"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
GALERII! Professor Alver: Tallinna linna piiresse saaks veel teise linna ehitada (7)
16. veebruar 2020
Albert Truuväärt

"Meid mõjutab tulevikus rändekriis ning siis pole Tallinna rahvaarvuks mitte pool miljonit, vaid kaks miljonit inimest," ütles Kunstiakadeemia professor Andres Alver. "Tõenäoliselt liigume kolmekümne aasta pärast mööda koridore, mille moodustavad raudteed ja maanteed."

Vaata galeriid (40)

Professor selgitas arhitektuuriteaduskonna uurimuse “Lõpetamata linn” tulemusi esitledes, et kui me räägime Tallinna visioonidest, siis projitseerime ennast tulevikku, ent alati jääb mõistatuseks, kui kaugele me suudame ennast kujutleda. “Aasta lõikes suudame kergesti ette mõelda. Kui aga rääkida kümne aasta perspektiivis, siis ei oska me enam näiteks eelarvet ette näha – rääkimata siis viiekümne aasta vaatest, kus peab eelkõige mõtlema, et mitte teha valesid otsuseid,” sõnas ta. Siiski tõi ta näite suurest ettenägelikkusest ning osutas, et sada aastat tagasi tehtud Tallinna plaan on selline, mida saaks isegi täna kasutada ning öelda, et “see oleks üks euroopalik linn küll”. 

Kliimamuutus mõjutab linna kujunemist 

Alver tõi välja kaks võtmeküsimust: millisesse ajaperioodi ennast asetame ning mis on linnaplaneerimise juures oluline? Enne tuleb aga lahendada pragmaatiline küsimus: mis on töö, mida me linnas teha saame?  Tema sõnul on ruumiline maailm, mida me loome, suurim kunstiteos ning me ei tohi linna planeerides mõelda vaid magamisele ja töötamisele. “Kui me selliselt asja teeme, oleme õigel teel,” sõnas ta.

Professor täi välja, et oluline teema linna planeerides on kliimaga seotud probleemistik. “See on survestav ja oluline teema, millega peame tegelema, sest Euroopa Liit esitab meile nõudmisi,” sõnas ta ning jätkas, et kliima muutus mõjutab väga palju linnade kujunemist. “Sellest me mööda vaadata ei saa,” rõhutas ta.

Ta ostuas, et kui vaadelda demograafilisi protsesse, siis mõistame, et loome linnu vanainimestele – need on hallipäised taadid.

Alver osutas ka sellele, et kui Viljandi, Pärnu või Narva vähenevad, siis Tallinn kasvab umbes 6000 inimese võrra aastas. “Tõenäoliselt mõjutab meid tulevikus maailma rändekriis ning siis pole Tallinna rahvaarvuks mitte pool miljonit, vaid kaks miljonit inimest,” sõnas ta.

Juba täna on näha, kuivõrd tihe on liiklus Tallinna lähistel. Seda ilmestab tema sõnul autoavariide arv, millest suur osa juhtub Harjumaal. “Kas Harjumaal ei osata sõita? Vastupidi, see näitab aktiivsust, mis näitab, et liiklus on väljunud Tallinnast ning haaranud suure osa Harjumaast. Päevas liigub linna-tagasi 110 000 inimest, kes paiskuvad ööseks laiali ning tulevad päevaks Tallinna tööle,” rääkis ta. 

Töö ning elamine peaks asuma lähestikku

Üks oluline moment tema sõnul on looduse tagasitoomine linna – loodus ei tohiks olla kaugemal kui kolmsada meetrit inimese elukohast. Ta tõi näitena Ülemiste City, kus on näha ärilist mõtlemist, kuid tekib vastuolu: see on pragmaatiline ja kasulik, kuid uitada siin ei saa. “Nõnda tehakse jõupingutusi, et peale kella viit poleks linnaosa surnud. Töö peab tulema rohkem elamise juurde – kõigepealt on loodud töökohad, kuid alles nüüd rajatakse elamuid sinna lähedale,” osutas ta.

Professor küsis: mida Tallinn võimaldaks? “Võiksime koostööd teha ning edasi minna käsikäes teiste linnadega, kuid peame siiski võistlema,” osutas ta ning tõi näite Lõuna-Hiinast, kus linna planeerides mõeldakse sellele, et inimesed ei tahaks minna Shangaisse. “Lähim linn meile on Helsingi, mis on praegu kahe tunni kaugusel, kuid kunagi äkki viie minuti kaugusel,” osutas ta lähimale konkurendile.

