"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! SAJANDI TEHING: Tallinn omandab enamusosaluse Tallinna Vees (0)
03. veebruar 2020
Albert Truuväärt

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul on enamusosaluse omandamine vee-ettevõttes tallinlaste huvides. "Tegemist on hea finantsvõimekusega ettevõttega, mis kasvatab tulevikus linna tulu," kinnitas ta. "Peame oluliseks kommunaalteenuste ökoloogilist jalajälge Tallinnas veelgi vähendada."     

Tallinna linnavalitsus kiitis täna heaks lepingu, mille järgi omandavad Tallinna linn ja energiakontsern Utilitas võrdsetel alustel AS Tallinna Vesi suuromaniku United Utilities Tallinn B.V osaluse vee-ettevõttes hinnaga 14,20 eurot aktsia eest. Tehingu tulemusel saab Tallinna linn 52,35 protsendiga AS Tallinna Vesi enamusosanikuks, Utilitase osaluseks kujuneb 17,65 protsenti. Tehingu maht on 100,3 miljonit eurot.

“Tallinn taastab linna strateegilise positsiiooni elutähtsat teenust pakkuvas ettevõttes. Pea 20 aastat tagasi linn müüs ettevõtte ja täna on see ajalooline hetk, kus linn on taas selle ettevõtte suuromanik,” ütles Kõlvart.

“Meie peamine eesmärk on vee kvaliteet, selleks on tarvis teha investeeringuid. Meil on Utilitasega kokkulepe, et vajadusel hakkame investeeringuid suurendama. Vesi on ka julgeoleku küsimus,” ütles linnapea.

Kõlvarti sõnul on ettevõttes lisatootluse võimalusi ja see on raha, mille tallinlased saavad enda kätte linna arendamiseks. 

Tallinnas on üks madalamatest hindadest, kui mitte kõige madalam vee hind

Vee hind Tallinnas on linnapea sõnul 2019. aasta lõpus kinnitatud konkurentsiameti poolt. “Hinnaregulatsiooni alused ja praktika on tänaseks kõik ilusti paigas. See jätkub samalaadselt, et hind kooskõlastatakse Konkurentsiameti poolt ka tulevikus,” kinnitas Kõlvart.

“Ma tuletaks meelde, et Tallinnas on juba praegu üks madalamatest vee hindadest, kui mitte kõige madalam. Kui me võrdleme Tartu, Narva, Pärnu, Võru, Paide linnadega või valdadega, siis meie hind on märkimisväärselt madalam võrreldes teiste omavalitsustega,” rääkis Kõlvart. 

Tallinna Vesi jääb börsile

Kõlvarti sõnul on tegemist Tallinna jaoks mõistliku finantsinvesteeringuga, mis annab pikaajalist tootlust ja lisatulu. “Samas oli meile oluline kaasata strateegiline partner, kes omab kogemusi rangelt reguleeritud turul tegutseva ettevõtte opereerimisel, et tagada ettevõtte areng ja ka aktsionäride ootused, sest meie soov on, et Tallinna Vesi jääb ka edaspidi börsiettevõtteks,” sõnas ta. “Ma võib-olla võrdluseks tooks ka sellise aspekti, et hind, millega me aktsiaid ostame, on 14,2. Eile börsil see hind oli 14. Tegelikult see preemia, mida me maksame peale, on umbes 1,14. Viimased kümme aastat maailmas, selliste ettevõtete ülevõtmine toimus preemiaga vahemikus 20-29. Hind millega aktsiad ostame on 14,2 eurot. Maksame preemiat umbes 1,4%. Meie üleskutse on väikeaktsionäridele, et nad jätkaksid selles ettevõttes.”

Börsiettevõttena tegutsemine tagab Kõlvarti sõnul Tallinna Vee läbipaistva ja kvaliteetse juhtimise. “Me lähtume sellest, et Tallinna Vesi jätkab ka dividendipoliitikat, mis andis väikeaktsionäridele kindlustunnet,” lausus ta.

Tallinna Vesi jätkab ka dividendipoliitikat, mis andis väikeaktsionäridele kindlustunnet

Kõlvarti sõnul on eelolevatel aastatel on kavas senisest enam investeerida ettevõtte infrastruktuuri. “Peame oluliseks kommunaalteenuste ökoloogilist jalajälge Tallinnas veelgi vähendada. Täname pikaajalist partnerit United Utilitiest panuse eest ettevõtte arendamisse ja heasse käekäiku,” lausus ta.

Utilitase kontserni juht Priit Koit ütles, et sellist eesmärki, kui pika ajaga investeeringut tagasi teenida, ei ole ettevõte endale püstitanud. “Tahame olla ettevõttes pikaajalise partnerina. Vaatame, kuidas saab pikaajaliselt ettevõtet arendada. Sellise investeringu lubatud tootlus on konkurentsiameti poolt määratud,” lausus ta. 

Koit ütles, et kavas on käivitada ühisveevärgi ja kanalisatsiooni järgmise 12 aasta arenguplaani koostamine. “Oleme heas hetkes, kus neid  plaane põhjalikult läbi mõelda,” lausus ta. “Panustada tuleb digitaliseerimise valdkonda.” 

Koit ütles, et Tallinna linnal ja Utilitasel enam kui 20 aastat koostöökogemust. “Oleme asendanud enam kui poole kaugküttevõrkudest. Kui teeme investeeringuid erinevatesse võrkudesse, saame seda teha võimalikult soodsalt,” sõnas ta.

