"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
ERR katab iseseisvuspäeva sündmusi mitmetel kanalitel (0)
23. veebruar 2020
Ilja Matusihis

ERR-i raadiojaamades kõlab sel päeval palju head kodumaist muusikat. Kui Raadio 4 pühendab õhtu Eesti heliloojatele, siis Raadio 2 tähistab 24. veebruari Eesti muusika päevana.

Rahvusringhäälingu (ERR) kanalid vahendavad homme vabariigi aastapäeva tähistamist varahommikust hilisõhtuni, ja seda nii Tallinnast kui ka Viljandist, vahendas BNS. Iseseisvuspäevale on pühendatud ka paljud raadio- ja telesaated.

Aastapäeva tähistamine algab piduliku lipuheiskamisega hommikul, mida kell 7.30 vahendavad televaatajatele Eesti Televisioon ja ETV+, veebi vahendusel saab otseülekandeid jälgida ERR.ee portaalist. Läbi päeva toovad telekanalid koju kätte kõik piduliku päeva sündmused, seal hulgas kell 8.55 pärgade asetamise Vabadussõja võidusamba jalamile, kell 10 oikumeenilise jumalateenistuse Tallinna Kaarli kirikus, kell 11.55 kaitsejõudude paraadi Vabaduse väljakul ja kell 15.30 riiklike teenetemärkide üleandmise.

Alates kella 17.30 suunduvad Eesti Televisioon ja ETV+ otsepildiga Viljandisse, kus toimub presidendi ja Georgi-Rene Maksimovski vastuvõtt. ETV-s vahendavad Ugala teatris toimuvat vastuvõttu saatejuhid Katrin Viirpalu ja Johannes Tralla. ETV+ kavas alustab õhtul läbi kestev “Pidulik stuudio” koos saatejuhtide Jelena Solomina ja Dmitri Pastuhhoviga. Piduliku vastuvõtu otseülekanne jätkub peale presidendi kõnet ja kontserti kell 19.15 ning kell 21.20, traditsioonilist kätlemistseremooniat kommenteerivad ETV-s Reet Weidebaum ja Urmas Vaino, ETV+ kanalil tutvustavad presidendi külalisi Sergei Mihhailov ja Svetlana Agurejeva.

Presideni kõnet vahendavad ka raadiod

Presidendi kõnet vahendavad algusega kell 18.05 lisaks telekanalitele ka Vikerraadio, Klassikaraadio ja Raadio 4. ETV2 kanalil saavad viipekeele tõlke ja subtiitrite toel presidendi kõnest osa kuulmispuudega televaatajad. Kõnele järgnevat kontsertlavastust “Igal linnul oma laul” kannavad kell 18.30 üle ETV, ETV+ ja Vikerraadio. Esmakordselt saab kontserdietenduse teleülekanne nägemispuudega televaatajate jaoks ka kirjeldustõlke, mille saab aktiveerida nägemispuudega inimestele mõeldud Eesti Televisiooni alternatiivse audiokanali kaudu.

Vabariigi aastapäevale pühendatult on raadio- ja telekavades neil päevil mitmeid erisaateid. Pidupäeva eelõhtul, täna kell 22.00 jõuab esmakordselt ETV ekraanil Rasmus Puuri ooper “Pilvede värvid”, mille peaosades mängivad Jassi Zahharov, Helen Lokuta, Mati Turi, Juuli Lill, Janne Ševtšenko ja Ita Ever. Aastapäeva hommikul ootab ETV vaatajaid ees aga kohtumine Sipsikuga, kui 24.02 on kell 8.10 eetris erisaade “Sipsiku lugu”, mis teeb hoogsa ülevaate Sipsiku teekonnast kinolinale.

Iseseisvuspäeva õhtuse peo sissejuhatuseks pakub ETV kell 16.45 vaatamiseks uut saadet “Aasta tähtsaim pidu”, mis teeb suure ülevaate vastuvõttudele läbi aastakümnete. Üle pika aja annab saates intervjuu proua Helle Meri, vastuvõttude keerulisimaid ja rõõmsamaid hetki meenutavad veel Siiri Oviir, Elmo Nüganen, Hendrik Toompere juunior, Margus Saar, Arne Niit ja mitmed teised asjaosalised.

Vaata telekast “Tuulepealset maad”

Vabariigi aastapäevale pühendatud filmiprogrammis toob ETV 24. veebruaril ekraanile taas mängufilmid “Detsembrikuumus” ja  “Tuulepealne maa. Ei ole sõda noortele meestele”. ETV+ näitab 24. veebruaril esmakordselt oma kanalis suurfilmi “Tõde ja õigus” ning loodusdokumentaali “Tuulte tahutud maa”. ETV2 kavas tele-esilinastub sel õhtul kell 21.30 ainulaadne dokumentaalprojekt “Pööripäev”, mis vaatab aastale 2019 tagasi läbi Eesti inimeste kaamerasilma.

Aastapäeva meeleoludes on 24. veebruaril ka kõik ERR-i raadioprogrammid. Vikerraadio alustab pidupäeva “Vikerhommikuga”, kus saatejuht Romi Hasa külalisteks on pikaaegne presidendikantselei protokolliosakonna töötaja Liisa Ojaveer, Eesti Laulu finalist Egert Milder ja IT-visionäär Linnar Viik. Jakob Rosin ja Juta Saarevet arutlevad aga kultuuri ligipääsetavuse üle puuetega inimeste jaoks. Eestile on pühendatud ka kell 14.05 algav “Välistund”, kus saatejuht Indrek Kiisler arutleb europarlamendi liikme Yana Toomi ning riigikogu liikmete Jaak Valge ja Raimond Kaljulaidiga, miks me oma riigi 102. sünnipäeval vaidleme jätkuvalt suure idanaabriga kunagiste sündmuste tõlgendamise üle.

Raadiotest tuleb kodumaist muusikat

Terve päeva hoiab iseseisvuspäeva sündmustel silma peal ka Raadio 4, eriprogramm saab alguse kell 7 hommikuprogrammiga “Suurepärane nelik”, kui saatejuhid Dina Prussakova ja Aleksandr Žemžurov kajastavad peohommiku meeleolusid stuudios ja Tallinna linnas. Eestiga seotud teemadel arutlevad 24. veebruari eriprogrammis majandusteadlane Heido Vitsur, näitleja Kirill Käro, laulja Anne Veski ja teised.

ERR-i raadiojaamades kõlab sel päeval palju head kodumaist muusikat. Kui Raadio 4 pühendab õhtu Eesti heliloojatele, siis Raadio 2 tähistab 24. veebruari Eesti muusika päevana ja eetris kõlavadki vaid parimad kodumaised lood. Klassikaraadio on Eesti muusikale pühendanud juba terve veebruari, iseseisvuspäeval saab kell 11 kuulata ansambli Triskele salvestust “Mu isamaa, mu õnn ja rõõm”, kell 13 kõlab eetris mulluse Viljandi pärimusmuusika festivali kontsert “Juurte jootmine” Eeva Talsi, Karoliina Kreintaali ja Kristiina Ehiniga ning kell 19 on eetris Uku Masingu loomingust inspireeritud kontsert “Taevapõdra rahvaste lood”, kell 21 arhiivisaade Heino Elleri loomingust ja saatepäeva lõpetab Fantaasiastuudiost muusikavalikuga helilooja Märt-Matis Lill.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.