Ta lisas, et Tallinnal on eeliseid Helsingi ees. “Vesi müüb alati ning pankrannik tähendab, et oleme kõrgemal, kust näeme paremini,” märkis ta. 

Inimesed soovivad elada eelkõige väikeelamute piirkonnas. “Tõenäoliselt liigume kolmekümne aasta pärast mööda koridore, mille moodustavad raudteed ja maanteed. Valdav elamispiirkond areneb aga mööda mere äärt,” osutas ta.

Alver rõhutas, et sadam võiks olla see koht, kuhu kultuuriala laieneb ning kuhu kerkib näiteks ooperiteater. “Kadriorust kuni Piritani välja peaks olema kultuurimaastik, mitte elamuehitus,” ütles ta.

Teine oluline kihistus on seotud teaduse ja inoovatsiooniga. Ülemiste keskusesse on koondatud innovaatiline mõtlemine. Samuti on oluline piirkond TalTec´i ümbrus. Professor osutas, et tähtis on alade omavaheline põimumine. “Seosed on olulised ning jalgratas on seega oluline liiklusvahend,” märkis ta.

Tallinna mahub mitu keskust

Ühe probleemina ostutas professor, et Tallinnas pole ühte suurt keskust, kuid on väiksemaid keskusi – nii Nõmmel, Pirital kui Rocca al Mares. “Kolm-neli maja ning turg Nõmmel ongi keskus. See on mitme tsentrumiga linnaruum,” rääkis ta  

“Ka Viimsis on keskus, kuid midagi hullemat on raske välja mõelda. Miks selline asi juhtub ja kes selle tegi? Kui tegeleme planeerimisega, teades, et see pole parim viis, siis peame järgi mõtlema,” pahandas professor ning jätkas, et keskus ei pea olema punktitaoline, kus on paar supermarketit ja torni ning autotee selle ümber. “Võimalik oleks rääkida ka lineaarsetest keskustest nagu näiteks Pärnu maantee või Reidi tee, kuhu on palju puid istutatud,” sõnas ta. 

Ta osutas, et peame kindlasti Koplisse jõudma, mis on suurepärane ala elamiseks, kuid väga ära lõigatud ning lahtede vahel on seal kitsas. “Sadama-ala on poolteist miljonit ruutmeetrit – kas see meeldib või mitte, aga peame üha tihedamalt ennast pakkima,” tõi ta välja visiooni ning osutas, et ka Lasnamäed on võimalik tihendada nõnda, et sinna mahub veel inimesi. “Tallinna linna piiresse saaks veel teise linna ehitada. Miks me peame laiali paiskuma mööda põlde?” küsis ta. 

Mida tihedamaks muutub linn, seda vähemaks peab jääma autosid, mida asendab professori sõnul rööbastransport, trammid ja rongid.

 

“Lõpetamata Linn” on EKA arhitektuuriteaduskonna poolt koostöös Tallinna linnaga läbiviidav kolmeaastane laiapõhjaline uurimistöö, mis küsib, milline võiks olla hea ja elamisväärne linn 21. sajandil ja kuidas see võiks väljenduda Tallinna linnaehituslikus arengus. Suuremahuline teadusprojekt keskendub Tallinna linnaehituslike visioonide ja ruumiliste tulevikustsenaariumite uurimisele. Uurimistöö läbiviimine saab teoks tänu kinnisvaraettevõtte Kapitel toetusele, kes panustab projekti kolme aasta jooksul kokku peaaegu pool miljonit eurot. Uurimisprojekt lõppeb järgmise aasta sügisel näitusega Eesti Arhitektuurimuuseumis ja projekti tulemusi koondava raamatuga.

