"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Mupo hoiatus Maardu taksojuhtidele: tahate probleemideta Tallinnas taksot sõita – täitke kohalikke nõudeid! (1)
18. veebruar 2020
Albert Truuväärt

Möödunud aasta juunis kontrollis mupo patrull Toompuiesteel, Balti jaama taksopeatuse vahetus läheduses seisnud sõidukit. Autol oli katusel plafoon kirjaga "takso" ning autole oli väljastatud sõidukikaart Maardus. Juhile määrati trahv 200 eurot, mille too Harju Maakohtusse edasi kaebas. Tänaseks on kohus oma otsuse teinud, jättes Maardu juhi kaebuse rahuldamata.

Kontrollimisel väitis juht, et ei osuta taksoteenust vaid ootab isikuid, keda ta äsja Maardust Balti jaama ning siis kohe tagasi sõidutab. Seega ei osuta ta Tallinnas taksoteenust vaid teenindab Maardu kliente. Ligi tunniajalise ootamise järel aga väidetavaid Maardusse sõitjaid kohale ei ilmunud. Oma reisi eest olid nad juba tasunud, sellekohast tšeki koopiat  juht väljastada ei suutnud.

Olgu siinkohal taksondusega vähem kursis olevale lugejale selgituseks öeldud, et kui juht soovib osutada taksoteenust mujal, kui talle kaardi väljastanud omavalitsuse teeninduspiirkonnas, siis peab ta järgima teise omavalitsuspiirkonnas kehtestatud nõudeid.

Seega Maardust sõidukikaardi saanud juht peab Tallinnas teenindades järgima Tallinnas kehtestatud norme. Vastavalt Tallinna Linnavolikogu 2015 a määrusele “Tallinna taksoveonõuded” tohib Tallinnas taksoteenust pakkuda vähemalt Euro 5 standardile vastavad sõidukid, maardulase auto vastas aga vaid Euro 4 standardile – seega oli tegemist selge rikkumisega.

Patrull juhtis tähelepanu asjaolule, et kui juht taksoteenust ei osuta, siis vastavalt seadusele peab sõidukilt olema plafoon eemaldatud. Antud autol oli aga peal plafoon kirjaga “takso”, mis lisaks seisis taksopeatuse vahetus läheduses. Juhile määrati trahv 200 eurot, mille too Harju Maakohtusse edasi kaebas.

Tänaseks on kohus oma otsuse teinud, jättes Maardu juhi kaebuse rahuldamata. Muude põhjenduste hulgast jääb kohtuotsusest kõlama lause:” … kui taksoteenust ei osuta, võta plafoon katuselt maha, sest muul juhul loetakse sind teenuse osutajaks, olenemata sellest, millised on väljamõeldud jutuversioonid.”

Kohtu hinnangul on karistusena kohaldatud rahatrahv väärteoasja asjaolusid arvestades piisav karistus, et taksojuht teeks temale mõistetavast karistusest vajalikud järeldused ning edaspidi väldiks süütegude toimepanemist. Kohus loeb määratud karistuse proportsionaalseks süü suurusega. Kohtuotsus on jõustunud.

Siit lühike õppetund kõigile mujal sõidukikaardi omandanud juhtidele, aga eriti osavaid versioone jutustavatele Maardu taksojuhtidele: kui tahad Tallinnas probleemideta taksoteenust osutada, siis soeta selleks vajalikud taksokaardid ning järgi kohaliku omavalitsuse poolt kehtestatud nõudeid, valda eesti keelt suhtlustasandil, ole kliendi vastu viisakas ja sul ei teki probleeme. Mupo on võtnud taksokontrolli oma prioriteediks ja seda tehakse koostöös politseiga. Igapäevaselt!

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Matu
9. veebr. 2023 12:44
Päris haiged inimesed peaks igas linnas peab siis luba olema ometi maksan ju riigi kukrusse et teenindaja kaarti saada