"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! Ennet alkoholist: kannatavad need, kes ise pole tilkagi võtnud (0)
14. jaanuar 2020
Scanpix

"Inimesed arvavad, et alkoholi liigne tarvitamine või sõltuvus on konkreetse inimese probleem. Ei ole, see puudutab meid kõiki," selgitas psühhiaater Jüri Ennet. "Karsklusel peab olema nii palju kõlapinda ühiskonnas, et nii noorukid, keskealised kui ka eakad tahavad olla sportlikud, kenad, toredad ja kained."

Saaremaal toimus nädalavahetusel raske liiklusõnnetus, mis röövis ühe pere kolme põlvkonna liikmed. See on taas tekitanud arutelu, kas meie seadused on piisavalt ranged. Õnnetuse põhjustanud Andres on kaks korda karistada saanud joobnuna politsei eest ära sõitmise tõttu. Esimene juhtum oli kaheksa ja teine kolm aastat tagasi. Eelmise valitsuse justiitsminister kirjutas, et omal ajal soovis ta karmistada just korduvalt joobnuna autot juhtijate karistusi, ent läbi läks leebem variant.

“Ta ei ole enam mees – ta on kuritarvitaja, sõltlane ja nõnda edasi,” rääkis Ennet traagilise avarii valguses. “Promill, mis on üle kolme kuni viieni, on üliraske seisund ja nõrgema tervisega inimene sureb juba selles vahemikus ära, aga mida rohkem ta sinna viie promilli suunas läheb, siis on garanteeritud, et surm tuleb,” lisas Ennet, et kainenemiseks läheb 0,1 promilli tunnis.

“Kui inimesel on alla ühe promilli joove, siis inimene käitub ebaadvekaatselt ning õnnetused ja pahandused võivad sama hästi tulla,” selgitas Ennet. 

Kui keegi läheb alkohoolikut segama ja korrale kutsuma, võib see abistajale kahjulikult mõjuda. “See, kes appi läheb, peab asja tundma, nii et 90% tuleb teha ära enne seda, kui inimene liigselt alkoholi tarvitama hakkab,” märkis Ennet, et ennetustööl on oluline roll. “Aitada või rajalt maha võib võtta ikka see, kes oskab, kes on jõuline ning kellel käib jõud üle, aga ka siis võivad olla raskused korrale kutsumiseks.”

Alkoholismil äratundmiseks on põhilised kaks tunnust – agressiivsus ja armukadedus. “Need omavahel põimudes annavad päris lopsaka kuritegeliku käitumise,” kinnitas Ennet. “Inimesed arvavad, et alkoholi liigne tarvitamine või sõltuvus on konkreetse inimese probleem. Ei ole, see puudutab meid kõiki, nagu näitas ka liiklusõnnetus – kannatavad need, kes võibolla pole elu sees tilkagi võtnud,” jõudis Ennet kurva tõdemuseni. 

Alkoholi tarvitamise vähendamiseks on oluline roll väärtushinnangutel ja eeskujudel. “Soov olla kehaliselt ja vaimselt vormis, et elada mitte 55-aastaseks vaid 105-aastaseks,” selgitas Ennet. “Karsklusel peab olema nii palju kõlapinda ühiskonnas, et nii noorukid, keskealised kui ka eakad tahavad olla sportlikud, kenad, toredad ja kained.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.