“Kui vanemad lähevad lahku, on nad ise kriisis ja käituvad sageli nagu lapsed. Nende laps satub siis oma vanemate, kahe väikese lapse tasemel käituva täiskasvanu vahele."

Ly Rüüs, Mustamäe sotsiaalhoolekande osakonna juhataja
VIDEO JA GALERII! Akadeemik Mälksoo: ka väga pikalt kestvad õigusvastaselt loodud olukorrad on võimalik tagasi pöörata (53)
19. detsember 2019
Albert Truuväärt

"Molotov-Ribbentropi pakt oli katse Versaille’ rahulepe meie ruumis ümber pöörata ehk rahvaste enesemääramise õiguse asemele tekitada uuesti suurruumide rahvusvaheline õigus, kus kohalikud suurjõud jagaksid asja omavahel ära," ütles akadeemik Lauri Mälksoo MRP ja selle salaprotokollide ametliku hukkamõistmise 30. aastapäeva ettekandes.

Jõululaupäeval 1989 leidis Kremlis, Nõukogude Liidu Rahvasaadikute Kongressil aset lausa fenomenaalne ime – okupeeriv suurriik tunnistas ise, et on Baltimaad okupeerinud, pealegi veel kokkuleppel Hitleriga, minetades sellega oma senini vähemalt sõnades justkui moraalsed argumendid. Põhimõtteliselt muutus Baltimaade taasiseseisvumine sellega otsustatud asjaks, Nõukogude tuumarelvad ja KGB arhiivid viidigi kohe Baltimaadest välja ning algasid läbirääkimised eraldumise tingimuste üle.

Jõululaupäeval 1989 vastu võetud otsus rajanes kongressil moodustatud komisjoni tööl, see komisjon oli aga loodud just Eestist valitud saadikute eestvõttel ja nende roll oli selles ka kandvaim. Tookord ei võinud veel keegi teada, et Nõukogude Liidul on jäänud eksisteerida vaid kaks aastat. Impeerium võinukski ilma 1991. aasta augustiputši ja selle haleda läbikukkumiseta püsida tänase päevani, ja just too riigipöördekatse oma järelmitega on pannud seda jõuluimet sageli unustama.

“Nürnbergis üheks kuriteoks, milles natsijuhte süüdi mõisteti, oli kuritegu rahu vastu, tänase mõistega agressioon. Saksa advokaadid hakkasid kohe rääkima, et kui 1. september 1939 on agressioon, siis peame rääkima ka Molotov-Ribbentropi paktist,” selgitas Mälksoo. “Ühe ameerika ajaloolase andmetel olid liitlaste vahel kokkulepped, et osadest asjadest ei lasta rääkida. Aga nii palju said ameeriklased teha, et kui nendeni jõudis koopia MRP salaprotokollist, siis üks ameerika prokurör või keegi lekitas selle meediale. Tänu sellele jõudis pakti koopia 1945. aasta lõpus lääne meediasse. Kuni selle ajani peeti seda väljamõeldiseks.”

Mälksoo rääkis, et probleem on selles, et nii Nõukogude Liit kui natsi-Saksamaa suhtusid skeptiliselt tervesse 1919. aastal loodud Versaille’i süsteemi. Nad ei olnud selle osapooled, mistõttu nad tundsid, et see elukorraldus Ida-Euroopas on tulnud mingil määral nende arvelt.

1941. aastal pidas Saksamaal ettekande tuntud õigusfilosoof Carl Schmitt, kus ta rääkis suurruumidest – riigid maailmas jagunevad suurriikideks, die Reiche ja tavaliseteks riikideks, mis paratamatult peavad kuuluma suuremate riikide mõjusfääridesse. Natsi-Saksamaa ja NLiidu jaoks olid Versaille’ rahuleppe sõlmijad ruumivälised jõud, kes Ida-Euroopa impeeriumit ümber korraldasid ning tekkisid väikeriigid.

“Mulle tundub, et Molotov-Ribbentropi pakt oli katse Versaille’ rahulepe meie ruumis ümber pöörata ehk rahvaste enesemääramise õiguse asemele tekitada uuesti suurruumide rahvusvaheline õigus, kus kohalikud suurjõud jagaksid asja omavahel ära,” ütles Mälksoo. “Nende riikide seisukohast oli see katse võtta ohjad enda kätte ja uuesti taastada ajalooline Ida-Euroopa ruum, kui nii-öelda suurriiklik ruum. Probleem sellega oligi, et vahepeal oli toimunud rahvaste ärkamine, rahvaste emantsipatsioon ja osad nendest rahvastest olid küll võib-olla väikesed arvult,  aga see ei muutnud neid olematuteks. Selleks et suurruumi visiooni teostada, tuli nende tahtest üle sõita.”

