“Mind häirib, et enamik lugusid “Eesti laulul” on inglise keeles. Elementaarne lugupidamine oma emakeele vastu võiks ikka olla!”

Voldemar Kuslap, laulja
UISULIIDU PRESIDENT: Aina popim iluuisutamine on raske, kuid ilus sport (0)
25. veebruar 2020
Eesti uisuliit

"Sel aastal on meie sportlased ennast rahvusvahelistel võistlustel juba korduvalt väga edukalt näidanud ja ka peatse võistluse eel on Eestil suured ootused," ütles Eesti Uisuliidu president Maire Arm 4.-8. märtsini Tallinnas toimuva iluuisutamise juunioride MM-i kohta.

Ühe Eesti võistleja, Aleksandr Selevko treener Svetlana Kononova möönis, et kodujääl võistlemine on noortele sportlastele vastutusrikas ülesanne: kodus tahaks ju alati paremini esineda, aga see lisab närvipinget. “Juunioride MM-i toimumine Tallinnas on Eesti iluuisutamisele, sportlastele ja ka kohalikule spordipublikule ülioluline sündmus – kohal on ju maailma paremik, kelle sooritusi saab oma silmaga lähedalt jälgida. Kõik meie iluuisutajad saavad kohapeal võistlusi ja trenne vaadata ning õppida,” ütles Kononova.

Iluuisutamise juunioride MM toimub sel aastal üle viie aasta teist korda Eestis – Tallinnas Tondiraba jäähallis. Eestit esindavad naiste üksiksõidus 15-aastane Niina Petrõkina, meeste üksiksõidus 18-aastane Aleksandr Selevko ning jäätantsus 15-aastane Darja Netjaga ja 19-aastane Marko Jevgeni Gaidajenko.

Maire Arm ütles, et kõrgetasemelise võistluse korraldamine näitab rahvusvahelise uisuliidu (ISU) suurt usaldust meie suhtes, sest sellega kaasneb vastutus ja suur organiseerimistöö.

Varasem juunioride MM-i korraldamise kogemus vastvalminud Tondiraba jäähallis teeb töö küll mõnevõrra lihtsamaks, aga vastutus on suur. “Töö etapid, maht ja üksikküsimused on põhimõtteliselt teada. Samas – see töö tuleb ära teha, ja seda on päris palju,” tõdes Arm.
Uisuliidu president lisas, et koduseinte toetus lisab ühelt poolt võistlejatele pingeid, aga teisalt motiveerib sportlasi eriliselt ja annab eelise. “Kindlasti on pinge suur ja motivatsioon kõrge. Kuid nagu me teame, ei tule väga suur pinge alati kasuks. Loodame, et sportlased peavad vastu ja suudavad anda oma parima.”

Iga suurvõistlus tähtis

Abilinnapea Vadim Belobrovtsev ütles, et Tallinna linn toetab Tondiraba jäähallis toimuvat iluuisutamise juunioride MM-i 50 000 euroga. “Iga tiitlivõistlus on meile väga tähtis,” rõhutas ta. “See näitab, et meil on olemas rahvusvahelistele nõuetele vastav taristu, et me konkureerime edukalt teiste maailma linnadega ning Tondiraba jäähall on selgelt maailmatasemel areen, kus saab näha tippsportlaste suurepäraseid esitusi.”

Tallinna spordi- ja noorsooameti juhataja Aivo Normak lisas, et tiitlivõistluse korraldamine Eesti pealinnas kinnitab, et meil on olemas tugevad organisatsioonid, kes suudavad sellisel tasemel võistlusi läbi viia. “See näitab, et meil on edukaid sportlasi, ja annab kinnitust Eesti spordi tugevast kandepinnast.”

