"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
FOTOD JA VIDEO! Tallinna Saksa Gümnaasiumi direktor: valminud on kogu koolipere unistuste koolimaja (1)
06. jaanuar 2020
Ilja Matusihis

Uus aasta algas pealinna hariduselus toreda sündmusega – pidulikult avati täielikult renoveeritud Tallinna Saksa Gümnaasiumi hoone (Sütiste tee 20). "Võib julgelt öelda, et valminud on kogu koolipere unistuste koolimaja, sest ideekorjesse olid kaasatud nii õpilased, õpetajad, vilistlased kui ka lapsevanemad," ütles Tallinna Saksa Gümnaasiumi direktor Kaarel Rundu.

Vaata galeriid (29)

Kooliperet õnnitlesid haridusminister Mailis Reps, linnapea Mihhail Kõlvart, abilinnapea Vadim Belobrovtsev, Mustamäe linnaosa vanem Lauri Laats ja paljud teised.

Abilinnapea Vadim Belobrovtsev nentis, et Tallinna Saksa Gümnaasiumi renoveeritud hoone taasavamine on oluline sündmus mitmel põhjusel.

“Esiteks on see kindlasti tähtis päev kooliperele, kes oli oma maja remonti kaua oodanud. Uuenenud keskkond pakub nii õppimiseks, sportimiseks kui ka huvitegevuseks tingimusi, mis on kohased moodsale õpikäsitusele. Kool on näidanud suurepäraseid tulemusi nii õppetöös kui ka spordis ning usun, et uued võimalused lubavad õpilaste, aga ka õpetajate annetel veelgi enam avalduda ja areneda,” sõnas Belobrovtsev. “Teisalt võib linn tunda heameelt, et koolide tervikremondid on jõudnud lõpusirgele ning peale Tallinna Saksa Gümnaasiumi on jäänud renoveerida veel vaid üksikud koolimajad.”

Tuleb õppida unistama

“Tuleb tunnistada, et iga kord, kui Tallinna linnasüsteemis arutatakse, kuhu tuleb investeerida, siis käib selline vaidlus, kas kooli renoveerimine tähendab seinade ülevärvimist või midagi kontseptuaalsemat,” rääkis Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart. “Muidugi on küllaltki palju kolleege, kes arvavad, et koolis on tähtsam hariduse sisu, mitte seinad ja katus.“

Kõlvart selgitas, et paljud arvavad, et kooli renoveerimine peakski olema palju lihtsam – palju odavam. “Ja eriti aktuaalne on see vaidlus, kui käib eelarve arutelu,” lisas ta.

Kõlvart ütles, et koolis käiakse selleks, et saada teadmisi ja oskusi ning suuta teha õigeid järeldusi ja näha huvitavaid seaduspärasusi.

“Me käime koolis selleks, et õppida. Loomulikult õppida, aga ka õppida unistama,” rääkis linnapea. “Et just unistused aitavad meil luua eesmärke ja edasi liikuda. Tegelikult tuleb õppida, sest ainult suured unistused viivad edasi, aga nendeks unistusteks on vaja ka platvormi. Tuleb näha rohkem detaile selles maailmas, tuleb rohkem teada. Tuleb rohkem omada emotsioone – siis tulevad ka suuremad unistused.”

Kool on Kõlvarti sõnul see koht, kus peavadki tulema unistused ja selleks peab olema ka õige keskkond.

“Kui maailm muutub iga päev, kui hariduse sisu muutub iga päev, siis ka kooli füüsiline keskkond peab muutuma ja peab olema selline, et motiveeriks meid – eelkõige loomulikult lapsi – unistama,” ütles ta. “Sellepärast on tähtis see, et kooli renoveerimine ei ole ainult seinte ülevärvimine. Ja mulle tundub, et seekord me vist saime hakkama.”

