"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
Jaak Juske aasis Kaja Kallast, millega vallandas sotsiaalmeedias tulevärgi (2)
23. detsember 2019
Albert Truuväärt

Sotside ridadesse kuuluv Riigikogu liige Jaak Juske kirjutas eile sotsiaalmeedias, et Reformierakonna juhist "Kaja Kallasest ei saanud sel aastal isegi mitte kassapidajat". Juske postituse kohta kirjutas Reformierakonna Tallinna piirkonna esimees Kristen Michal: "Isiklik, madal ja halvustav kommentaar."

4. advendi hommikupoolikul jätkas Michal: “Justkui oleks Sanna Marini aadressil Helme rumal mõnitus ja sellele järgenenud umbusaldus kakskümmend aastat tagasi? Te olete siis Kaljulaiu teamis sotsidega otsustanud kogu oma Tallinna kampaania rajada teiste, muuhulgas Kaja isiklikule halvustamisele? Kajal, nagu Reformierakonnal meeskondlikult on ette näidata rahva suur toetus valimistel. Kajal esimene, erakonnal neljas (järjestikune) võit. Sellest tuleneb opositsiooniliidri roll riigis ja Tallinnas. Ja isegi kui seda poleks, ei vääriks keegi mistahes elu-või edukäiguga sellist madalat narrimist, nagu olete stiiliks võtnud.”

Juske tundis seepeale huvi, miks Kajale Kallasele kassapidaja amet ei sobinud? Samuti soovis ta Michalile jõudu EKREga koostöö saavutamisel. 

Sõnasõda jätkus Michali soovitusega: “Ehk tuleks sul Jaak nüüd avalikult vabandada ja kaaluda tagasiastumist, nagu soovitasid teistele, kes nii tegid, nagu sina just tegid?”

Juske vastas, et tema arvates alandas Kaja oma loobumisega kassapidajaid.

Sotsiaalmeedias rokib helmestyle 

Michal kaitses Kaja Kallase au: “Ta ütles, et saa sel päeval tulla, kuid tuleb teisel ja pikemalt ning on avalikult öelnud, et Helme jutt mistahes töö tegija halvustamisest on kohatu. Ära soga vett. Tahad avalikult vabandada ja kaalud tagasiastumist või asud seisukohale, et sinu kirjutatu oli tunnustus, helmestyle?”

Michal kirjutab, et mistahes vastanduvaid vaateid elule saab esitada suuresti viisakuse piires. “Antud hetkel ei olnud postituses vaadetest haisugi, mingist debatist ammugi mitte, vastu vaatas vaid isiklik ja madal rünnak, parastamine. Mis vahet sel siis, kas müts on punane või must,” sedastas Michal.

Juske eest astus välja sotsiaaldemokraat Tarmo Lausing, kes soovitas Michalil Juske aasimist vabalt võtta.

Tal on selline huumor. Me ju tegelikult hindame Kaja, sh. kindlasti Juske,” kirjutas Lausing.

Michal vastas, et ka Helme tunnustas Sanna Marinit, ta väga hindab teda, tead küll teda, tal on selline huumor.

Lausingu sõnul juhtis ta tähelepanu, et Juske käitus siin pigem kui humorist, mitte kui kohtumõistja. “Ma ei kiida heaks kiusamist ühelgi tasandil. Sa reageerid selgelt üle siin, on minu arvamus. Soovin rahulikke pühi ja lootust uude aastasse!,” kirjutas Juske sotsiaalmeedia seinal erakonnakaaslane Lausing.

Michal ei jäänud võlgu: “Tõsiselt? Tekst on isiklik ja halvustav. Taoline lõbutsemine teiste kallal mage. Reageerimise mõõt võiks olla sama, mida nõudsime just umbusalduses sarnase eest Helmelt. Kõigile võrdselt. Häid Jõule!”

Sotsid võtsid juba varem Michali sihikule

4. advendi sõnasõja põhjustanud sündmused said alguse juba mõni päev varem, kui sotside Tallinna piirkonna juhatus arutas Reformierakonna Tallinna linnapeakandidaadiks valitud Kristen Michali kavatsust moodustada peale valimisi Tallinnas võimuliit Eesti Konservatiivse Rahvaerakonnaga ning leidis, et valmisolek võimu nimel paremäärmuslike populistidega kompromisse teha, on taunitav ning piirkond ootab Reformierakonna juhtkonnalt sellega seoses selgelt sellist koostööd välistavat seisukohta.