Mida tähendas võitlus salaprotokollide tühistamise üle 1989. aastal? Mälksoo selgitas, et paktide olemasolu rääkis kõigile arusaadavalt vastu NLiidu poolt aastakümneid kultiveeritud narratiivile, et Balti riigid ühinesid NLiiduga vabatahtlikult. Kui see nii oleks olnud, siis miks peab sellised reaalpoliitilisi lepinguid eelnevalt sõlmima.

“Moskvast tulevad signaalid, mis pigem õigustavad seda, et see oli geopoliitiliselt vajalik, see räägib meile tänapäeval Moskvas domineerivast geopoliitilisest mõtteviisist, et on suurriigid ja väikeriigid – suurriigid võtavad, mis neil vaja on ja väikeriigid peavad andma seda, mida küsitakse.”

Mälksoo arvab, et kui sellest kõiges peaks maailm midagi õppima, siis see on see, et õigus on alati võitluse objektiks. “Õigus ei rakendu kunagi automaatselt või iseenesest. Kui ei ole subjekti, kes ütleks, et minu õigusi on rikutud ja meie tahame ka, et meid kohaldaks kui rahvusvahelise õiguse subjekti, kellel on täpselt samasugused õigused kui teistel, siis nendest on lihtsam ka üle sõita ja neid ignoreerida.”

Mälksoo ütles, et ega Eesti riiki ei oleks 1919. aastal sündinud ainult Briti laevade pärast. “Selleks peab olema kohalik tahe, mis lõpuks kõige rohkem ajaloo silmis loeb. Optimistlik sõnum, mida maailm saaks sellest kaasa võtta, et õigusvastaselt loodud situatsioonid, mis kestavad väga pikka aega – 50 aastat on ikka väga pikk aeg – siis neid on võimalik tagasi pöörata võitluse tulemusena kui tekivad sobivad tingimused võitluse pidamiseks, kui saab suu lahti teha nii, et kohe Gulagi ei pisteta.”

Vaata galeriid (37)

19. detsembril toimus Rahvusraamatukogus konverents, mis oli pühendatud Molotovi-Ribbentropi pakti ja selle salaprotokollide ametliku hukkamõistmise 30. aastapäevale. Akadeemilise põhiettekande tegi akadeemik Lauri Mälksoo, lisaks esinesid ettekannetega president Arnold Rüütel, endine MRP komisjoni liige dr Igor Gräzin, MRP komisjoni kaasesimees Edgar Savisaar, BATUNi kauaaegne aktivist Sirje Okas Ainso, MRP-AEG liige Eve Pärnaste, MTÜ „Eesti vabaduse eest” juhatuse esimees Jüri Kraft. Rahvarinde eestseisuse liikme Rein Veidemanni ettekande luges ette ürituse moderaator Janek Mäggi.

Lisaks sai näha Juhan Aare videointervjuud MRP komisjoni esimehe Aleksandr Jakovleviga.

Üritus lõppes Paneeldiskussiooniga “MRP salaprotokollide tühistamise tähendus tänapäeval. Kas MRP võib korduda?”, rahvasaadik Ivar Raig (paneeli juht), MRP komisjoni liige Marju Lauristin ning BATUNi kauaaegne juht ja Eesti diplomaat ÜRO juures Heino Ainso, ajaloodoktor Andres Adamson.