Kommentaarid (7)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

uskmatu-toomas
2. märts 2020 12:42
Kõikidele nende pikkade kommentaaride vastuseks on ainult üks küsimus:kas eesti vabariik on loodud normaalseks eluks siinsetele inimestele või kogu üritus on mõeldud nn.paadipõgenike paremaks teenendamiseks ?
Almar Gluštšenko
26. veebr. 2020 21:54
Huvitav on tendents, et inimesed ei mäleta massiliselt mõhkugi. Siim Kallas (juut, kes enamiku avaliku arvamuse teada varastas Eesti pangast 10 miljonit dollarit, millest pool läks Cosa Nostra maffiat esindava Berlusconi poliitika algusele, mitte segi ajada David Vseviovi ka rohepartei Aleksander Laane sionistide Casa Nostraga, mille olulist erinevust pole võimalik tuvastada, varastas VEB-fondist 47 miljonit dollarit, millega pani aluse Reformierakonna poliit-suurvarguste kultuuritusele Eesti ametnikkonnas, mis kirjas Anti Poolametsa toimetatud 2009 raamatus ”Kallase afäär” 2009), kes jooksis eurovolinikuna lihtsalt Brüsseli koridorides Katariina Krjutškova küsimise peale eest ära, ütles volinikuna, et Euroliit peaks andma Aafrika abiks 600 miljardit eurot aastas. Seejärel „lasi” kogu Riigikogu end lolliks teha, alludes Ligile ja hakates ESM-i nö Kreeka abiks kandma Eestist 2,28 miljardit eurot aastas. Kui Kallas käis 2013 valimiste eel koos Soome päritolu euro rahandusvoliniku, Olli Rehniga, Tallinna Radissonis valimisreklaami tegemas ja emeriit, Erik Terk, seal eurostatistika numbritevadaga seda loputas ning vihaseks sai, kui ma küsisin täpsustavaid küsimusi, millele ta ei tohtinud vastata, siis oli mul varuks Kreeka majanduse vabaturule sundimise analüüs Kreeka isemajandamise seisukohalt (Kreekat sunniti maailma magusaimaid sadamaid, raudteetaristut ja lennujaamu ära müüma, Saksa riik teenis sellega vähemalt 1,6 miljardit eurot, saati siis Deutsche Bank, HSBC, Lloyds, Societe Agricole jms), kuid ma ei näinud mingit mõtet seda sellele juutlale ette kanda. Tänaseks on Valitsus ja Riigikogu kantinud 5,5 aastaga Eestist 12,5 miljardit eurot (avalikeesti.ee, nr 3, lk 6, Kanada Eesti päritolu professor, Olev Träss, mitte vainustuda ta välisrahamise kampaaniast, selgitus allpool) ESM-i, eeldatavasti on tervest Euroopast 4,8 miljardit eurot sinna läinud. Sisuliselt on Euroopa Keskpanga poolt jäetud trükkimata ja igale Euroopa põlisrahvuse esinadajale sularahas laialijagamata 10 000 eurot. 12.06.18 kohtusime Pirita jõel, paatides Keskerakonna kaaperdanud RSR-i valimisüritusel Klandorfiga (kes ei võtnud kuulda me spetsialistide plaani, asenadamaks 22 miljoni euro eest Reidi tee, Viimsi ripptrammi, 3 kogukonnaühistu laeva ja viimsilaste autoliisingu kompenseerimisega ja kes on praeguseks sealt 20 miljonit teadmata suunas kantinud, samas sinna juba TalSinki augu jätnud). Sel üritusel kohtusin suht asjaliku Simsoni meesnõunikuga, kes väitis end üldsegi mitte teadvat mis arvetelt Eestist 2,28 miljardit eurot ESM-i läheb. Nüüdseks on jõudnud ilmselgelt suur osa sellest rahast Rändepakti läbi suruda üritanud sionistliku ÜRO varikontodele, Kaljurand, Anvelt ja Kiisler on asunud vahepeal selle palgale seda raha osalt tagasi tooma. Seda, ühes viimases Ajurünnakus (kus oli juba selgelt ka publikule näha selle firma sihilikku poliitilist pankrotistamist, sest jagati põhjuseta luigelaulupastakaid) kajastanud Tallinna Televisioon on suletud kõlvatu poolkorealase poolt, kelle pea ainus poliitiline ülessanne ja võime on meelitada oma välimusega Kalevasse võimalikult palju hiinlasi, et RSR saaks öelda, et nad ise jooksid siia pakku oma viiruse eest, kui tegelikult toob Valitsus neid siia RailBalticut-TalSinkit ehitama selleks, et juudikap Lääne-Euroopa ja Põhja-Ameerika saaks mitmekordsemalt nende orjakaupa tarvitada, makstes selle eest katteta eurosid ja dollareid (sest neil puudub selle tagatiseks vajalik loodus- ja tööjõuressurss), kuid hiinlased loodavad ometi, et saavad 40 aastaga enda kätte kuhjatud lepalehed vähegi võrdväärse kasu vastu vahetada. 