Nagu öö ja päev

“Ei ole vist mõtet öeldagi, et see Tallinna Saksa Gümnaasiumi koolimaja, mille uksest mina 1999. aastal ellu astusin, ja see erakordne koolihoone, kus jätkavad oma haridusteed minu tänased kooliõed ja -vennad, on nagu öö ja päev – ausalt öeldes tekitas uus hoone minus lausa kentsaka soovi taas kooli minna,” ütles Mustamäe linnaosa vanem Lauri Laats. “Mul on väga hea meel, et TSG tervikrenoveerimine on andnud sedavõrd uhke tulemuse. Usun, et koolipere oskab seda hinnata, soovin nii õpilastele kui õpetajatele uues majas õnne ja edu!” 

Tallinna Saksa Gümnaasiumi direktor Kaarel Rundu sõnul võib julgelt öelda, et valminud on kogu koolipere unistuste koolimaja, sest ideekorjesse olid kaasatud nii õpilased, õpetajad, vilistlased kui ka lapsevanemad.

“Küsisime endalt, milline on maailma parim kool. Jõudsime seisukohale, et selleks on parim kool maailmale. Ehk kool, mis pakub õpilastele kõike seda, mida nad just tänases maailmas vajavad,” rääkis Kaarel Rundu. “Uuenenud hoone on tulevikku vaatav ja õppijakeskne, kaasaegsed õpilahendused toetamas õpilaste arengut, omavahelist suhtlust ja koostööd ning eri pädevuste omandamist. Mõeldud on ka tervisele, liikumisele, keskkonnasõbralikkusele ja taaskasutusele. Uude hoonesse võtame kaasa oma koolikultuuri, traditsioonid ja väärtused, mida kanname südames. Renoveeritud koolimaja on imeline kingitus kooli saabuvaks 40. sünnipäevaks.” 

Tubli koolispordi edendaja

H-kujuline koolihoone koosneb kolmest korpusest, millest ühes asuvad klassiruumid, teises raamatukogu, juhtkonna ja õpetajate ruumid, loodusainete õppekompleks ning loovainete eriklassid, kolmandas aga võimla ja ujula ning aula ja söökla. Koolimaja uut ja avarat sissepääsu laiendati nii, et sellest sai valgusküllane, läbi kahe korruse avatud aatrium, kus saab vahetunnis mõnusalt lõõgastuda või korraldada näiteks kontserte. Aatriumist avaneb väljapääs välimööbli ja liikumisvahenditega varustatud hoovialale, kus asub ka 300-kohaline jalgrattaparkla.  

Klassiruumide korpuses on samuti pandud rõhku valgusele, akustilistele lahendustele ja avarusele. Klasside ette on ehitatud mugavad, spetsiaalse mööbli ja aktiivse puhkuse vahenditega sisustatud alad, mida saab lükanduksi liigutades kasutada ka avatud õpialana. Kooli söökla ja aula tehti avaramaks ning aula katusele sai kool katuseaia, mida saab samuti kasutada nii õppetööks kui ka puhkamiseks.  

Tallinna Saksa Gümnaasium on linna üks tublimatest koolispordi edendajatest ning nüüd on selleks loodud väga head tingimused. Spordikorpuse esimesel korrusel asuvad ujula, saunakompleks ja riietusruumid pääsuga nii ujulasse kui ka staadionile. Teisel korrusel on pallimängude saal koos garderoobidega. Keldrikorrusel asuvad jõusaal ning fitnessi ruum, mida saab kasutada näiteks ringtreeninguteks. Kooli saale saab kasutada ka klassivälisteks ettevõtmisteks, pääs õpperuumidesse on sel ajal võõrastele suletud ja valvatud.

Hoone projekteeriti 1056 õpilasele, selle suletud netopind on üle 11 200 m2. Renoveerimise maksumus oli 12,6 miljonit eurot. Hoone projekteeris ConArte OÜ ning ehitas RAMM Ehituse OÜ. 

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Artur
8. jaan. 2020 12:29
TV3 ja Kanal2 näitasid Saksa Gümnaasiumi avamist, aga meie armastatud Aktuaalne Kaamera ei sõnakestki. Aga see-eest näidati mitu korda Rõuge uue lasteaiarühma avamist. Väga imelik käitumine!