Kommentaarid (53)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

planeerija
4. jaan. 2020 16:15
https://sergeytsvetkov.livejournal.com/1057520.html NLiidu sõjaeelsed plaanid.
varia
4. jaan. 2020 15:38
https://history.wikireading.ru/121059 NLiit – Saksamaa 1939 – 41. https://antisovetsky.blogspot.com/2017/03/1939-1941.html Nõukogude ajalehed rehabiliteerivad natsismi. https://sergeytsvetkov.livejournal.com/1092920.html?utm_referrer=https:%2F%2Fzen.yandex.com Stalin MRP-st.
nüanss
1. jaan. 2020 17:58
Poola juutide esindaja pidas Putini arvamust jamaks. https://regnum.ru/news/polit/2822287.html
vältida jagamist
30. dets. 2019 09:53
Lugupeetavad Eesti ja otse loomulikult Poola üheks tähtsamaks ülesandeks on vältida võimalikku Poola jagamist mida teatavasti on toimunud ajaloos korduvalt. Kas tõesti kõik eestlased mõtlevad sakslannad ja sakslased lasevad ennast lõpmatult mõnitada on tegu vägagi võimsa ja äärmiselt organiseerimisvõimelise rahvaga. On klaaritud ja muide äärmiselt karmilt teadmiseks. Kui Saksamaa mis tegelt on ju Euroopa Peremees huve ei arvestata siis leitakse teat lahendused on ennegi leitud. Euroopa Kodu tuleb osata hoida hoolimata iga riigi ja rahva erinevatest huvidest mis ju loomulik asi kuid tuleb olla teat raamides. Jozef Lipski äärmise lubamatu väljaütlemise tsiteerimisest siis tegu on teat hoiatusega ühe Saksamaa ja saksa kultuuri laiemalt austaja poolt.
plaan
29. dets. 2019 20:02
Seoses Putini ütlemistega (antisemiitlik siga) Poola diplomaadi suhtes. Juutide saatmist Madagaskarile otsustati siiski koos sionistidega. Hiljem oli Vichy valitsuse juht marssal Petain Madagaskari variandile vastu. Samuti puudus Saksa laevastikul vastav võimekus. https://naspravdi.info/analitika/berlin-i-varshava-ne-smogli-podelit-sssr https://cyberleninka.ru/article/n/antisemitskiy-madagaskarskiy-plan-v-predvoennoy-polshe-1936-1939-gg?utm_referrer=https%3A%2F%2Fzen.yandex.com https://zen.yandex.ru/media/id/5dfe60b7dddaf400b041bc0a/pochemu-sovetskii-soiuz-vvel-voiska-v-polshu-5e03b13d11691d00b00e4523 Nii nagu USA-s ja Inglismaal, nii ka Venemaal ei avatud II maailmasõjaga seotud arhiive aastal 2017, vaid lükati edasi aastateks 2040 - 45.
aafriklane
30. dets. 2019 18:28
https://en.wikipedia.org/wiki/Madagascar_Plan https://ru.wikipedia.org/wiki/Евреев_на_Мадагаскар! https://en.wikipedia.org/wiki/Uganda_Scheme
euroopa hüään
29. dets. 2019 18:33
http://www.trueinform.ru/modules.php?name=Laid&sid=51962 Churchill Poola kohta. https://www.kramola.info/vesti/letopisi-proshlogo/svastika-v-krasnoy-armii-pochemu-ot-nee-otkazalis-eshche-do-vtoroy-mirovoy Haakrist Punaarmees.
kodakondsus ja restitutsioon
29. dets. 2019 13:16
Teat ulatuses Poolas käib õigusvastaselt muudetud olukorra taastamine üritatakse Poola kodakonduse ja omandiõiguste taastamist restitutsiooni. Kuid kujutada reaalselt Iisraeli ja Poola topeltkodakondsusega isikule omandi tagastamist üsna keerukas nii juriidiliselt ja ilmselt äärmiselt raske tegelikkuses. Need varad majad, maad, ettevõtted ju tegelt poolakate käes.
septembrikatastroof
29. dets. 2019 07:18
Mitte keegi nn Poolat tegelt aidata ei tahtnud Poola riik oleks pidanud olema sõjatandriks Saksamaa ja Nõukgude Liidu vahel ja ainult. Las aga sõdivad kelle asi. Prantsusmaal ja Inglismaal oli miljonid mehed mehed hambuni relvis frondil ja ainult prantslannade tarmukus ja üllameelsus hoidis neid relvis mehi teat raamides. Saadi hakkama prantslannad tõelised tegijad ime tegelt inglannad siis hoidmas kodurinnet. Kuni siis saksmann asus klaarima ja tegelt hetkega klaarit Pariis ootab saksmanni ja mis teha Jossil...
šotlane
28. dets. 2019 21:46
