbiviidud uuringu kohaselt on eestlased Soome ühiskonda üllatavalt vähelõimunud. Enamus peab Soomes viibimist ajutiseks ning kavatseb tulevikus Eestisse naasta. Rahvastikuministri sõnul on väga oluline ka see, et eestlaste kogukonnad võõrsil oleksid jätkuvalt tugevad.

“Lisaks on tagasipöördujate toetamisele oluline, et väliseesti kogukonnad oleksid elujõulised ning aitaksid säilitada ka nende inimeste sidemeid Eesti keele, kultuuri ja kodumaaga, kes naasta ei plaani. Eesti on nii väike ja eestlasi vähe – peame hoidma ühte, kus iganes me parasjagu elame,” rääkis Solman.

Suurim Eesti kultuurifestival Soomes, mardilaat, toimub 23.-24. novembrini ja seda korraldab Tuglase Selts. Aasta-aastalt on mardilaat kasvanud ning muutunud Soomes elavate eestlaste kohtumispaigaks, kuhu tänavu oodatakse juba 15 000 külastajat. Igal aastal tutvustatakse laadal ühte Eesti piirkonda, sel korral on tähelepanu keskmes Valgamaa.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

neegerrahvad Tallinna
24. nov. 2019 08:46
Meie armsatel põhjanaabritel on tekkinud hoopis tahtmine arvukad Soomet asustavad neegerrahvad asustada ümber Tallinna Eesti riigi manu. Tublidel vastavatel struktuuridel Siseminni haldusalas seega tuleb alustada ettevalmistusi ja vajadusel äärmiselt jõuliseid tõkestamaks ehtsa Põhjamaise idülli jõudmist Tallinna. Kõige pommiplahvatuste, mõrvade ja ededa gängieluga allahu akbar igati tõsine mure lisaks kaasmaalaste tagasikutsumisele Eestisse. Pooletuhande üürikorteri soetamine ropult rammusa europajokiga neegermeestele on igati märkimisväärne nihe Tallinna arengus või täpsemalt allakäigus. Ehedat getoelu, neegermeest eest ja tagant ja no go tsoone tõeline Euroopa. Elik Siseminn töhe ja rohkem rohkem äärmiselt jõulist Marti.
võimalus tööga äraelada
23. nov. 2019 12:33
Soomes on võimalus tööinimesel tööga äraelada lisaks Soome lähedus ja keel. Mida keerulist täpselt sama nagu omalajal Rootsi ümberasunud soomlasel vahe elatustasemes. Kuidas läheb aga elu edasi on igaühe omaenese lugu ilmselt osa jäävad Soome, osa tagasi Eestisse ja ilmselt jäädakse ka pendeldama kahe maa vahele vahemaa ju tegelt olematu. Eesti suurimaks probleemiks tegelt uusvenstamine elik viisakalt u kraiinastumine bezviiz mis tegelt tõmbab palgataseme alla. Ja Talinas jõudsalt edenev Neegerlinn Tšernogorsk elik EstoNigeriastani kujunemine. Too Vanasadama tramm ei ole tegelt eestlastele mingi probleem vaid hoopis võimalus - võtab trammi Vanasadamast Stadi. Aga Neegerlinn Tšernogorsk?