"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Ohvriabisse pöördumiste arv on aastaga tõusnud kolmandiku võrra (2)
30. jaanuar 2020
Scanpix

"See näitab eeskätt inimeste julgust märgata ja anda teada igasugustest vägivallajuhtumitest. Selleks, et vägivalda vähendada, tuleb meil ühiskonnana kasvada, julgeda välja astuda, märgata ja teatada," rääkis sotsiaalkindlustusameti ohvriabi ja ennetusteenuste juht Jako Salla.

Eelmisel aastal pakkusid sotsiaalkindlustusameti ohvriabitöötajad nõustamist 11 300 korral, esmakordselt nõustamisele tulnud inimesi oli eelmine aasta 4871 ning võrreldes 2018. aastaga kasvas nende arv kolmandiku võrra.

Pöördumiste põhjuseks on enamasti perevägivallaga seotud küsimused. Abistati ka muude süütegude, õnnetusjuhtumite ja teiste traumaatiliste sündmuste korral.

Ohvriabiteenust on abivajajatele pakutud 15 aastat ning nende aastate jooksul on ohvriabitöötajatelt abi saanud üle 32 000 inimese. Salla toob välja, et aastatega on abi saamise võimalused oluliselt laienenud. 

“Peamiselt politseiga samas majas asuvatele ohvriabitöötajatele hõlmab ohvriabi nüüd ka naiste tugikeskuste teenust, seksuaalvägivalla kriisiabikeskuseid ning teenuseid inimkaubanduse ohvritele ja prostitutsiooni kaasatutele. Eelmise aasta alguses avasime ohvriabi kriisitelefoni 116 006, igas maakonnas töötavad kannatanute, kelle elu ja tervis on otseselt perevägivalla tõttu ohus, abistamiseks loodud MARAC-i ekspertgrupid ning alustatud on vägivalla toimepanijatele suunatud sotsiaalprogrammidega,” ütles Salla.

Sotsiaalminister Tanel Kiik tõdeb, et kahjuks on suurim murekoht jätkuvalt perevägivald, mille puhul on enamasti kannatajad just naised. Ohvriabi spetsialistide igapäevatöö on nende inimeste mitmekülgne abistamine, kuid samavõrd oluline on mõista, et ühiskonna väärtusi ja norme, mis mõistavad vägivalla hukka, kujundame me kõik oma sõnumitega.

Salla lisas, et viimastel aastatel on abi saanute arv oluliselt tõusnud. Mullu oli ka pöördumisi kolmandiku võrra enam kui 2018. aastal. “See näitab eeskätt inimeste julgust märgata ja anda teada igasugustest vägivallajuhtumitest. Selleks, et vägivalda vähendada, tuleb meil ühiskonnana kasvada, julgeda välja astuda, märgata ja teatada,” rääkis ta.

“Abisaajate arvu kasvu taga on kindlasti kõrgem teadlikkus kannatanute vajadustest. Ohvriabi jaoks on kahtlemata olulise mõjuga ka politsei ja prokuratuuri pühendunud töö abivajajate ära tundmisel ning kannatanute informeerimisel ohvriabi võimalustest,” rääkis ohvriabi juht Jako Salla.

Ohvriabi 15. tegutsemisaasta puhul toimuvad jaanuarist kuni aprillini üle Eesti lahtiste uste päevad, et tutvustada lähemalt ohvriabivõimalusi. Sel reedel, 31. jaanuaril toimub Tallinnas juubeliaasta tänuüritus, kus tunnustatakse ja tänatakse ohvriabi koostööpartnereid ja abistajaid.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Aga
31. jaan. 2020 07:38
see näitab seda, et reformi-valitsemise ajal EI julgetud pöörduda, sest abi ei saanud. Kõik oli ju varjatud ja häbiasi! Meil oli ju edukas digiriik, kus kõik olid "üliõnnelikud".
Mida me ilma ohvriabita küll teeksime?
30. jaan. 2020 11:59
Alati võtta, nagu pioneer, alati valmis. No mis teha kui teenusepakkujad ei saa teenusevajajate probleemidest jagu, halvad pakkujad, mis muud, juba mitu valimistsüklit järjest;((