"Olen aeg-ajalt kuulnud, et kolleegid mujal maailmas imestavad, kuidas meil on õnnestunud siin luua nii elav ja kõrgel tasemel muusikaelu."

Tõnu Kaljuste, dirigent
Miks talvel muru haljendab? (0)
06. jaanuar 2020

Kaugküttevõrgu asukoht lumevaiba keskel on tegelikkuses paratamatu füüsikast tulenev nähtus, millega kaugkütte ettevõtted peavad silmitsi seisma. Kaugküttetorude soojusülekannet saab küll vähendada, kuid täielikult seda ära kaotada on isegi tänapäevase tehnoloogia juures ebarealistlik. 

Võiks ju eeldada, et tänapäeva moodsad soojusvõrgud on sedavõrd efektiivsed, et soojust sealt ei eraldu. Ometigi võib igal talvel selgelt näha, kuidas valge lume keskel “haljendab” kaugküttetorude kohal roheline rohi. 

Kaugküttevõrgu asukoht lumevaiba keskel on tegelikkuses paratamatu füüsikast tulenev nähtus, millega kaugkütte ettevõtted peavad silmitsi seisma. Energialahendusi pakkuva Adveni kliendihalduse juht Kadri Koppel sõnas, et kaugküttetorude soojusülekannet saab küll vähendada, kuid täielikult seda ära kaotada on isegi tänapäevase tehnoloogia juures ebarealistlik. 

“Võtame näiteks termose. See võib olla väga hästi isoleeritud ja hoida nii kuuma kui ka külma, samas teatud aja pärast on termose sisu ikkagi ühtlustunud välise temperatuuriga. Kaugküttetorustikes toimub soojuse ülekanne täpselt samamoodi. Torustikus ringleb pidevalt üle 65 kraadine soojuskandja. Kui maapinnal on 0 kraadi, siis suur temperatuuride vahe tingib soojuse kandumise kuumemalt kehalt külmemale. Seega on soojusülekanne mingil määral alati paratamatu, sest füüsikaseaduste vastu ei saa,” selgitas ta. 

Soojuskadude vähendamiseks on Adven tegelenud aktiivselt võrkude rekonstrueerimisega. Möödunud aastal said uuendatud kaugküttevõrgud Laagris ja Lool, tänavu Haabneeme, Viimsi, Viiratsi, Põltsamaa ning Saue piirkonna võrgud. Kokku on alates eelmisest aastast uuendatud 10,3 km torustikku, mis on vahetatud välja kaasaegsete eelisoleeritud torude vastu. Saue, Viimsi ja Haabneeme piirkonnas rekonstrueeritakse järgmisel aastal veel 1 km ulatuses võrku.

Kuigi see ei muuda soojusülekannet olematuks, on Koppeli sõnul energiakasutus rekonstrueeritud aladel oluliselt efektiivsem. “Kaevetööde järel võib pinnas esimesel aastal olla varasemast õhulisem, ja sellest tulenevalt jõuab rohkem soojust maapinnale. Samas on kogemus näidanud, et ka sellisel juhul on soojuskadu varasemaga võrreldes väiksem. Näiteks möödunud aastal Loo soojusvõrgu rekonstrueerimisel kasutatud eelisoleeritud torustike soojuskadu on üle kahe korra väiksem kui sama läbimõõduga varasematel torustikel,” ütles ta. 

Kaugküttevõrkude rekonstrueerimine on talviseks kütteperioodiks klientide heaolu nimel suures osas peatunud, kuid jätkub kevadel täie hooga. Järgmisena on plaanis uuendada Kostivere, Kunda, Sõmeru ja Vändra võrkusid kokku 4,6 km ulatuses. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.