Winston S. Churchill, Tormihoiatus, Varrak 1955 Originaali tiitel: Winston S. Churchill The Second World War Volume I THE GATHERING STORM, 1948 Lk 277 Briti valitsusel tuli täie tõsidusega kaaluda Poolale ja Rumeeniale antud garantiide praktilisi tagajärgi. Mõlemal tagatiste süsteemil oli sõjalist väärtust ainult usaldusliku kokkuleppe raames Venemaaga. Takistuseks sellise kokkuleppe sõlmimisele olid aga needsamad piiririigid ise, kes kartsid, et Nõukogude abi vastuvõtmiseks ja kaitseks sakslaste eest tuleb neil Nõukogude armeed oma territooriumilt läbi lasta, et seeläbi lülitatakse nad lõpuks kommunistlikku Nõukogude süsteemi, mille vihased vastased nad kõik olid. Poola, Rumeenia, S o o m e ja kolm B a l t i riiki ei teadnud, kumba rohkem karta - kas Saksa a g r e s s o r e i d või Venemaa p ä ä s t j a i d . Nimelt see kohutav dilemma halvas Briti ja Prantsuse poliitika. Kuna Poola ja Rumeenia keeldusid Nõukogude vägesid läbi laskmast, jooksis sõjaline konverents peagi karile. Poolakad formuleerisid oma hoiakut nii: „Sakslased ähvardavad võtta meilt vabaduse, venelased aga hinge.”
rauamaak ja kuullaagrid
28. dets. 2019 16:30
Rootsi varustas Suur-Saksamaad kogu sõjaaeg rauamaagi ja kuullaagritega ja muide suutis säilitada neutraliteedi ime II ilmasõjas. Isegi veidi ungari juute suudeti aidata ja teadmiseks ka eesti inimesi. Rauamaak ja kuullaagrid niisama ei saa mitte midagi.
somm
28. dets. 2019 21:19
1938. aasta detsembri keskel kohtus EW sõjaväeluure juht kolonel Richard Maasing Saksa mereväeatašee Reimar von Boniniga. Maasing ei pidanud Rootsist saabuvat abi millekski: vabamüürlaste keskus, kust põhjasugulase maski varjus destruktiivsed sotsialistlikud ideed Balti riikidesse levivad.
Rahva-Poola elik Stalini Poola
28. dets. 2019 11:29
Lugupeetavad enamik eestlastest võtab tänapäeva Poolat nendes piirides mille märkis maha Jossif Stalin elik nn Rahva-Poolat. Tegelt iseseisvuse taastamisel I ilmasõja lõpul tekkinud Poola oli lausa suurriigi staatust nõudev paljurahvuseline suurvõim mille suurimaks probleemiks oli vastusseis üllatus-üllatus kellega ikka oma hea naabri ja võitluskaaslase Leeduga ja tegelt veel juudid just nimelt need juudid. Muide tollal oma kümnendik tollase Poola elanikest tublist üle kolme miljoni rõhuv enamik mingi aja pärast gaasitatud Saksa hävituslaagrite krematooriumides Poola territooriumil. Hävituslaager erines nn koonduslaagrist ning nn lõpplahendus võttis mõned tunnid saabumisest Treblinka territooriumile...Tollase Poola ühiskonnas oli väga keerukas vahekord juutidega siit siis too sentents Poola saadiku Jozef Lipski poolt äärmiselt lubamatu ja mõtlematu sentents ilmselt püüdes meelitada tollased Saksamaa juhte. Paraku Jozef Lipski tegelt esindas küllalt arvukaid tollase Poola ühiskonna esindajaid tegelt...Poola ja poolakate vahekorrad naabritega äärmiselt keerukad erinevalt eestlaste ja Eesti suhetest meie hea sõbra Poolaga.
atašee
27. dets. 2019 22:30
Putin ühest Poola diplomaadist. https://politikus.ru/v-rossii/125161-putin-nazval-posla-polshi-v-tretem-reyhe-antisemitskoy-sviney.html
kuller
28. dets. 2019 14:55
https://syria360.wordpress.com/2015/10/30/zionist-collaboration-with-germanys-nazi-government/ http://dazzle.ru/antifascism/snvggrtdf.shtml http://www.trueinform.ru/modules.php?name=News&sid=46567 http://maxpark.com/community/1270/content/1730423 Stalin asus küüditama neid juute Põhja - Jäämere saartele, kellele ei meeldinud Birobidžan ega ka Iisrael, vaid jätkasid nõudmisi rajada juudi riik Musta mere äärde, ka Krimmi. Lisaks sedagi, et NKVD vangistas Raoul Wallenbergi sellepärast, et see ei päästnud nõukogude juute. Lisaks toimusid transfertehingud: juudid Rootsi, sealt tuli aga Saksamaale sõjapidamiseks vajalikku kraami, mis võimaldas sõdida Punaarmee vastu.