3 aastaga on Tallinnasse on hinnanguliselt ehitatud magalaid 70 000 tulnukale (justnimelt Trumpi väljend Senati kõnes veebruaris 2020), mille ruudu hind on kerkinud 2200 eurole, eestlastelt on kanditud (omavalitsustelt) Maa-Ametile, mis müüb seda enampakkumistel magalate ehitamise hinnaga, põllumaale talude ehitamist hakkas valitsus piirama, 100 miljonit eurot Soomest tagasitulijaile (rahvusideaalina 80% RMK metsamaast ja 80% Maa-Ameti põllumaast ning 5 miljardit eurot ESM-ist 126 000 uue väiketalu loomiseks odavlaenuna, nagu ajaloost teada raamatutes „Eesti Põllumajandus XX sajandil” ja „Karl Liidak 110”) talude ehituseks lubanud minister Järvik kõrvaldati ametist ja Eesti võõrpankadel (sh poliitilise ärastusega Tallinna Ühistupanga omastanud Coopil) ei saa olla plaanis Soomest naasvatele eestlastele laenu anda, kui ESM-ist kuleb Saksamaalt, Ukrainast jm Eestisse iga poliitaetava tulnuka eest parteide rahakotti 16 000 eurot kuus ja neid on 60 000, kui Eesti ID-kaarte (varsti ka passe) saab postiga, hulk eestlasi on läbi kirikute juudistatud, meelitades neid tahtma ja saama (poliitsotsiaalsesse suluseisu panduna ja üleloomulikku urbanistlikku karistavat jumalat kartes) juudi ID-kaarti, kodakondsusseadust leevendatakse, Mondo tegeleb, valgete Aafrikast tagasikutsumise asemel, nendele Läänele loodusvarade odavmüümise tehnikate juurutamisega ja vahendab Kallase 100 miljonit aastas, et varustada nende transporti (hooga läbi aia) Aafrikas asuva Hispaania pagulaagreisse ja Liibüa rannalt neid noppivatele „abikäpikutele” laevu ja kütust osta. Ratas käis teist aastat selles Bilderborgia klubis kokku leppimas ja Mart Helme käis Iisraelis sõpru otsimas loodetavasti sellele vastu seismiseks. Lootus on ......... lohutus. Õhtilehes on 2 aasta jooksul ilmunud vähemalt 4 artiklit 2-l leheküljel Eesti teadusjuhilt ja juudilt, Tarmo Soomere, milles ta mere-, mitte sotsteadlasena, ja rahvuslikke sotsteadlasi aruteludesse kaasamata, võtab väita, et kagu-Aasia läheb varsti vee alla ja seega peab Euroopa parasvööde (intersionistliku või -semiitliku sõnast semi ehk paljusus ehk iga algkultuuri põlismaal sundtekitatava kohaliku kultuuri hävitamise teel sinna sundpoliitasutatava anastuskultuuritusega?) võtma vastu kokku vähemalt 1,5 miljardit tulnukat, Eesti peab hakkama soojustama TTÜ eestvedamisel selleks 300 miljoni euro eest ka paneelelamuid. 29.03.2019. andsin Väike-Karja 8 Konservatiivide klubi istungil ka (15 koopiat) nimekirja viimaste aastate suurematest poliitvargustest Eestis Henn Põlluaasale ja palusin jagada kõigile valitsusläbirääkijatele, et nad saaksid teha järeldusi ja oma poliitilise mittekorrumpeerituse tahte korral teha vastava valitsusleppe, kuid kahjuks vastas Henn mulle 14.05.2019 Patarei väravas (Mart Nuti, Meelis Kaldalu ja Ain Väli juuresolekul) et seda teavad kõik (?) niigi. EKRE-le on 10 valitsuskuuga kogunennud ametlikku poliitpalka vähemalt 3,9 miljonit eurot enam, kui eelneval aastal, toetajaid on 80 000 ja liikmeid 8800. Ometigi pole raatsitud rahastada Odinit 10 000 euroga, poliitmajanduslike kurjategijate grupis vähemalt 13 aastat Eesti rahvuslikke suurärimehi Reformierakonna kliki kasuks paljaks röövinud Elmar Vaher on saanud mõne kuuga 3-kordselt palka (poliitpistist) juurde (6000 euorni). Piiri, ka majanduspiiri, pole suletud. Ometigi kuluks selleks 50+50 vabatahtliku patrioodi