“Kui vanemad lähevad lahku, on nad ise kriisis ja käituvad sageli nagu lapsed. Nende laps satub siis oma vanemate, kahe väikese lapse tasemel käituva täiskasvanu vahele."

Ly Rüüs, Mustamäe sotsiaalhoolekande osakonna juhataja
Esmaspäevaks oli koroonaviirus Euroopas põhjustatud juba üle 500 surmajuhtumi (3)
10. märts 2020
Scanpix

Itaalia peaminister Giuseppe Conte teatas esmaspäeval, mida on riigis kavas ette võtta, et koroonaviiruse levikut pidurdada. Karantiini pannakse kogu riik. Enne kehtisid liikumispiirangud ainult Itaalia põhjaosas. Kõik meetmed on jõus alates teisipäeva hommikust. Liikumist piiratakse tugevalt kogu maal ja kõik avalikud rahvakogunemised on keelatud. Lõpetatakse ka igasuguste spordivõistluste korraldamine.

Conte teatas, et inimesed tohivad liikuda ainult kas tööülesannete täitmise või mõne hädaolukorra tõttu. Peaministri sõnul tehakse selliseid piiranguid, et kaitsta kõige haavatavamaid ühiskonna liikmeid.

“Jääge koju!” rõhutas Itaalia peaminister ja lisas, et kaalul on Itaalia tulevik.

Itaalia valitsus täpsustas, et liikuda võib ainult sel juhul, kui töö seda väga nõuab või kui keegi pereliikmetest on sattunud mingisse hädaolukorda või kui liikumist on hädasti vaja tervislikel põhjustel.

Reisid jäävad ära

Raudteejaamades mõõdetakse reisijate kehatemperatuuri ja lennata plaaninud inimestel tuleb reisist loobuda.

Baarid ja restoranid on avatud ainult õhtul kella kuueni ja kliendid peavad pidama üksteisest vähemalt meetripikkust vahemaad pidama. Suletud on kõik muuseumid, teatrid, kinod, klubid, spordisaalid ja ujulad.

Keelatud on isegi matused, rääkimata laste pidudest ja muudest kogunemistest. Kirikud on küll veel avatud, kuid neiski peab nagu restoranis hoidma ligimestest vähemalt meetri kaugusele.

Ühistransport töötab osaliselt ja eriti linnadevahelise liikumise osas hakkavad kehtima piirangud. Koolid ja kõrgemad õppeasutused on samuti ajutiselt suletud ning neid ei avata enne 3. aprilli. Vähemalt seitsmest Itaalia vanglast on tulnud teateid vangide rahutustest, kui keelati ära külastused. Mitmed vangid on rahutuste tõttu surnud.

Esmaspäeval kasvas Itaalias nii haigestumiste kui surmajuhtumite arv. Teatati nimelt ligi kahest tuhandest uuest haigusjuhtumist ja kokku on neid juba koroonaviiruse tõttu üle üheksa tuhande. Surmajuhtumeid lisandus ligi sada ja kokku on neid nüüd 463.

Levib üle maailma

Maailma terviseorganisatsioon WHO hoiatas, et koroonaviirusest tingitud haigestumised on muutumas ülemaailmseks pandeemiaks. Lisandub aina uusi haiguskoldeid, näiteks Tirooli piirkond Austrias ja Nordrhein-Westfaleni liiduma Saksamaal. Siiani on olnud haiguspiirkonnaks Hiina, Iraan, Lõuna-Korea ja Itaalia.

Esmaspäeval teatati ka kahest esimesest koroonaviiruse põhjustatud surmajuhtumist Saksamaal Nordrhein-Westfaleni liidumaal.

Isagi Kanadas on nüüd samal põhjusel üks surmajuhtum, haigeid on sellel maal seni ligi 70.

Kogu maailmas oli teisipäeva hommikuks registreeritud rohkem kui 114 000 haigusjuhtumit. Haigusesse on surnud üle 4000 inimese. Soomes oli teisipäeva hommikul 33 koroonaviirusest nakatunud inimest.

Euroopas on selle haiguse tõttu surnud juba üle 500 inimese.

New Yorgis hädaolukord

New Yorgi kuberner Andrew Cuomo kuulutas hädaolukorra linnas välja juba laupäeval, mil osariigi haigestunute arv ületas saja piiri. See lubab palgata rohkem uusi tervishoiutöötajaid ning operatiivselt reageerida olukorrale ja muretseda vajalikke medikamente. Tuhanded New Yorgi sariigi elanikud on juba karantiinis. Üldse on USAs registreeritud juba 700 koroonaviiruse poolt nakatunud haiget. Surnuid on kokku 27. Florida osariigis pannakse haiguspiirkondadest naasvad inimesed kaheks nädalaks karantiini.

Esimesest viirusega nakatnust teatas ka USA naabermaa Kanada.

 

(Lühendatult ajalehest Helsingin Sanomat)

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

paneuroopa
17. märts 2020 21:42
https://lounaeestlane.ee/euroopa-liit-on-de-facto-surnud-kuidas-selline-asi-sai-juhtuda/ Iroonia tipp on see, et kui Itaalia pöördus abipalvega Euroopa poole, siis ei tulnud mingit vastust. Kes Itaalia abipalvele reageeris, oli Hiina. See vist ütleb kõik Euroopa ja sellesinatse liidu kohta.
Hiina appi
11. märts 2020 18:12
Rahva-Hiina saadab Itaaliale 100 000 kaitsemaski ja tuhat hingamisaparaati mis suureks abiks just praegu. Respekt Hiinale.
Rahva-Hiina appi
11. märts 2020 06:56
Itaalia otsustas pöörduda abi saamiseks Rahva-Hiina poole. Igati asjalik käik Itaalia poolt Hiinal on teat kogemust äärmiselt tublid on hiinlased olnud ülirasketes oludes.