"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tallinn annab Kalevi staadionile uue näo (0)
02. detsember 2019

Kalevi staadion saab järgmise paari aasta jooksul uued rajad, dušid, riietusruumid jm, nägusamad hakkavad välja nägema ka Kadrioru staadion ja Tallinna spordihall.

“Järgmisel aastal on linnale olulised investeeringud staadionidesse, aga ka linlaste liikumisharrastusega tegelemine,” ütles abilinnapea Vadim Belobrovtsev. “Samuti panustame terviseradade arendamisse. Tallinn saab lähiaastatel juurde mitu korras sportimispaika. Koostöös riigiga jätkub Kalevi staadioni korrastamine, teeme algust Kadri-oru staadioni harjutusväljaku remondiga, järjekorras on veel Võidujooksu staadion. See on küll jalgpalliväljak, aga seal tahame murukatte ära vahetada ning ka üldist keskkonda natuke turvalisemaks muuta.”

Järgmisel aastal kavatseb linn investeerida spordikeskustesse umbes 4,7 miljonit eurot, sellest 1,79 miljonit läheb Kalevi staadionil tööde jätkamiseks. Kalevi staadioni juhatuse esimees, endine kettaheitja Aleksander Tammert ütles, et enne tänavust tantsupidu jõuti staadionit ainult osaliselt renoveerida. “Välimus saadi enam-vähem ilusaks, aga tööd ja arendamist on veel palju, sest staadioni tugiteenuste osa on peaaegu amortiseerunud,” selgitas ta.

Lihtsam oli uus maja ehitada

Tammerti sõnul oodatakse praegu detailplaneeringu valmimist ning ka ehitusprojekti muudatust, mis lubaks hakata staadionit vastavalt projektile arendama.

“Sinna tulevad uued rajad, spordipinnad, kellatorn, valgustus ja administratsioonihoone,” rääkis ta. “Renoveeritud staadionil saavad olema dušid ja riietusruumid, mis praegusel kujul on väga arhailised. Plaanime täiesti uue hoone ehitamist, sest vana uuendamine ei olnud võimalik.”

Tammert lisas, et aastaks 2021, kui staadion saab renoveeritud, tulevad sinna ka kergliiklusteed, mis viivad linnast Ülemiste järve ringile. Staadioni kordategemine lõpeb 2021. aasta kevadeks, linn ja riik toetavad uuendustöid 5,9 miljoni euroga.

Kadrioru staadioni asedirektori Edgar Seemendi sõnul ootavad staadionit järgmisel aastal miljoni euro eest ümberehitused ja muudatused. “Tagavaraplatsid tehakse ümber, abiruumid korda, pesemisvõimalused luuakse ka mujale kui ainult peahoonesse. Praegu on nii, et kui peaareenil käib tegevus, ei saa tagavaraplatsil samal ajal midagi teha – inimestel on vaja ju riietuda, pesta ja kusagil oma asju hoida, tualetis käia,” rääkis asedirektor. “Kui tulla õuest, siis saab peaareenil joosta, aga keerulisemate alade harrastamiseks on vaja ettevalmistusi teha. Ketast või oda päris niisama, ilma ettevalmistuseta visata ei saa, eriti kui ümberringi võib olla teisi inimesi. Kadrioru staadionil käivad sageli treenimas veteransportlased, enne kui lähevad oma võistlustele.”

Palju sportimispaiku

Ettevalmistamisel on ka Herne tänaval asuva Tallinna spordihalli renoveerimine. “See on esimene spordirajatis, mis pärast taasiseseisvumist Tallinnasse ehitati, lähiaastatel püüame selle kindlasti korda teha,” ütles Belobrovtsev. Ta lisas, et sportimisvõimalused linnas ei piirdu ju staadionide ja spordiklubidega – olemas on ka terviserajad, pargid jpm tervisespordiks sobivaid paiku.

Statistika järgi liigutab 67% tallinlastest end vähemalt korra nädalas põhjalikumalt, käies näiteks kõndimas, jooksmas, ujumas või kepikõnnil.

Belobrovtsevi sõnul otsib linn pidevalt võimalust anda elanikele kasutada koolide staadioneid ja spordiväljakuid. “Tallinna spordi- ja noorsooamet võtab selle teema koos haridusametiga ette,” lisas abilinnapea.

Järgmisel aastal on kavas renoveerida kaks staadionit Lasnamäel, aadressidel Punane 69 ja Martsa 2. Abilinnapea sõnul käivad praegu eeltööd välibasseini avamiseks Pirita jõel, kus see on juba ajalooliselt olnud. Kui kõik tööd sujuvad, peaks seal juba järgmisel suvel ujuda saama. Ujula pikkuseks on kavandatud 25 meetrit ning basseini siselaiuseks pisut üle seitsme meetri. Rajatise maksumus on umbes 80 000 eurot.

Jalgpalliväljakute korrastamine toob Tallinna suuri võistlusi

Korras vutistaadionid toovad Tallinnasse suuri võistlusi ja loovad töökohti, ütles jalgpalliklubi Nõmme Kalju president Kuno Tehva.

“Ma usun, et järgmise kümne aasta jooksul on Tallinna linnale äärmiselt oluline ehitada ja renoveerida jalgpallistaadioneid, arvestades, kui suur on jalgpalliklubide rahvusvaheline kõlapind,” lausus Tehva. “Rahvusvahelistele jalgpallimängudele järgnevad töökohad, maksude suurem laekumine, vähetähtis ei ole ka tuntuse lisandumine Tallinna linnale. Euroopast tulnud rahaga on võimalik arendada solidaarsusmehhanisme ning väga oluline on, et me ei jääks oma naaberriikidest maha. Kogu see programm peaks olema sees ka Tallinna linna arenguplaanis. Mõned staadionid eri linnaosades ongi juba konkreetsemalt spetsialiseerunud. Paljud noored elavad ühiselu staadionitel – ainuüksi Nõmme Kalju noorteklubisse kuulub üle 700 noore jalgpallihuvilise.”

Tehva ütles, et jalgpallistaadion on parimal juhul kogukonna kohtumispaik, kus inimesed lähevad ka kohvikusse, poodi või oma lapsele jalgpallis kaasa elama. “Staadionil võiks olla ka staadionituurid huvilistele. Jalgpallistaadioni ja -rajatiste üks põhimõte on, et kõik, kes tahavad sportida, peavad saama seda teha.”

Hiiu staadion on hommikupoolikuti piirkonna koolide päralt. Kooli- ja töövabadel aegadel teenindab see aga väga palju kohalikku kogukonda, seal saab jalgpalli ja võrkpalli mängida.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.