Tallinna linna poolt AS Tallinna Vesi aktsiate omandamise peab heaks kiitma Tallinna Linnavolikogu, mille kohta on Tallinna Linnavalitsus valmistanud ette vastava otsuse projekti. Tallinna Linnavalitsus esitab otsuse eelnõu Tallinna Linnavolikogu 11. veebruari 2021. aasta päevakorda lisamiseks.

United Utilitiesi 35,3-protsendilise osaluse omandamise tehingu lõpule viimiseks on vajalik koondumisluba Konkurentsiametilt. Kui vastavad eeltingimused on täidetud, viiakse United Utilities Tallinn B.V-lt omandamine lõpule eeldatavasti märtsis 2021.

Tulenevalt kontrollosaluse muutumisest tekib Tallinna linnal ja Utilitasel kohustus esitada ühiselt AS Tallinna Vesi aktsionäridele ülevõtmispakkumine, mis korraldatakse pärast United Utilities Tallinn B.V osaluse tegelikku omandamist ja Finantsinspektsioonilt ülevõtmispakkumise läbiviimiseks vajalike kooskõlastuste saamist. Ülevõtmispakkumine ja selle tingimused kuulutatakse välja eraldi, kui need on Finantsinspektsiooni poolt kooskõlastatud.

Vee kvaliteet on kõige olulisem

“Tänu oma pikaajalisele kogemusele kommunaalteenuste sektoris suudame koostöös linnaga tagada tallinlastele jätkuvalt kõrgekvaliteetset veeteenust. AS-il Tallinna Vesi on professionaalne ja kogenud meeskond ning näeme mitmes suunas ühist arengu- ja sünergia potentsiaali vee- ja energeetika valdkondade vahel, mis tõstab mõlema suuna efektiivsust ja aitab linna süsinikuneutraalsuse poole liikumisel,“ ütles  Koit. “Taristuteenuste pakkujatel on suur roll linna süsinikujalajälje vähendamisel, valdkondade sünkroniseeritud areng ja positiivne koosmõju aitavad vaieldamatult sellele kaasa.“

Koit rõhutas, et just Tallinna Vee professionaalne meeskond on üks olulisemaid põhjuseid, miks Utilitas strateegilise partnerina hea meelega sellesse ettevõttesse investeerib. “Ja me usume, et meil saab olema viljakas koostöö,” lisas ta.

AS Tallinna Vesi nõukogu jääb üheksaliikmeliseks, millest neli kohta on Tallinna linnal, kolm Utilitasel ja kaks on sõltumatud liikmed. Tallinna linnal ja Utilitasel on enam kui kahekümne aasta pikkune koostöö kaugkütte valdkonnas. Utilitase suuromanik First Sentier Investors’il on laiahaardelised rahvusvahelised kogemused infrastruktuuriettevõtete, seal hulgas vee-ettevõtete opereerimisel, olles investoriks muuhulgas Suurbritannia ühes suurimas vee-ettevõttes Anglian Water ja Saksamaa energia- ja veekontsernis MVV Energie.

Utilitas on Eesti suurim kaugkütteettevõte ja taastuvenergia tootja

United Utilities esindaja, ASi Tallina Vesi nõukogu esimehe Simon Gardineri kinnitusel on United Utilities Tallinna linnale tänulik usalduse ja võimaluse eest olla üle 20 aasta linna partner vee-ettevõttena. “Oleme alati püüdnud linna ja linnakodanike usaldust õigustada, töötanud järjepidevalt tallinlastele teenuse parendamise nimel ning usume, et õnnestusime selles. Olen erakordselt tänulik meie pühendunud töötajatele, kelle oskused ja panustamine tegid ühised head tulemused võimalikuks. Tänan südamest kõiki Tallinna Vee töötajaid ning juhatuse liikmeid, kelle saavutused olid silmapaistvad. Soovime linnale ja Utilitasele jõudu edaspidiseks ja oleme kindlad, et Tallinna Vesi on ka tulevikus edukas ettevõte.“

Tallinna linna ja Utilitast nõustasid tehingu ettevalmistamisel ja läbiviimisel finatsnõustajana Superia ja õigusnõustajana advokaadibüroo Triniti ning Utilitast täiendavalt advokaadibüroo COBALT.

United Utilities’t nõustasid finantsnõustajana EY ja õigusnõustajana Slaughter and May ja advokaadibüroo Ellex.

Utilitas on Eesti suurim kaugkütteettevõte ja taastuvenergia tootja. Ettevõte haldab 550 km kaugküttetorustikku ning varustab soojusega 174 000 kodumajapidamist kaheksas Eesti linnas – Tallinnas, Maardus, Keilas, Raplas, Haapsalus, Kärdlas, Jõgeval ja Valgas. Utilitas tootis 2020. aastal 1,7 TWh soojus- ning 394 GWh elektrienergiat. Utilitase konsolideeritud müügitulu oli 2020. aastal 127 miljonit eurot ning varade maht 386 miljonit eurot. Ettevõtte omanikeks on European Diversified Infrastructure Fund II (85%), mille varasid juhib First Sentier Investors ja OÜ Utilitas juhtkonnaliikmete ettevõtted (15%).

 

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.