"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Yana Toom: Süürias asuvad eurooplaste lapsed tuleb kodumaale tuua (2)
16. detsember 2019
Svetlana Aleksejeva

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom saatis 12. detsembril Euroopa Komisjoni siseasjade volinikule Ylva Johanssonile küsimuse Euroopa Komisjoni poolt plaanitud tegevuse kohta, et Euroopa Liidu kodanike lapsed, kelle vanemad on omal ajal läinud Iraaki ja Süüriasse, saaksid tagasi pöörduda kodumaale.

Belgia kuningliku rahvusvaheliste suhete instituudi Egmont andmetel on praegu Euroopa kodanikke Süüria kolmes põgenikelaagris kokku 450–500 täiskasvanut ja 700–750 last. Reaalselt on lapsi veelgi rohkem, sest paljud on neist sündinud Iraagis ja Süürias peale 2012. aastat, mille kohta tõsiselt võetavaid andmeid ei ole.

“Laste ohutu kodumaale naasmine peab olema kõikide Euroopa Liidu riikide esmane ülesanne,” on Yana Toom oma nõudes kindel.

Pöördumises, millele on alla kirjutanud mitmed Euroopa Parlamendi Renew Europe fraktsiooni liikmed, antakse teada Prantsusmaa, Rootsi ja Saksamaa poolt laste kodumaale naasmise protsessi alustamisest, kuid väga aeglases tempos. Nii on Prantsusmaa siiani võtnud vastu 18 last, Šveits 7 last ja Saksamaa alla 10 lapse. Hoolimata asjaolust, et paljud Euroopas elavad sugulased on andnud nõusoleku neid vastu võtta, on siiski sajad lapsed põgenikelaagrites. Ja ometi eksisteerib rahvusvaheline õigus tagamaks igale inimesele õiguse pöörduda tagasi riiki, mille kodanik ta on.

11. detsembril saabus info, et Soome hakkab kodumaale tooma ISIS-e võitlejate naisi ja lapsi koheselt, kui kurdi liidrid suudavad nad Iraagi piirile transportida.

“Jutt käib kümnest naisest ja 30 lapsest,” annab Yana Toom infot, “on selge, et ISIS-e võitlejate endi naasmine kodumaale on väga keeruline küsimus, sest mõnel juhul on tegemist rünnakutes osalenud naistega. Lapsed pole aga süüdi. Ja karistada lapsi vanemate poolt toime pandud kuritegude eest on ebainimlik.”

Võrdluseks esitab Yana Toom koondandmed Kasahstani, Usbekistani, Venemaa, Kosovo ja Türgi kohta, kes võtsid vastu 1200 oma kodanikku, neist enamus lapsed.

Yana Toomi sõnade kohaselt loodavad saadikud Euroopa Komisjoni poolt vastuvõetavatele meetmetele, mis tuletaksid Euroopa Liidu riikidele meelde rahvusvahelise õiguse järgimise kohustusi.

 

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Euroopa kodanikest
16. dets. 2019 20:10
Kas keegi suudab selgitada kuidas Euroopa maad toovad Süüriasse ebaseaduslikult sisseimbunud siirdunud Euroopa kodanikud tagasi Euroopa? Kuidas see on võimalik kelle abil ja kuidas saab ebaseaduslikke nn siirdujaid tegelt tavalisi illegaale hoolimata Euroopa kodakondsusest Euroopa toimetada? Kes need toimetajad on Süüria võimud, kurdi kommunistid või kes järsku saab Euroopale appi tulla tšetšeeni rahva suur poeg Ramzan Kadõrov Ahmat-oglu? Nii või Ramzan Kadõrov lõpuks ometi Euroopale appi.
kurdid kui võitlev osapool
16. dets. 2019 18:01
Kas Euroopa Ühendus ei peaks esmalt tunnustama kurde kui võitlevat osapoolt Süürias. Just kurdi kommunistide kui USA ustavate liitlaste poolt Süürias on ju jihaadivõitlejad ja nende naised-lapsed vangistatud. Seega tunnistada kurde kui võitlevat osapoolt Süüria kodusõjas ja välisriikide interventsioonis siis saab asuda vangide - Euroopa kodanike - saatust kergendama. Euroopa tunnustama Süüria Rojava kurde kõigile parem kas mitte. Ja mida teeb Ottomanide Kõrge Porta ja sultan Erdogan? Ja tubli Bashar al Assad Süüria Lõvi ja islamistide võitja?