"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
TÜ Kliinikumi kliinikute juhid avaldavad juhatuse esimehele umbusaldust (0)
10. jaanuar 2020
Scanpix

Tartu Ülikooli Kliinikumi all tegutsevate kliinikute juhid avaldavad umbusaldust kliinikumi juhatuse esimehele Priit Eelmäele, kes teatas kolmapäeval neile otsusest koondada kõik kliinikujuhtide ametikohad, kirjutas ERR.

16 kliiniku juhid saatsid seepeale reedel TÜ Kliinikumi nõukogu liikmetele välja juhatuse esimehe vastu suunatud umbusaldusavalduse, ettepanekuga Eelmäe oma ametikohalt vabastada.

Umbusaldusavaldusele alla kirjutanud kliinikute juhid, kes kõik töötavad üksiti Tartu Ülikooli arstiteaduskonnas õppejõududena, heidavad Priit Eelmäele ette soovi kaotada kliinikute juhtide ametikohad.

Kaotanud alluvate usalduse

Nõukogule saadetud kirjas seisab: “8. jaanuaril toimunud koosolekul informeeris kliinikumi juhatuse esimees Priit Eelmäe kliinikute ja meditsiiniliste teenistuste juhatajaid plaanist koondada eesseisva kahe kuu jooksul kõik kliinikujuhatajate ametikohad. See puudutab kõiki kliinikuid, mida on kokku 18. Juhatuse esimehe sõnastuses on tegu plaaniga arstide juhtimisalase karjääri juurutamiseks kliinikumis. Hoolimata paljusõnalistest lubadustest kaasavast juhtimisest ning koostööst ülikooliga ei ole juhtimisalase karjääri juurutamise samme vähimalgi määral arutatud ei meie ega kliinikumi ülikoolipoolsete partneritega (meditsiinilise väljaõppe valdkond, kliinilise meditsiini instituut),” teatavad kliinikute juhid.

“Priit Eelmäe senised teod ja käitumisviis on kaotanud igasuguse usalduse kliinikumi juhtkonna ja vahetute allastme juhtide – kliinikute juhatajate, meditsiiniliste teenistuste direktorite – vahel. Pooleteise aasta jooksul on usaldamatus vaatamata kõigile meiepoolsetele jõupingutustele ainult süvenenud.
Pärast 8. jaanuari koosolekut ei näe me võimalust, kuidas sellisel õhkkonnas oleks võimalik tagada rahulik töö kliinikumi eesmärkide täitmisel, ennekõike aga konstruktiivne koostöö Tartu Ülikooli ja Tartu Ülikooli Kliinikumi vahel. Selles olukorras ei näe me muud lahendust, kui avaldame umbusaldust kliinikumi juhatuse esimehele Priit Eelmäele ja palume kliinikumi nõukogul juhatuse esimees usalduse kaotamise tõttu tagasi kutsuda,” teatavad kliinikute juhid, kes väljendavad valmisolekut oma seisukohti nõukogule lähemalt tutvustada.

Umbusaldusavaldusele on alla kirjutanud 16 TÜ Kliinikumi kliinikute juhti: Margus Lember, Sven Janno, Pilvi Ilves, Jaan Eha, Aare Märtson, Urmas Lepner, Pille Taba, Joel Starkopf, Külli Kingo, Vallo Tillmann, Helle Karro, Kuldar Kaljurand, Rein Kuik, Taavo Seedre, Peeter Padrik ja Rain Jõgi.

Pöördumiselt puuduvad kõrvakliiniku juhi Priit Kasenõmme ja meestekliiniku juhi Margus Punabi allkirjad, kes väidetavalt viibivad välismaal.

Eesmärk on muuta asutuse juhtimist

2018. aasta sügisel suurhaigla etteotsa tõusnud Eelmäe on Tartu Postimehele rääkinud, et tema üks olulisemaid eesmärke on muuta asutuse juhtimist. Muu hulgas on ta lubanud muuta kliinikute juhtide tähtajatud töölepingud tähtajalisteks.

“Seda praktiseeritakse maailmas väga palju. See loob eeldused selleks, et inimesed pingutavad. Ei teki tunnet, et sulle on nüüd eluks ajaks positsioon kindlustatud. Tähtajaliste tööülesannete andmine on lihtsalt aus, seda nii organisatsiooni, töötaja kui ka patsiendi suhtes. Küsimus on vaid selles, kui pikk peab olema üks tsükkel ja mitu ametiaega järjest juhikohal töötada saab. Oleme seda arenguvestlusel kõikide praeguste juhtidega arutanud. See võib olla 3 + 3 aastat, aga ka pikemalt. Erinevates üksustes võib tsükkel natuke erineda,” rääkis Eelmäe mullu mais.

Kliinikumi nõukogu esimees, Tartu linnapea Urmas Klaas ütles, et nõukogu kiitis möödunud aasta lõpus heaks arstkonna erialase ja juhtimisalase karjääri mudeli, mille töötas välja kliinikumi ja ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna ühine komisjon. Uuele mudelile ülemineku tähtajaks lepiti kokku 31. detsember 2020. “Praegused erimeelsused on tekkinud muudatuste läbiviimise vormis ja ajakavas,” leidis Klaas.

Nõukogu asub kliinikute juhtide umbusaldusavaldust arutama erakorralisel koosolekul esmaspäeval.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.