muretsemiseks suurusjärgus vaid 18 eurot kuus 1 oma valija kohta. Saatsin Martin Helmele suvel 2019 sõnumi, et kui tal on objektiivne rahvuslik põhjendus, miks (näiteks Soome pagenutele enne talude ehitamispoliitika käivitumist Tallinnas ajutiste elupindade hulkpakkumiseks) ei peaks just Tallinna paneelmagalaid hulgi kokku lükkama enne, kui leiaks mingi loogilise rahvuspoliitilise põhjenduse uusi ja 4-kordse omahinnaga massiliselt juurde ehitada, siis ärgu rahastagu seda poliitehitust mingil juhul enne, kui ta selle olukorra ja raha liikumise laiapõhjaliselt oma rahvuslikele valijatele selgeks teeb, nende võimalused rahvuspoliitika läbi valitsusele selgelt deklareerib, nendega avalikult perspektiivid läbi arutab ning poliitstrateegia paika paneb (olenemata sellest, et Ratas näikse vastu olevat ja mitte aru saavat, et alates 2016 aastast on oma ugri rahvuse põhise poliitika pooldajaid 70 % valijaist, lihtsalt kõigile neile pole loodud võimalust EKRE-t usaldama hakata; petitsioon.ee/astutagasikk, pikad kommentaarid). Seega on Kallase unistus täitunud ja see Valitsuse, Riigikogu (ümber seni tiirlevate parteide) ja nendega rahvusvastasesse kuritegelikku (oma ettekujutuses) lõpmatusse ühendusse astunud juudiorganisatsioon ei peatu enne kui ta on siinse ugrirahva maapealt pühkinud ja tõrvikurongi korraldajatel näikse sellise info massidele edastajate suhtes nüüd väga karm poliitika olevat. Igatahes ässitas 1 neist mulle Vabariigi aastapäeval Viru tänaval 2 turvameest kallalae, sest (marthelmelikult dedukteerides) tundub (!) see olevat samane soinistatud paraad, nagu 612-tõrvikurong Helsinkis 6.12.19, kus pidin füüsiliselt sekkuma paraadi ametlikult turvanud meeste (mitte politseinike, selhulgas 25 aastat ärakaranud olnud eestlase) poolt vanema jalgrattal soome patrioodi tümitemisse peale seda, kui viimane peletas rongkäigu sabast eemale seda kogupikkuses provotseerivaid sotse, kes sõimasid meid natsideks ja esitasid makilt Benny Hilli tunnuslugu. Igatahes ei tunne kadedust professor Müllersoni vastu, kes, nagu minagi mais 2014 NATO tankist Laaneotsale saadetud kirjas pakkusin lahendusi, mis vältinuks Krimmi riikliku staatuse muutmist, tunnistas Krimmi Ukraina juutidelt Vene (sisult ja põhjendatult) kapmonarhia katte võtmist ainukeseks võimaluseks Vene iseriiklusest mitte loobumiseks (mis ilmtingimata ei tähenda Tartu Rahu ja ugride isedemograafia taastumise tegelikku võimatust Vene aladel).
Tt
19. veebr. 2020 16:52
Olgu või professor aga sonimisi ei maksa siia panna.
Negro-Talin kui Gründerzeit
17. veebr. 2020 07:59
Tarida Soome ja Rootsi lugematud neegermehed Neegerlinn Tšernogorski mingite nn teureetikute märg unistus Negro-Talin Negro-Estos. Pooltosinat ei tegelt tosin tšurbanni voodi miskit juba hakkab kujunema nigu Kargaja Mutti juba sekka täkku korralik vuuk äärmiselt korralik. Ja Paaritus Raudtee elik Balti Rööbas otse Neegri-Saksast Pollakist läbi. Ehe getoelu tõeline Negro-Talin Negro-Estos järsku hoopis Marti ja äärmiselt resoluutselt.
Ivo
17. veebr. 2020 05:29
Lihtsam oleks kui austet profiisor pakiks oma kodinad kokku ja reisiks ise oma sõprade juurde 3. riikidesse.
Nüüd siis on teada,
16. veebr. 2020 16:55
kes rändekriisi projekteerib!
piir kinni
16. veebr. 2020 16:02
Imeväikesse Eestisse pakkida miljoneid neegermehi on mõnel ikka mõistust. Oleks ikka rändekriis siis saaks Tallinnast hiidlaoplats lademetes Soome ja Rootsi neegerrahvast, indusse, pakke, banglasi ja chinasid rohkem chinasid. Järsku jooks vähem ja siis veel vähem järsku peaks tsipa lausa karskust...Piir tuleb võtta kontrolli alla ja kui vaja siis kinni Euroopas ja vajadusel Eestis. Või neegermehi Tallinna tarima...