“Mind häirib, et enamik lugusid “Eesti laulul” on inglise keeles. Elementaarne lugupidamine oma emakeele vastu võiks ikka olla!”

Voldemar Kuslap, laulja
FOTOD! Soome peaminister külastas KUMU kunstimuuseumi (0)
10. jaanuar 2020
Albert Truuväärt

Soome peaminister Sanna Marin alustas visiiti Eestisse KUMU kunstimuuseumi külastamisega, kus ta tutvus näitusega "Eneseloomine. Emantsipeeruv naine Eesti ja Soome kunstis". 

Vaata galeriid (15)

Pärastlõunal kohtub Soome peaminister Marin peaminister Jüri Ratasega. Peaministrid räägivad kahepoolsetest suhetest, kahe riigi vahelistest ühendustest ja koostööst digivallas. Lisaks räägitakse Euroopa Liidu teemadest: pikaajaline eelarvekava, kliimapoliitika, ELi laienemine ja tulevikusuhted Ühendkuningriigiga. 

Vaata galeriid (12)

“Valitsusjuht peab oskama läbi rääkida ja põimida kokku eri seisukohti,” ütles Soome peaminister mullu detsembris enne, kui ta osutus peaministriks valituks.

Marini sõnul on detsembri algul ametisse asetatud valitsuse üks ülesandeid hoolitseda selle eest, et majandus areneks hoogsalt ja tõhusalt. Tema sõnul on edukas majandus ja ettevõtlus areneva ja tugeva heaoluühiskonna jaoks vältimatult vajalikud.

Uus peaminister alustas tööd hea hooga: ühena esimestest asjadest lubas keskkonnast ja planeedi tervisest hooliv peaminister keelustada sisepõlemismootoriga autod.

Oma platvormis on ta rõhutanud kliimamuutuste vastu võitlemise olulisust. Ka pooldab ta jätkuvalt tuumaenergia kasutamist. Kaasaegsed tuumajaamad said temalt heakskiidu, juhul, kui need on turvalised nii inimestele kui ka keskkonnale.

Marin ise sedastas: “Uute elektrijaamade ehitamine on aga väga kallis ja nende valmimine nii aeglane, et puhtamale energiatootmisele üleminekul pole realistlik loota tuumaenergiale. Peame tegutsema kiiremini. Seetõttu tuleb energiatootmise suunda otsida peamiselt taastuvatest energiaallikatest, pöörates erilist tähelepanu energiasüsteemide arendamisele ja energia säästmisele,” ütles Marin.

Marini sõnul on mõistlik pikendada olemasolevatele tuumaelektrijaamadele tegutsemislube, kui see on ohutuse seisukohast võimalik.

Sanna Marin on aastast 2008 olnud taimetoitlane ning pooldab põhimõtet, et kliimamuutuste peatamiseks võiks rohkem inimesi hakata taimetoitlasteks. Ta ütles, et loomsete saaduste vähendamine on toidu kliima- ja keskkonnamõju vähendamise võti.

Soome Sotsiaaldemokraatlik partei (SDP) on teinud ettepaneku reformida käibemaksu säästva arengu toetamiseks, et rohkematel inimestel oleks keskkonna- ja kliimasõbralike toodete valimine hõlpsam. Riigihanked võivad tema sõnul aidata kaasa ka keskkonnasäästlikumalt ja sotsiaalselt säästvamale tarbimisele.

Soome peaminister peab tähtsaks pagulaste õiguste kaitset. “Õigus kaitsele on üks põhilisi inimõigusi ja seda tuleb pakkuda neile, kes seda vajavad. Inimesi tuleb aidata,” ütles Marin ja tõdes, et SDP on pühendunud ÜRO pagulaskonventsiooni järgimisele ja peab oluliseks, et pagulaste kaitse ja tagasipöördumise põhimõtted oleksid jätkuvalt Soome pagulas- ja varjupaiga poliitika alus.

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.