"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! Jaanuar oli rekordiliselt soe kuu (0)
03. veebruar 2020
Ilja Matusihis

Hoolimata vaatlusrea pikkusest asetus lõppenud jaanuar kõigis Eesti ilmajaamades soojuse poolest esimesele kohale, tetas keskkonnaagentuur.

 

Ilmateenistuse andmetel oli Eesti keskmine õhutemperatuur 2020. aasta jaanuaris +3,1 kraadi, samas kui noirm on norm on −3,5 kraadi, teatas, keskkonnaagentuuri pressiesindaja esmaspäeval BNS-ile.

Keskkonnaagentuuri andmetel pole alates 1961. aastast nii sooja jaanuari olnud, eelmine eriliselt soe jaanuar oli 1989. aastal, mil Eesti keskmine õhutemperatuur oli +0,9 kraadi.  Kõige külmem jaanuar oli 1987. aastal, mil Eesti keskmine õhutemperatuur oli -14,5 kraadi.

Vaatamata sellele, et õhutemperatuur oli tavapäratult kõrge, jäid kõikjal kuu soojarekordid siiski püsima.

Eesti soojarekord jaanuaris on 10,1 kraadi, mis registreeriti 10. jaanuaril 2007. aastal Valga ilmajaamas. Tänavu mõõdeti maksimaalseks õhutemperatuuriks 8,7 kraadi, mis registreeriti Kunda rannikujaamas 16. jaanuaril. Kuigi kuu soojarekordid jäid püsima, siis mitmel päeval sündisid mitmes ilmajaamas uued päevased soojarekordid.

Jaanuar möödus kõikjal väga soojalt ja lund jagus üksikutes kohtades üksikutele päevadele. Erakordselt sooja õhumassi domineerimise põhjustas tugev vastasseis Islandi piirkonnas püsinud madalrõhuala ehk Islandi miinimumi ja valdavalt Assoori saarte lähistele pöörlema jäänud kõrgrõhuala ehk Assoori maksimumi vahel. Nende kahe piirimail valitses tugev lääne-idasuunaline jugavool, milles kandus Atlandi ookeani 50-ndate laiuste kohalt pidevalt sooja Euroopa poole ning arktiline külm jäi blokeerituna 70-nda laiuskraadi taha.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.