Maailma tippude ja meie oma tippsportlaste esituste nägemine on oluline ka järeltulevale põlvkonnale. “Tavaliselt selliste suurüritusega tähelepanu ala vastu oluliselt kasvab. Näeme juba  praegu, et iluuisutamisega tegeleb aasta-aastalt järjest rohkem lapsi – see on raske, kuid ilus sport,” ütles Arm. “Iluuisutamise juunioride tase on praegu kõrge igal alal. Juunioride vanuseklassi võistlejad (alates 15. eluaastast) võivad võistelda ka täiskasvanute võistlustel ja iluuisutamise üleüldine areng, sealhulgas neljakordsed hüpped, on seega mõjutanud ka juunioride võistlusi.”

Laste huvi suur

Iluuisutamine on atraktiivne ala, mis muutub iga aastaga nii elementide keerukuse kui ka reeglite osas. “Viimasel paaril aastal väga põhimõtteliselt uusi reegleid või muudatusi sisse viidud ei ole. Väiksemaid muudatusi tehakse reeglitesse igal aastal. Keerukamaks on aga muutunud elementide raskusastmed, järjest rohkem on näha neljakordseid hüppeid, raskeid kaskaade ja keerulisi piruette,” rääkis Arm.
Seda, milliseks võib minna uisutamine tehniliselt, on tema sõnul raske ennustada. “Käesoleva aasta suvel toimub ISU kongress, kus suure tõenäosusega hakatakse arutama suuremaid ja väiksemaid muudatusi reeglitesse,” lisas ta. Armi sõnul on huvi iluuisutamise vastu Eestis praegu küll suur, kuid kõiki kohti Tondiraba jäähallis vast välja ei müüda – rohkem  publikut on oodata galaetenduseks ja finaalideks.

“Iluuisutamine on ala, millega tuleb tegelema hakata pisikesest peale,” nentis Kononova. Eesti meister Aleksandr Selevko alustas trenni tegemisega kolmeaastaselt ja tema vend Mihhail (17), kes on samuti Kononova õpilane, koguni pool aastat varem – kahe ja poole aastaselt.
Selleks, et lapsest sirguks jääl tipptegija, tuleb tal kõvasti trenni teha. “Aleksandr on väga sihikindel, motiveeritud ja töökas. Aga eelkõige armastab ta iluuisutamist, ta on kogu elu selle sees elanud ning sama hästi kui hingab iluuisutamise,” iseloomustas Kononova oma õpilast.

Eesti meistrid motiveerivad trenni tegema

Eesti iluuisutamise sõbrad saavad hoida pöialt Niina Petrõkinale ja Aleksandr Selevkole.

Praegused Eesti noored iluuisutajad, kes juunioride MM-il üles astuvad, on lastele väga suured iidolid. Just nendega võrreldakse oma tulemusi ja taset ning just nende saavutused motiveerivad kõvasti trenni tegema ja pingutama.

Eesti iluuisutamise sõbrad saavad naiste üksiksõidus pöialt hoida Niina Petrõkinale (treener Svetlana Varnavskaja), kes saavutas veebruari alguses toimunud Eesti noorte meistrivõistlustel esikoha ja tuli täiskasvanute 2020. aasta Eesti meistrivõistlustel hõbedale. Petrõkina on häid kohti saavutanud juunioride GP-etappidel.

Täiskasvanute Eesti meister naiste üksiksõidus, 17-aastane Eva-Lotta Kiibus (treener Anna Levandi), kes sai jaanuaris Grazis EM-il väga hea 7. koha, seekord kodujääl juunioride MM-il ei osale, vaid keskendub märtsis Montrealis toimuvale täiskasvanute MM-ile.

Aleksandr Selevko, kes sai täiskasvanute Euroopa meistrivõistlustel 16. koha, on koduseks etteasteks igati valmis. Treener Irina Kononova ütles, et Aleksandr lihvis oma kava Tallink Hotels Cup 2020 võistlusel ja nüüd puhkab, et anda juunioride MM-il kodupubliku ees maksimum. Selevko eesmärk on jõuda meeste üksiksõidus kümne parima hulka.

Meie esi-jäätantsupaaril Darja Netjagal ja Marko Jevgeni Gaidajenkol, kellel on Eesti meistritena taskus ka MM-i pilet, on rahvusvahelise uisuliidu juunioride GP-sarjast sel hooajal parima tulemusena ette näidata 12. koht.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.