Piirkonna aseesimehe Jaak Juske sõnul on erakordselt kahetsusväärne, et Kristen Michali EKRE-t soosivad ning nende käitumist normaliseerivad avaldused tulevad samal ajal kui EKRE liidri Mart Helme väljaütlemiste tõttu on puhkenud kriis Eesti-Soome suhetes.

“Kristen Michal on EKRE-ga koostööd eelistades väga vastutustundetu. Arvatavasti nimetab EKRE oma linnapeakandidaadiks ühe Helmedest. Kas Kristen Michali juhitud Tallinna reformierakondlased on sel juhul tõesti valmis andma poolthääled näiteks Mart Helme, linnavolikogu esimeheks, et siis ühiselt asuda Soomega läbirääkimistesse Helsinki-Tallinn kaksiklinna ja tunneli loomise üle?” küsis Juske.

Pärast Reformierakonna Tallinna piirkonna juhiks valimist kommenteeris Kristen Michal Eesti Rahvusringhäälingu uudistesaatele “Aktuaalne Kaamera” Reformierakonna plaane Tallinnas: “Mina täna ei välista koostööd mitte kellegagi, kaasa arvatud Keskerakonnaga, kaasa arvatud EKRE-ga, sotside ja Isamaaga ja isegi Eesti 200-ga.”

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna Tallinna piirkonna hinnangul jätkab Michal sellega populistide normaliseerimist Eesti poliitikas.

Maxima kassapidaja Kaja

Kindlasti ei jäänud Michalil sotside avaldust märkamata.

Möödunud reedel teatas reklaamibüroo vahendusel Reformierakonna juht Kaja Kallas, et ta ta töötab selle päeva pärastlõunal Haabersti Maximas kassas. 

“Mis tahes elukutse alavääristamine ei käi minu ega minu erakonna põhimõtetega kokku. Arvan, et Eesti on terve mõtlemisega riik, kus kedagi ei tohiks solvata ja piirata tema vaadete või ühiskondliku positsiooni pärast,” edastas Kallas. “Mitte keegi ei saa ette kirjutada, kas kassapidajast võib saada minister või autojuhist edukas ettevõtja.” 

Loetud minutid hiljem teatas Reformierakond, et Kaja Kallas siiski ei kehastu Haaberstis asuva Maxima toidupoe kassapidajaks.

“Kahjuks on toimunud möödarääkimine tänaseks planeeritud sündmuse asjaoludes. Kaja Kallas tutvub kassapidajate tööga põhjalikumalt lähitulevikus, mitte ühekordse meediasündmusena,” selgitas partei kommunikatsioonijuht Kajar Kase.

“Algatuse esialgne mõte oli tutvuda teenindussektori tööolude täpsemate nüanssidega ja rõhutada, et iga amet on väärtuslik. Vabandame tekkinud arusaamatuse pärast.”

Kaks päeva hiljem tegi Riigikogu liige ja sotside Tallinna piirkonna aseesimees Jaak Juske sotsiaalmeedias aasiva postituse, mis mõjus Riigikogu liikmele ja Reformierakonna Tallinna piirkonna esimehele Kristen Michalile kui tiku läitmine püssirohu tünni juures. See tõi kaasa nädalat lõpetava tulevärgi.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

koirastoveri
28. dets. 2019 13:33
Teenindustööd tulebki õppida. Praktika on tõe kriteerium. Pole kuulda olnud sellekohast mii-tjuud vastaskaldast, et tädikene oleks üle leti laianud. Isegi mitte vorolaiste kallal. Aga siinsest tädist on ta muidugi üle. Mitte sellepärast, et on soliidsema maa peaminister vaid sellepärast, et näib noorem ja ongi noorem. Tädirannas ongi see peamine argument.
väldime matslust
23. dets. 2019 11:47
Kellegi sm Juske komment Kaja Kallase suhtes on stiilne näide matslusest järsku hoopis toetaks Tallinna ühistranspordi edendamisel ja austaks Deniss Boroditši tegemisi ilma labase komejandita. Kuid kohe kindlasti edu Sannale üle lahe nii duunarina kassas kui ka Tasavallan Hallituses. Ja miks mitte ettevõtlikust ja tarmukust Kajale Riigikogus momendil siis opositsioonis kui ka ehedat kogemust duunarina kassas igati kulub ära. Kui mõisahärra saab sõnnikut visata ja tippkommar betooni valada miks ei saa siis kassas hakkama duunarina. Vaid edu Eesti töörahvale nii kallil jõuluajal.