sobinguline
26. dets. 2019 14:24
https://lounaeestlane.ee/putin-suudistab-poolat-ja-laaneriike-salasobingus-hitleriga/ Vene president Vladimir Putin süüdistas jõululaupäeval Poolat juudivaenulikkuses ning salasobingus Natsi-Saksamaa juhi Adolf Hitleriga teise ilmasõja ajal.
variant
26. dets. 2019 00:37
Vene väljaanne: II maailmasõja algataja oli Inglismaa, mitte Saksamaa. https://politikus.ru/articles/125133-malo-kto-znaet-chto-vtoruyu-mirovuyu-voynu-razvyazala-britaniya.html
võrdleja
25. dets. 2019 22:38
https://zen.yandex.ru/media/ussr_russia_communism/kommunizm--nacizm-5e022c5f16ef9000acaaa2f5
mahitaja
24. dets. 2019 22:49
Sakslaste küüditamine ja tapmine Poolas 1939. aasta märtsist septembrini toimus inglaste mahitusel. http://www.jrbooksonline.com/polish_atrocities.htm
piiritõmbaja
24. dets. 2019 22:36
1919. aasta 9. detsembri Antanti Pariisi rahukonverentsi otsus nägi Nõukogude - Poola piiriks lord Curzoni liini, mida Poola ei tunnustanud ja ka Punaarmee ei suutnud välja võidelda. Aga 1939. aasta 17. septembril, kui Poola valitsus oli põgenenud Rumeeniasse ja suuremad Poola armee väeosad olid sakslaste poolt sisse piiratud, tungis Punaarmee Poolasse just lord Curzoni liinini. (Näiteks MRP nägi mõjusfääride piiriks hoopis liini Narew - Wisla - San). http://en.wikipedia.org/wiki/Curzon_Line Poolas oli alganud ka arveteklaarimine poolakate ja ukrainlaste vahel.
garanteerija
24. dets. 2019 22:17
1939. aasta 2. juunil Inglismaa ettepanek, kus nõutakse Soome, Eesti, Läti, Leedu, Poola, Rumeenia, Türgi ja Belgia garanteerimise õigust nii otsese, kui kaudse agressiooni puhul Saksamaa poolt. 6. juuni - Eesti saadik A. Torma esitab Briti valitsusele noodi, milles lükatakse tagasi suurriikide poolt peale sunnitud garantiid. 7. juuni - vastuseks suurriikide diktaadile kirjutatakse alla hoopis Eesti Vabariigi ja Saksamaa vahelisele mittekallaletungi lepingule ja selle salaprotokollile, mis kohustas Eestit koordineerima NLiidu vastaste kaitserajatiste ehitamise Saksamaaga. 1939. aasta 26. juunil algasid NLiidu, Inglismaa ja Prantsusmaa kindralstaapide läbirääkimised Moskvas. Need lõppesid 1. juulil kompromissiga: Balti riigid allutatakse kolmikliidu lepingu tingimustele salajase protokolli alusel ilma nende nõusolekuta. 2. juuli esitasid Eesti, Läti ja Soome saadikud Londonis Briti välisministeeriumile noodi, milles teatavad, et nende riigid ei soovi olla käsitletud kolme suurriigi vahel sõlmitud kokkuleppes. Britid sellega ei arvestanud ja garantiide andmine delegeeriti NL-ile. Baaside leping on ka Rahvasteliidus registreeritud leping.
viimane uudis
24. dets. 2019 20:07
https://www.err.ee/1017383/putin-oigustas-molotovi-ribbentropi-pakti-solmimist
värske kraam
24. dets. 2019 17:07
Siin Putin vaikib MRP maha väites, et Stalinil ei olnud kontakte Hitleriga. https://www.vesti.ru/doc.html?id=3223962&utm_referrer=https%3A%2F%2Fzen.yandex.com%2F%3Ffrom%3Dspecial&utm_source=YandexZenSpecial
finantsist
24. dets. 2019 16:05
Teise maailmasõja alustamine polnud ilmselt ei Hitleri ega Stalini otsustada (SL 19.07 ja 26.07. 1999). Stsenaariumi määrasid rahvusvahelised finantsringkonnad, kes soovisid sellest sõjast suurt poliitilist ja majanduslikku kasu saada. Nii selgub Igor Bunitši raamatust “Partei kuld” (Peterburi 1992). USA-s jõuti järeldusele, et ameeriklastele on kasulikum, kui Hitler ründaks Stalinit esimesena. Miks nii, on kirjas Naom Chomsky raamatus “Ajalugu ei saa mõrvata” (Göteborg 1995). Tsiteeritakse tollast senaatorit ja hilisemat USA presidenti Trumanit, kes arvas, et tegutseda tuleks nii, et Stalinit ei ohustaks miski, sest tema surm oleks liiga suur katastroof. Tollane mõjukas senator Harry Truman kavandas tegevussuuna järgmiselt: “Kui näeme, et Saksamaa hakkab võitma, siis hakkame Venemaad abistama. Kui aga Venemaa saavutab ülekaalu, tuleb USA-l aidata Saksamaad, et lasta neil üksteist tappa nii palju kui võimalik.” http://www.threeworldwars.com/albert-pike2.htm
