"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Uuring: kolmveerand kodanikest pooldab õigust algatada referendumeid (1)
29. veebruar 2020
Albert Truuväärt

"Kui rahvaalgatusele ja referendumitele seada arukad künnised, siis ei vastandu otsedemokraatia esindusdemokraatiale, vaid toetab seda," märkis Terve Rahva nõukogu esimees Jaak Valge.

Sihtasutuse Terve Rahvas tellitud küsitlusest selgub, et 75 protsenti Eesti kodanikest tahab rahvale põhiseaduslikku õigust algatada rahvahääletusi, vahendas BNS. 

Küsimusele, kas pooldate põhiseaduse muutmist nii, et rahval oleks õigus algatada rahvahääletusi, vastas “jah” või “pigem jah” 75 protsenti küsitletutest. “Ei” või “pigem ei” vastas 15 ning “ei oska öelda” 10 protsenti. Nostrati läbiviidud uuringus küsitleti 18.–25. veebruarini 1002 inimest.

Valge sõnul näitavad kõik viimastel aastatel tellitud avaliku arvamuse uuringud selgelt, et suur enamik Eesti elanikest soovib aktiivsemalt ühiskonnaelus kaasa rääkida.

“Kui rahvaalgatusele ja referendumitele seada arukad künnised, siis ei vastandu otsedemokraatia esindusdemokraatiale, vaid toetab seda. Põhiseaduses ette nähtud õigus algatada siduvaid rahvahääletusi täiustaks Eesti riigikorraldust ning muudaks meie ühiskonda sidusamaks,” ütles Valge.

Sihtasutuse tegevjuht Joonas Laks osutas, et rahvahääletused on kasulikud seadusest tulenevate ummikseisude puhul.

“Muuhulgas aitavad rahvahääletused otsustada selliste küsimuste üle, kus eraldusjoon ei lähe mööda erakondade ideoloogiaid, näiteks Rail Baltic või Eesti metsade majandamise ulatus,” selgitas Laks.

SA Terve Rahvas on erakondadeülene kodanikuühendus, mille eesmärk on rahva algatatavate õiguslikult siduvate rahvahääletuste võimaluse taastamine Eesti põhiseaduses ja seadustes.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

vot tak
29. veebr. 2020 14:23
Referendumid ei vasta 1938. aasta põhiseadusele.