"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! Tallinlaste postkasti saadetakse linnajõgede olukorra kohta küsimustik (2)
27. veebruar 2020
Dmitri Povilaitis/ Foto on illustreeriv

"Ühe osa linnakeskkonnast moodustavad väikesed linnajõed, mille eest tuleb hoolt kanda ning tagada nende liigirikkuse säilimine," märkis Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart.

Peagi potsatab 2500 tallinlase postkasti linnajõgede olukorra ja võimalike tervendusmeetmete teemaline küsimustik. Läbiviidav uuring on üks osa rahvusvahelisest projektist HEAWATER, mille laiemaks eesmärgiks on puhtam Läänemeri. 

Projekti raames toimuva uuringu eesmärgiks on juhtida tähelepanu Tallinna linnajõgede olukorrale. Ühtlasi soovitakse saada teada, milline on linlaste arvamus linnajõgede tervendamise võimalustest. Küsitlus asetub laiemasse rohelise pealinna kontseptsiooni ning aitab paremini kaardistada, kuidas hindavad linlased erinevaid linnajõgede liigirikkuse säilimist toetavaid meetmeid. Sama küsitlus on juba toimunud projektipartnerite juures Turus (Soome) ja Söderhamnis (Rootsi).

Kõlvart sõnas, et linna jaoks on keskkonna hoidmine ja kaitsmine väga oluline. “Ühe osa linnakeskkonnast moodustavad väikesed linnajõed, mille eest tuleb hoolt kanda ning tagada nende liigirikkuse säilimine. Linnakeskkonna edasiseks planeerimiseks soovime teada elanikke arvamust. Seetõttu loodan, et head tallinlased osalevad ettevõtmises ning vastavad linnajõgede kohta käivale küsimustikule,” lausus Kõlvart.

Tallinna linna territooriumil on kokku 16 vooluveekogu. Tallinna linnajõed nagu näiteks Mustjõe, Mähe ja Tiskre oja on loomadele, lindudele ja taimedele elupaigaks ning rikastavad linnaruumi. Paraku muudab linnastumine jõgesid – mõned jõed on suunatud betoonkanalitesse või linnatänavate all asuvatesse torudesse. Lisaks leiab ka sademevesi oma tee linnajõgedesse. Sellega kaasneb elupaikade kadumine ja veekvaliteedi halvenemine ning see viib linnajõgedes elavate taimede ja loomade arvukuse vähenemiseni. 

Projekti eesmärk on vähendada pilootjõgedes, mis paiknevad Turus, Tallinnas ja Söderhamnis, toite- ja ohtlike ainete kontsentratsiooni vähemalt 10% võrra. Tallinnas asuvas Mustjões vähendatakse plaani kohaselt veehägusust ja fosfori kontsentratsiooni. Seeläbi paraneb ka suplusvee kvaliteet Stroomi rannas.

Projekti kogueelarve on 1 898 060 eurot ja Tallinna osa on sellest 534 987 eurot.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Varsaallika oja
19. apr. 2020 12:45
Varsaallika oja näiteks kuivab ära kui Maarjamäe klindipealsed uusarendused valmis ehitatakse. Tegu siis ojaga mis läbib Maarjamäe kaitsealust Lillepi parki. Arusaamatuks jääb mille alusel Tallinna linnaplaneerimise amet Merkole Lahekalda objektile ehitusload väljastas. Tegu põhjavee toitealaga kuhu Merko hetkel ehitab. Antud detailplaneering läheb tugevasse vastuollu Lasnamäe üldplaneeringuga.
Härjapea vetevood valla
27. veebr. 2020 14:33
Härjapea vetevood valla kaua võib Tallinna oma Härjapea. Tallinn on linn ja linnas on jõgi Härjapea vetevood valla.