“Mind häirib, et enamik lugusid “Eesti laulul” on inglise keeles. Elementaarne lugupidamine oma emakeele vastu võiks ikka olla!”

Voldemar Kuslap, laulja
Politoloog Toomla võrdles Eesti 200 pikka plaani kommunismi unelmaga (0)
23. jaanuar 2020
Scanpix

"Eesti 200 pikk plaan kolmekümne aastases perspektiivis meenutab kommunismi tuleku lubamist," ütles Tartu Ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudi politoloog Rein Toomla Pealinnale.

Toomla ütles, et kui Eesti 200 toetus on küll tõusnud, siis on seda ikkagi liiga vähe. Tõus 4,5 protsendilt 7,2-le  on tema sõnul väike, kui arvestada, et valimistel on erakonna eesmärgiks 15 protsenti.

Politoloogi hinnangul on Eesti 200 peamine probleem, et kui pikk plaan küll võib olla, ent lühike peab olema, siis viimast neil pole.

“Kui Eesti 200 räägib aastast 2050, siis mind näiteks siis enam pole,” sõnas Toomla ning võrdles pika plaani nõukogudeaegse kommunismi tuleku lubadustega, mis pidi kahekümne aasta pärast kätte jõudma. Eesti 200 vaatab koguni kolmekümne aasta perspektiivi.

“Pika plaani asemel on päevaprobleemide lahendamine äärmiselt oluline, aga päevakajaline vaade on Eesti 200-l puudu. Kas peame rihma koomale tõmbama või tuleb rahakotti midagi juurde – see huvitab inimest,” märkis Toomla.

Toomla prognoosis, et tulevastel kohalikel valimistel konkureerib Eesti 200 häälte pärast eelkõige Isamaaga, kuid viimase eeliseks on tugevad nimed, kes veavad erakonna välja. Analüütik ei uskunud, et Eesti 200 üle terve riigi oma esindajad suudab välja pakkuda, pigem ainult suurtes linnades.

Tallinna puhul uskus ta, et neli-viis kohta on neil siiski võimalik saada, kui praegust seisu arvestada. Ta rõhutas siiski, et valimisteni on sedavõrd palju aega, et vara on põhjapanevaid ennustusi teha.

Eesti 200 toetus on saavutanud viimase jooksva aasta kõrgeima taseme 7,2 protsenti, selgub Ühiskonnauuringute Instituudi tellitud Norstati viimasest küsitlusest.

Reformierakonda toetab 32,8, Keskerakonda 23 ja Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda (EKRE) 15 protsenti valimisõiguslikest kodanikest.

Esikolmikule järgnevad Sotsiaaldemokraatlik Erakond 9,4, Eesti 200 7,2 ning Isamaa 6,6 protsendiga. Alates eelmise aasta algusest, kui Norstat erakondliku eelistuse küsitlemist alustas, pole Eesti 200 toetus kordagi nii kõrgel tasemel olnud.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.