"Kui vanasti said inimesed tänaval petta, siis nüüd internetis."

Joosep Kaasik, Põhja prefekt
VIDEO! Tallinn tahab taksojuhtidele sõidu- ja puhkeaja nõudeid (1)
19. veebruar 2020
Albert Truuväärt

"Regulatsiooni ning järelevalve puudumine taksojuhtide sõidu- ja puhkeperioodi üle seab ohtu nii reisijate turvalisuse taksoveol kui ka kõigi teiste ohutuse, kes osalevad liikluses," ütles Tallinna abilinnapea Andrei Novikov. 

“Nii võiks ministeerium kaaluda mõtet sarnaselt bussi- ja raskeveokite juhtide sõiduaja piirangutele näha ette ka sõidumeeriku kasutamise kohustuse taksoveol või kehtestada infoühiskonna teenuse platvormidele kohustuse kontrollida juhi sõiduaega,” selgitas Novikov. 

Tallinna linnavalitsus palub majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumil (MKM) kaaluda taksojuhtidele, sealhulgas platvormipõhise taksoveo osutajatele, sõidu- ja puhkeaja nõuete ning maksimaalse ööpäevase sõiduaja kehtestamist. 

Soovitud nõuded kehtiksid kuue kuni üheksa istekohaga sõiduautode juhtidele, selgub Tallinna abilinnapea Andrei Novikovi pöördumisest majandus- ja taristuminister Taavi Aasale. 

Abilinnapea sõnul on pealinna korrakaitseametnikud täheldanud, et tihtilugu teevad taksojuhid väga pikki päevi, on väsinud ja ületöötanud.

“Harukordne ei ole linnapildis parkiv taksojuht, kes autos lihtsalt magab. Pole välistatud, et ületöötamisest tingitud väsimuse tõttu võib juhi tähelepanu liikluses osalemisel hajuda,” selgitas Novikov. “Eriti murettekitav on olukord nn platvormipõhist taksoveo teenust osutavate juhtidega. Väsinud juhid on ohtlikud nii iseendale, taksoga sõitjatele kui ka kaasliiklejatele. Tallinna linnal puudub praegu võimalus nii liiklusseaduse kui ka ühistranspordiseaduse alusel olukorda sekkuda.”

Liiklusseadus sätestab töötajate sotsiaalsete tingimuste ning üldise liiklusohutuse  parandamiseks juhi töö- ja puhkeaja kohustuse reisijateveoks kasutatavate sõidukite, mis on ette nähtud rohkem kui üheksa inimese veoks, juhtidele. Sätted ei ole aga kohaldatavad juhtidele, kes osutavad sõitjatevedu taksoveo korras. Taksojuhid ei ole enamasti töötajad töölepingu seaduse mõistes ning töösuhteid ja töölepinguid neil ei ole.

Klassikalise taksoveo näol on tegemist vaba ettevõtluse ühe vormiga, kus füüsilisest isikust ettevõtja iseseisvalt valib ning kavandab oma aega töötamisel ja puhkamisel. Nn platvormipõhist taksoveo teenust osutavad juhid on reeglina eraisikust autoomanikud, kellele taksoveo teenuse osutamine võib olla lisasissetuleku teenimise võimalus põhitöökoha kõrval. Ka neil ei pruugi platvormipidajaga olla töösuhet.

Tallinna linna kui kohaliku omavalitsuse ülesanne on liiklusseaduse kohaselt tagada Tallinna tänavatel liiklusohutus. Samuti on kohaliku omavalitsuse ülesandeks korraldada oma territooriumil ühistransporti, mille hulka kuulub ka taksovedu.

Tallinna Munitsipaalpolitsei Amet on 2020. aasta alguse seisuga väljastanud 4083 taksoveoluba, 2215 sõidukikaarti ja 2725 juhi teenindajakaarti.

 

 

 

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Eda
21. veebr. 2020 06:43
Idee on hea jälle ülearune aparatuur maha müüa taksojuhtidele. Enne tuleks kehtestada taksokilomeetri hinna alam piirmäär,et juht ei peaks tegema ületöötunde,vaid teeniks oma palga ,millele lisandub veel: autoremondi kulu,kütuse kulu,takso kindlustusja veel ka riigile maksud,välja norm töötundidega. Kuidas saab kehtestada taksojuhile töö ja puhkeaja kontrolli,kui enam kui pooled juhid omavad ka põhi töökohta. Idee pole paha,aga teostus kujuneb nagu ikka-mõtetuks.