mazur
24. dets. 2019 15:59
1941. aasta 30. juulil sõlmisid NLiit (Maiski) ja Poola (Sikorski) Londonis vastastikuse koostöölepingu. Nõukogude pool tunnistas kehtetuks MRP Poolat puudutanud osa. Olukorra teeb huvitavaks see, et 30. juulil olid Poola ja NLiit omavahel sõjajalal. Poola pagulasvalitsus oli Prantsusmaal, Angers’i linnas, kuulutanud NLiidule sõja 1939. aasta 18. detsembril seoses sellega, et NLiit andis Wilno (Vilniuse) piirkonna üle kolmandale osapoolele, Leedule! (Angers’i deklaratsioon).
jagaja
27. dets. 2019 21:21
https://aif.ru/society/history/kapitan_litva_kak_vilnyus_zabrali_u_polyakov_i_otdali_litovcam?utm_referrer=https%3A%2F%2Fzen.yandex.com Leedu uued territooriumid.
lehelugeja
24. dets. 2019 14:51
1940. aasta 26. juuli ajaleht The Times kiidab Balti riikide ühinemise NLiiduga heaks, sest see on parem kui kuuluda uue natsionaalsotsialistiku Euroopa koosseisu. http://epl.delfi.ee/news/kultuur/akadeemia-nr-1-pingelisest-ajaloost.d?id=67582904 Ajalehes The Times avaldati 17. oktoobril 1944 lootust, et Balti riikidest saavad Nõukogude Liidu näidisvabariigid.
tänapäev
24. dets. 2019 15:19
http://www.reject-the-eu.co.uk/nazi-roots/chapter.html http://www.dailymail.co.uk/news/article-1179902/Revealed-The-secret-report-shows-Nazis-planned-Fourth-Reich--EU.html
yes sir
24. dets. 2019 14:48
1942. aasta juuni Inglise väljaanne “World Review” toob ära Edward Hultoni intervjuu Briti lennundusminister sir Richard Stafford Cripps’iga. Balti riigid Eesti, Läti ja Leedu peavad kuuluma NLiitu. Nad olid pikka aega tsaaririigi osa ja mitte keegi ei arvanud, et nende kuulumine Tsaari – Venemaale olnuks ebaõige.
punane lord
24. dets. 2019 14:46
15. juunil 1941. aastal esitatud aruandes toob Ühendriikide välisministri asetäitja Sumner Welles ära Inglise suursaadik Lord Hallifaxi arvamuse, et NLiidu nõudmisi Balti riikide suhtes tuleks toetada. Sealjuures oli suursaadik avaldanud arvamust, et Ameerika avalikkus oleks sellega päri. Lord Hallifaxi arvates olevat Balti riigid olnud sajandeid võõraste riikide alluvuses ja temal isiklikult ei olevat Balti riikide suhtes sellist respekti kui näiteks Soome rahva vastu.
MRP ja Poola piirid
23. dets. 2019 07:59
Mida teeb Poola piiride taastamisel ja seega MRP pakti tühistamisel Ukraina sõjavägi näiteks Lwovis mis ukrainapäraselt Lviv. Poolakale on Lwov Poola linn ülikoolilinn täpselt nii nagu Tartu eestlasele mis siis tublile baltlasele ikka Dorpat. Mida teeb Ukraina sõjavägi Lwovis Poola 1939. aasta piiride taastamisel? Elik Molotov ja Ribbentrop.
õigusvastased olukorrad
22. dets. 2019 20:39
Kas keegi suudab kujutada õigusvastaselt võõrandatud omandi tagastamist Lääne-Ukrainas sealsetel tegelastel tuntud nn bandeeradena käes tuhandeid ja tuhandeid automaatrelvi ja alati saab sõjaväeladudest lisa. Ja Poola või siis Iisraeli kodanik läheb oma omandit tagasinõudma? Tundub osa nn asjatundjaid tegelt ei tea mitte midagi tegelikusest MRP tekitatud reaalsusest.
topeltkodakondsus
21. dets. 2019 15:28
Igati väärtuslik Iisraeli ja Poola topeltkodakondsus on üheks MRP järelmiks üheltpoolt andes võimaluse omandiküsimuste elik restitutsioon korraldamiseks ja teisalt liikumisvabaduse laiendamise maailmas ka seal kus Iisraeli pass on välistet.
arhivaar
21. dets. 2019 15:06
https://rg.ru/2009/08/20/pakt.html Falin: juba aastal 1968 üritati avalikustada MRP salaprotokollid, kuid Gromõko ja Brežnev olid vastu.
