"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! Aab: valitsus on valmis operatiivselt tegutsema (2)
27. veebruar 2020
Scanpix

"Me peame olema valmis selleks, et kui puhang tekib, siis oskaksid omavalitsused kiiresti reageerida," ütles Aab. "See on eriti oluline omavalitsuse vastutusalas olevate hooldekodude, koolide ja lasteaedade puhul."

Valitsuse tänasel pressikonverentsil oli seoses esimese Eestis tuvastatud koroonajuhtumiga tulipunktis koroonaviiruse teema – eelkõige see, milliseid meetmeid võtab valitsus tarvitusele viiruse leviku tõkestamiseks Eestis.

Sotsiaalminister Tanel Kiik ütles, et Iraani kodanik, kellel viirus tuvastati, on koos oma pereliikmega praegu haiglas isolatsioonis ja viiruse levik on seega tõkestatud. Minister tunnustas tema adekvaatset reageerimist 112 helistamise näol kohe viiruse sümptomite ilmnedes: “Õnneks oli ta piisavalt ettenägelik, et esimesel võimalusel see kõne teha.”

“Me anname oma parima, et levik temaga koos olnud reisijatele välistada,” ütles Kiik, rõhutades, et Eesti kodanikel ei soovitata praegu ohukolletesse – sh ka Iraani reisida.

Välisminister Urmas Reinsalu ütles, et valitsus soovitab tungivalt vältida reisimist riskipiirkondadesse, milleks on tänase seisuga Hiina Rahvavabariik ja Põhja-Itaalia (Lombardia, Veneto, Emilia-Romagna ja Piedmont regioonid), Iraan, Jaapan, Singapur ning Lõuna-Korea. Hiina turismiviisasid Eesti praegu ei väljasta.

Riskirühmaks on ka koolivaheaja reisilt naasvad pered!

Helme: “Me ei näe vajadust piire sulgeda, aga näeme vajadust kontrollida riskirühmi – meil on olemas piisav arv kaugmõõtvaid termomeetreid – konkreetseid lahendusi pakuvad välja asjatundjad, kelle komisjon teeb homme kella 10-ks valitsusele oma ettepanekud.”

Viiruse levik maailmas on kattunud Eestis koolivaheajaga, mil paljud pered on välismaareisil ja naasevad praegu Eestisse.

Nende tervise kontrollimiseks on olemas valmidus mõõta piiril inimeste kehatemperatuuri. Oluline on viia viiruse levik Eestis miinimumini. “Praegu tuleb see haigus ju väljastpoolt ja Eesti-siseselt ei levi,” ütles Helme.

Kiik rõhutas, et lapsevanemad, kes tulevad puhkuselt tagasi, peaksid järgima Terviseameti soovitusi: kui ollakse tuldud riskipiirkondadest, kust on tõenäolisem saada nakkus, oleks mõistlik olla ise ja lastega kodus ning leppida kooli ja tööandjaga kokku, et vältida nakkuse kohapeal edasi levikut.

Reinsalu ütles, et tema soovitab inimestel oma välisreisid ja vajadused läbi mõelda: “Inimesed on vabad oma valikutes ja väljasõidukeeldu Eestis ei ole,” rõhutas ta.

Tähtis on see, et inimesed kaaluksid oma riske, oluline on vältida koroonaviiruse jõudmist täiendavalt Eestisse ja viiruse levikut Eestis.

Praegu ongi selline periood, kus haigusi on rohkem, ütles Aab. “See on agressiivne uus tüvi, mis levib kiiresti ning eelkõige on ohus riskirühmad, nagu ka teiste viiruste ja grippide puhul,” selgitas ta. “Me jälgime olukorda ja olema valmis operatiivselt vajalikke meetmeid kasutusele võtma.”

Töörühm koguneb homme hommikul

Valitsus moodustab koroonaviirusega tegeleva töörühma, millesse on kaasatud sise-, kaitse-, kultuuri-, rahandus- jt asjakohaste ministeeriumide ja riigiasutuste spetsialistid, kes homme kell 10 esitavad valitsusele oma ettepanekud olukorraga tegelemiseks ning vastavalt sellele astub valitsus oma järgmised sammud.

Piiril hakatakse tegema juhtumi-põhist kontrolli, sest viirusel on umbes 2-nädalane peiteperiood, mis tähendab seda, et viirusekandjatel ei esine veel mingeid sümptomeid ja täna tehtud test ei pruugi anda adekvaatset tulemust – isegi kui test on negatiivne, ei tarvitse see tähendada, et inimene on nakatunud.

