"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Rahvusvaheline näitus aitab mõista puuet uue nurga alt (0)
09. detsember 2019
Scanpix

Tallinna Kunstihoones avatakse sel reedel rahvusvaheline kaasaegse kunsti näitus "Sõna mõjutus: puue, suhtlus, katkestus", mis aitab mõista puuet uue nurga alt.

13 kunstniku teosed valisid välja kuraatorid Christine Sun Kim ja Niels Van Tomme ning näitus saab teoks koostöös õiguskantsleri kantselei ja Brüsseli kunsti- ja meediakeskusega Argos.

Väljapaneku kuraatorid peavad oluliseks murda puuetega seotud eelarvamusi ning seetõttu valisid nad näitusele puuetega kunstnike teosed, mida on eksponeeritud maailma tippgaleriides Guggenheimist Tate’ini. “Kunstnike töid uurides nägime, et need kõik puudutavad keelt ja suhtlust. Keel aitab teha puude nähtavaks ja selle kandjat kaasata, aga võib muuta selle ka nähtamatuks ja tõrjutuks,” kirjeldasid Kim ja Van Tomme.

“Kunst on vaba, ütleb põhiseadus. Kuid juurdepääs kunstile pole seda kahjuks sugugi mitte. Kuidas ikkagi tajuda Ants Laikmaa maali “Vaade Caprilt”, Arvo Pärdi tintinnabulit, mõnda skulptuuri, tikandisse või videotaiesesse kätketud sõnumit, kui vastavad meeled ei tööta? Kuidas pääseda näitusele, kuhu viib kitsas trepp, kuid ainsaks liikumisvahendiks on ratastool? On liigutav, et peagi avatav näitus püüab – loodetavasti edukalt – nii mõnegi ületamatuks peetud takistuse ületada,” lisas õiguskantsler Ülle Madise.

Näituse avamisel reedel kell 16 esineb Noëmi Lakmaier performance’iga “The Task of Containing”.

Näitus jääb avatuks 24. veebruarini 2020. See on ligipääsetav nii liikumis-, nägemis- kui ka kuulmispuudega inimestele.

Näituse kuraatorid on Tallinnas 9.–14. detsembril. Christine Sun Kim kasutab intervjuude andmiseks ameerika viipekeele tõlki.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.