"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Libedusetõrje tegemata jätnud omanik võib saada 400 eurot trahvi (2)
09. detsember 2019

Kui krundiomanik ei suuda selle kõrval asuvaid kõnniteid ise puhastada, võib töö tasu eest ära teha linn.

Mitme korteriühistu juhatuse liikme Lea sõnul sõltub puhtaks lükatud ja libedusevaba kõnnitee kindlasti kojamehe tublidusest. “Head kojamehed on kulla hinnas ja neid on järjest raskem leida,” ütles Lea. “Üldiselt hakkab kojameheamet välja surema, neid asendavad kinnisvarahooldusfirmade töötajad. Mul oli juhus, et ei õnnestunudki sobivat majahoidjat leida, lõpuks sain hoopis  kinnisvarahooldusfirmast väga tubli inimese.”

Linn tunnustab tublisid lume ja libedusega võitlejaid alati ka aasta lumemurdja tiitliga.

Mupo märgib ohtlikumad kohad

Tallinn lõi erakorraliste lumeolude ja teede puhastamise reservi ning annab sel aastal sinna 400 000, järgmisel 500 000 eurot. Kuna linn panustab sel talvel lume ja libedusega võitlemisse rohkem, ootab ta sama ka teistelt asjaosalistelt. “Linn hoolitseb küll sõiduteede ja umbes 20 protsendi kõnniteede ja kergliiklusteede libedusetõrje eest, 80 protsendi kõnniteede hooldus on aga korteriühistute või kinnistuomanike õlul,” ütles abilinnapea Kalle Klandorf.

Tänavuse hilissügise esimene jää ja libedus on juba üle elatud ning nende päevade käigus ilmnenud kitsaskohad Klandorfi sõnul teede-tänavate korrashoiu eest vastutavate lepingupartneritega läbi arutatud vältimaks edaspidi olukorda, kus eeskätt jalakäijatel on libeduse pärast ohtlik liikuda.

Tallinnas peavad maaomanikud puhastama ka oma krundi kõrval asuvaid kõnniteid, samuti seal libedusega võitlema. “Kõnniteid tuleb puhastada ja libedust tõrjuda mitte ainult hommikuti, vaid sõltuvalt ilmast ja vajadusest,” rõhutas Klandorf. “Mupol on ülesanne kaardistada kõige ohtlikumad piirkonnad ning vajadusel teha ettekirjutus või teatis, kui aga sellest ei piisa, siis süüdlasi trahvida.”

Mupo saab juhul, kui libe kõnnitee on ohtlik või keegi ennast libeduse tõttu vigastab, teha füüsilisele isikule 400 eurot ja juriidilisele isikule 1300 eurot trahvi. Libedusega võitlemiseks tuleb kasutada nt graniidipuru, mille tera läbimõõt on 2-6 mm.  Keelatud on kasutada tuhka ja liiva, sest need hakkavad lume sulades tolmama. Samuti ei tohi kõnniteedel libedust tõrjuda soolaga, sest see rikub jalatseid ja kasvavaid puid.

Abilinnapea hinnangul on just jalakäijad libeduse puhul kõige kaitsetumas olukorras ja seetõttu tuleb kõnniteede koristamisele rohkem tähelepanu pöörata.

“Linnal on lumekoristuseks ja libedusetõrjeks kõik vahendid olemas,” ütles Klandorf. ” Kahtlemata on linna kohustus tagada ohutu ja turvaline liiklemine nii jalakäijatele, sõidukijuhtidele kui ka kõigile teistele, ning linnale tänavahooldust pakkuvad ettevõtted on esimesest libedusest oma järeldused teinud.”

Linn võib ka ise töö ära teha

Tallinna linnaosad jagavad kinnistuomanikele ja korteriühistutele tasuta graniitkillustikku kõnniteede hooldamiseks ja libeduse tõrjumiseks, täpsemat infot annavad linnaosavalitsused.

Neile, kes ise ei saa või ei taha lume ja jääga võidelda, pakub linn välja võimaluse, et see töö tehakse nende eest ära ja maaomanik ainult maksab. “Neis kohtades, kus käib rohkem inimesi, võib linn ka ise hakata lund ja jääd tõrjuma,” selgitas Klandorf. “Sel juhul ei ole kinnistuomanikul vaja muretseda, tal läheb vaja ainult head tahet linnale selle teenuse eest maksta.”

Eelmisel nädalal sõlmiski linna keskkonna- ja kommunaalamet pilootprojekti raames nelja kinnistu (Estonia pst 1/3, Estonia pst 5, Rävala pst 8 ja Estonia pst 9/Rävala pst 12) haldajaga kõnniteede puhastamise lepingu. Selle järgi lükkab linn tänavu detsembrist järgmise aasta aprillini maatükkide kõrval asuvatel kõnniteedel lund ise ning võitleb ka libedusega. Kinnistu haldaja aga tasub linnale töö eest. Kahe omanikuga on läbirääkimised pooleli.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

omaniku kohus
9. dets. 2019 19:37
Ilmselt osa omanikke pole Eesti seadustest mitte midagi kuulnudki ilmselt kuskilt Sise-Venemaalt saabunud või siis Mongolistanist. Või mingid nn kõnniteed?
Helle
9. dets. 2019 19:04
Kas eramaja pensionär ei tohi päevakski kodust ära minna, et äkki ilmataat saadab lund ja libedust ja siis tulebki linnale 400 euri trahvi maksta? Elan piirkonnas, kus seni on kõnniteid hooldanud linnaosa. Kui raha ei jätku, siis miks peaks t r a n s p o r t olema t a s u t a ? See artikkel on kui hirmus ähvardus, mis tekitab tunde, et olen potentsiaalne kurjategija. Iga mööduja võib süüdistada ja kaevata. Palun mõelge veel !