Eestis ületab riigipiire aastas 10 miljonit inimest, mis tähendab, et kõikide kontrollimine ja näiteks temperatuuri mõõtmine on võimatu. Oluline on see, et kui inimene kahtlustab nakatumist või tal avalduvad koroonaviirusele iseloomulikud sümptomid, tuleb ühendust võtta oma perearstiga, helistada kas perearsti nõuandetelefonile või kui on tõsisem tervisemure, siis numbril 112.

Samuti on grippi nakatunud inimestel oluline mitte minna kontorisse tööle, vaid võimalusel jääda koju ja teha kaugtööd.

Reinsalu ütles, et ka teistes piirkondades võivad tekkida täiendavad reisipiirangud – nii et inimestel tuleks olla reisimisel valvel ning kaaluda reisimise vajadust, registreerida oma reis välisriiki ning samuti konsulteerida reisifirmadega, et olla teadlikud haiguste levikust vastavas piirkonnas ning kindlustusvõimalustega.

Eesti riik on valmis oma kodanikke abistama

Tänase seisuga on riskipiirkondades registreeritud 105 Eesti kodanikku. Praegu nendes piirkondades otsest keeldu riigist lahkuda pole, aga Eesti riik on valmis kindlustama oma kodanike ohutu tagasitoomine Eestisse. Jaanuari lõpus toodi koostöös Prantsusmaaga Hiinast tagasi grupp Prantsusmaa kodanikke, kelle hulgas oli ka üks Eesti kodanik.

Siseminister Mart Helme kutsus üles vastutustundlikule käitumisele. “Loomulikult on tänapäeval diagnoosimise tase teine kui vanasti – viirused levivad siin ja praegu ka selles ruumis piisknakkuse teel,” ütles Helme. “Peiteaeg on see, mis muudab selle asja keeruliseks, sest nakatunul ei tarvitse olla mingeid sümptomeid,” sõnas ta.

“Meil ei ole Eestis mingit hädaolukorda, kriisi ega epideemiat,” rõhutas Helme. “Küll aga on meil oht ja sellega me tegeleme! Me tegeleme ohu minimaalseks muutmisega.”

Helme ütles, et kui ajakirjandus vastutustundlikult ei käitu, tekib paanika ja seda pole meil vaja. Ta juhtis tähelepanu ka sellele, et siseministril on suured volitused karantiinide ja muude piirangute kehtestamiseks. “Me võib-olla peame oma filosoofilist suhtumist maailma, kuhu me oleme jõudnud, korrigeerima,” ütles ta.

Helme lõpetas pressikonverentsi optimistliku seisukohaga: “Olukord ei ole lootusetu, nii hiinlased kui ka ameeriklased on väitnud, et neil on ravimid olemas – kogu koroona-paanika vaibub kiiremini, kui me oskame oodata ja loota.”

Oluline teada!

Ärge minge EMO-sse – seal on teil suurem tõenäosus teisi nakatada – otse EMO-sse pöördumine võib ohtu panna teiste inimeste tervise!

Tööandjatel soovitatakse olla paindlikud ja lubada nakkuskahtlustega või ohtlikust piirkonnast naasnud töötajal töötada kodukontoris või kui sellist võimalust pole, võtta haigusleht.

Riskipiirkonnast tulnud inimesel on mõistlik teatud kaalutlustel kooskõlas perearsti otsusega jääda koju ka siis, kui sümptomeid pole.

Aab rõhutas ka seda, et kuna Eestis on vaktsineerimisega hõivatus langenud, soovitab ta inimestel vaadata üle oma pere ja laste vaktsineeritus.

Kõige asjakohasema ja uuema info koroonaviiruse kohta leiab Terviseameti leheküljelt https://www.terviseamet.ee/et ning Välisministeeriumi kodulehelt https://vm.ee/et/koroonaviirus-2019-ncov.

 

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

karantiin Itaalia
27. veebr. 2020 18:45
Vähemalt Põhja-Itaalia karantiini vajadusel ka kogu Itaalia.
Aab: valitsus on valmis operatiivselt tegutsema
27. veebr. 2020 15:58
Te mitte ei pea teatama, et olete valmis, TE OLETE LAUSA KOHUSTATUD, iga kell ja igast asendist eesti rahvast teenima! Täpsemat infi oma kohustsutest võite otsida netist.