vigade parandus
21. dets. 2019 14:24
mrp teema postitas: See kommentaar läks valele väljaandele.
pan kapitan
21. dets. 2019 14:17
https://zen.yandex.ru/media/id/5cdbdd4114882500b3e2fcb1/sssr-podaril-litve-ne-tolko-vilnius-belyi-piatna-v-istorii-5df676b85ba2b500adc45562 Leedu uued territooriumid tänu MRP-le.
Moldaavia NSV loomine
20. dets. 2019 23:14
Moldaavia NSV loomine 1940. aastal on täielikult MRP tagajärg mille tulemusel eksisteerib tänane Moldovo riik Euroopas. Tegelt loomulikult tuleks taastada iidne omaaegne Moldovo vürstiriik elik ühendada Lääne Moldovo ja Ida Moldovo igati väärikas ja tugev riik Ida-Euroopas. On tööd Euroopas mis teha ikka too Molotov ja Ribbentrop.
münchen 1938
21. dets. 2019 14:29
Seda MRP-d kritiseeritakse ikka väga valikuliselt! Liskas sedagi, et MRP-d vaadatakse eraldi tollastest sündmustest, kus üks põhjustas järgmise.
diplomaat
20. dets. 2019 22:04
Nõukogude ajal räägiti, et Saksamaa tungis NLiidule kallale reeturlikult. Tegelikult andsid Saksa diplomaadid sõja kuulutamise teate Nõukogude esindajatele üle nii Moskvas kui ka Berliinis. Sõja kuulutamise peamiseks põhjuseks oli see, et NLiit toetab Inglismaad, kellega on Saksamaa sõjas. Seda peeti MRP rikkumiseks. Samuti ei näinud MRP ette Baltikumis riigikorra muutmist ja annekteerimist. Ka Lääne - Bukoviina äravõtmine Rumeenialt polnud MRP- ga kooskõlas. Nõukogude rahvale oleks olnud sõja sellist põhjust raske selgitada, sest Inglismaa oli ametliku propaganda järgi palju hullem imperialist kui Saksamaa...
Leedu juhtum
20. dets. 2019 21:53
Leeduga käitusid naabrid Poola ja Saksamaa äärmiselt karmilt - märtsis 1938 ultimaatum ja sõjaähvardus Poola poolt ja märtsis 1939 Meemeli ja Meemelimaa elik Väike-Leedu hõivamine Saksamaa poolt. Pole siis ime Leedu igati valmis koos Saksamaa ja Slovakkiaga alustama sõda Poola vastu - ainult Jossif Stalini tungiv soovitus takistas Leedut osalemast II ilmasõja vallapäästmises 1. septembril 1939. aastal. Vastutasuks Jossif Stalin lubas arvestada Leedu huve Wilno ja Wilno vojevoodkonna puhul mis ka Leedule üle anti peale Poola riigi purustamist Saksamaa ja Nõukogude Liidu poolt. Tänane Leedu Vabariik on tegelt Jossif Stalini poolt paikapandud piiridega kujundatud Leedu NSV. Molotov ja Ribbentrop täielik. Kuid ajalooliselt eesti seltskond peab arvestama Leedu ja Venemaa on ajalooliselt äärmiselt tihedalt seotud põiminud ajalooga - Rus Moskovskaja ja Rus Litovskaja ja keel sama kirjakeel siis.
preislane
20. dets. 2019 21:30
1945. aasta Potsdami konverentsi otsusega läksid Ida - Preisimaa alad Poolale ja NLiidule, muuhulgas ka Memeli (Klaipeda) piirkond. 1949. aastal anti Klaipeda Leedu NSV koosseisu, kuigi võinuks jääda ka Vene NFSV- le. Memel võeti peale I maailmasõda Saksamaalt ära ja seda haldas Rahvasteliit, ja kus asus Prantsuse garnison. Aastal 1923 ajasid Leedu väed prantslased minema ja võtsid piirkonna endale. 1939. aasta märtsis võttis Saksamaa Memeli Leedult tagasi. Leedut ähvardati sõjaga, ja juhul, kui teised Balti riigid abistavad Leedut, siis okupeeritakse kogu Baltikum.
omandi tagastamine
20. dets. 2019 07:51
Lugupeetavad ilmselt MRP küsimused kerkivad esile ja äärmiselt jõuliselt Donald Trumpi tulevasel ametiajal. Tegutsema asuvad Jared - Belarussi partisan tegelt - ja Ivanka muide ei ole sugugi välistatud kui kandidaat USA esimeseks naispresidendiks. Elik mis ei õnnestunud Hillaryl õnnestub Ivankal. Omandi tagastamine elik restitutsioon Poola ja Leedu aladel siis ikka jälle Molotov ja Ribbentrop kus siis ikke pääseb. Ja teadmiseks Kushnerid ju Belarussi partisanid täpselt nii nagu vennad Belskid ja Aba Kovner - Iisraeli riigi ja Iisraeli Kaitsejõudude rajajad ja alustalad. MRP ja omandi tagastamine restitutsioon. Molotov ja Ribbentrop.
