"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Helmen Kütt: kohtutäiturid ei tohi inimesi elatiseta jätta (2)
11. veebruar 2020
Scanpix

Sotsiaaldemokraadist sotsiaalkomisjoni aseesimees Helmen Kütt peab lubamatuks, et ametkondade vähese koostöö tõttu on kohtutäiturid hakanud puuetega inimeste pangaarvetelt kinni pidama summasid, mis jätab neile  kätte vähem raha kui näeb ette kehtiv elatusmiinimum.

“Seoses töötukassa uuendatud infosüsteemiga on kohtutäiturid veebruarist alates arestinud inimestele väljamakstud töövõimetoetustelt varasemast suuremaid summasid. Ajakirjanduses on juba kirjeldatud, kuidas mitut last üksi kasvatav ema jäi seetõttu ilma enam kui sajast eurost. Sarnaseid juhtumeid, kus inimestele ei ole kätte jäänud neile seadusega tagatud elatusmiinimumi, on veel ja veel. Töötukassa hinnangul on aga kohtutäiturite arestimisaktid neile kohustuslikud ja kuuluvad täitmisele,” selgitas Kütt.

Küti sõnul ei ole kindlasti lahenduseks see, kui inimestel tuleb enamarestitud summa tagasisaamiseks pöörduda kolme tööpäeva jooksul kohtutäituri poole. Sarnast infot jagab oma kodulehel Eesti Puutega Inimeste Koda. Töötukassa saatis omalt poolt inimestele massteavituskirjad, kus ta soovitas neil murede korral samuti täituritega ühendust võtta.

Küti hinnangul on tegu  äärmiselt kahetsusväärse olukorraga, mistõttu saatis ta kirjaliku küsimuse justiitsminister Raivo Aegile, kelle ülesandeks on hoida silm peal kohtutäiturite tegevusel.

“Kuna töövõimetoetuse erandkorras arestimine on  kohtutäituri kaalutlusotsus, siis peab ta hoolikalt hindama, kas võlgniku enda ja tema ülalpeetavate jaoks on tagatud minimaalselt vajalik – kulutused eluasemele, toidule, riietele, ravimitele ja transpordile. Otsuse langetamisel ei tohi inimese sissetulekut arestida, kui see jääb alla statistikaameti poolt avaldatud arvestusliku elatusmiinimumi,” kirjutas Kütt ministrile.

Edasi küsib ta Aegilt, kas töötukassa ning kohtutäiturite ja pankrotihaldurite koda tegid  infosüsteemi uuendamisel koostööd ja kuidas tuleks kriisiolukord võimalikult kiiresti lahendada.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

0i 0i 0i
11. veebr. 2020 12:03
Teil on seda hea rääkida et ei tohi ,tulge Põlvasse ja vaadake mida teeb Aive Kolsar Kõik mis on veel võtta .kõik tehakse puhtaks.On küll karistused aga see ei häiri printsessi.ON olemas lindistus kus printsess ütleb uhkelt ,et sööge või sitta peaasi et kõhtu täidab.Häbi,häbi kohtutäituritele.
oi oi oi-le
11. veebr. 2020 15:15
Kas teil on antud lindistus alles? Kirjutage minule eerik.p92@gmail.com, mind väga huvitab antud lindistuse juures mõningad detailid, mida sooviks täpsustada.