Vilnius ja Wilno
20. dets. 2019 00:32
Lugupeetavad vaid teat rahvusvahelised olud ja teat tagasihoidlikus omavahelistes suhetes on takistanud tõsise vastasseisu tekkimist Vilniuse ja Wilno ümber. Elik MRP ei ole mitte kuhugi kadunud ja kes olid need ajupuudulikud kes võimaldasid nn Kosovo juhtumit elik piiride muutmist Euroopas peale Jaltat. Ja mida tegid nn poliitikud Eestis Kosovo puhul? Niipalju siis Molotovist ja Ribbentropist välispoliitika nõuab ka mõistust mitte vaid allategemist.
Poola piirid ja Moldovo
20. dets. 2019 00:04
Poola piiride probleemid Ukraina, Valgevene ja Leeduga ei ole tegelt mitte kuhugi kadunud ja võivad lahavatada ühe hetkega. Ja millal loodi nn Moldaava NSV mida momendil teame Moldovo Vabariigina? Nii palju siis Molotovist ja Ribbentropist. Ja ootab lahendamist Poola kodanike omandiõiguse küsimus USA arvukalt ringkondi kes nõuavad Poolas ja Leedus omandiküsimuse lahendamist omanikele ja nende järglastele omandi tagastamis. Kas Eestis keegi on kuulnud terminist elik restitutsioon omandi tagastamine. MRP elik Molotov ja Ribbentrop Poolas ja Leedus omaaegsetes piirides loomulikult.
ruteen
22. dets. 2019 13:41
Pärast seda, kui Saksamaa ja Slovakkia alustasid 1939. aasta 1. septembril ennetavat sõjategevust Poola vastu, läks poolakatel madinaks ka ukrainlaste, juutide ja valgevenelastega asustatud piirkondades, mille peagi NLiit võttis oma kontrolli alla ja annekteeris. Ukraina väeosad kuulusid ka Slovakkia armee koosseisu. Konflikt jätkus hiljem aastal 1943 Galitsias, Volõõnias ja Polesjes. https://en.wikipedia.org/wiki/Massacres_of_Poles_in_Volhynia_and_Eastern_Galicia
kasusaaja
19. dets. 2019 22:07
Tänu MRP-le said territooriume juurde Ukraina, Valgevene ja Leedu.
mrp teema
20. dets. 2019 22:24
http://www.pealinn.ee/tagid/koik/video-ja-galerii-akadeemik-malksoo-ka-vaga-pikalt-kestvad-n248796
täpsustus
21. dets. 2019 14:19
mrp teema postitas: See kommentaar läks valele väljaandele.
meenutaja
19. dets. 2019 22:04
https://en.wikipedia.org/wiki/Moscow_Conference_(1941) https://en.wikipedia.org/wiki/Tehran_Conference https://en.wikipedia.org/wiki/Yalta_Conference https://en.wikipedia.org/wiki/Potsdam_Conference https://en.wikipedia.org/wiki/Paris_Peace_Treaties,_1947
liitlane
19. dets. 2019 21:58
Inglismaa, Prantsusmaa ja N Liit sõlmisid 15. oktoobril 1939 salajase koostööpakti, mille ühiseks eesmärgiks oli Saksamaa vallutamine. Nimetatud dokumendiga andsid Inglismaa ja Prantsusmaa N Liidule õiguse okupeerida viimasega piirnevad Soome ja Baltimaad ning samuti Põhja-Rootsi ja Põhja-Norra. http://kultuur.elu.ee/ke492_salapakt.htm
nüanss
19. dets. 2019 21:53
https://en.wikipedia.org/wiki/Munich_Agreement 1938. aasta Müncheni sobingust mõistagi ei räägitud...
luužits
24. dets. 2019 22:38
1938. aasta 20. oktoobril puhkes skandaal, sest "Päevaleht" kritiseeris Poolat Tšehhoslovakkiale kuulunud Tešini piirkonna okupeerimise eest. Ka 17.saj. Poola võimus eestlaste aladel nähti häda ja viletsust. Sama aasta 11. novembril toimus Varssavis võiduparaad Tšehhoslovakkia üle, sellest võtsid osa ka kõrged Saksa sõjaväelased. Punaarmee oleks tšehhidele appi läinud aga Poola ja Rumeenia keeldusid vägesid läbi laskma.
Versailles süsteem
19. dets. 2019 19:13
Lugupeetavad terve Versailles süsteem oli tegelt ebaõiglane ja põhjustas ilmasõja jätkumise nn II ilmasõja vormis. Ja teadmiseks USA lükkas Versailles süsteemi tagasi kui ebaõiglase mis põhjustab sõja varem või hiljem. Täpselt nii ka juhtus. Võitjad panid kõik paika ja võidetud hakkasid mingil hetkel vastu.