"Olen aeg-ajalt kuulnud, et kolleegid mujal maailmas imestavad, kuidas meil on õnnestunud siin luua nii elav ja kõrgel tasemel muusikaelu."

Tõnu Kaljuste, dirigent
SEB: Koroonaviiruse mõju pensionifondide investeeringutele on keeruline hinnata (0)
12. märts 2020
Dmitri Povilaitis/ Foto on illustreeriv

"Hetkel näeme, et jätkub ebakindluse periood ja püsib aktsiaturgude närvilisus, kuid ühe - kahe kvartali jooksul taastub majanduse ja turgude rahulikum rütm," märkis SEB Varahalduse fondijuht Endriko Võrklaev.

Väärtpaberihindade liikumine on näidanud, et paljudes riikides leviv koroonaviirus on tõsine oht maailmamajandusele ja peamine riskitegur ka finantsturgude jaoks. Eelmise kahe nädala jooksul on koroonaviirus avaldanud selgelt negatiivset mõju aktsiatele ja riskantsematele võlakirjadele. Turvalised valitsusvõlakirjad tegid samal ajal korraliku plusstulemuse.  

Võrklaeva sõnul on hetkel veel raske öelda, kuivõrd tõsiseks kujunevad mainitud mõjud investoritele. “Endiselt on suurim küsimus, kuidas viirus järgmisel paaril kuul levib, seda eriti maailma suurima majandusega USA territooriumil. Hetkel leidub nii positiivseid kui ka negatiivseid märke: kui Hiinas võib näha stabiliseerumise esimesi ilminguid, tekitab muret viiruse kiire levik väljaspool Hiinat, sh Itaalias, Prantsusmaal ja Saksamaal. Ameerika Ühendriikides ei ole viiruse leviku tegelik ulatus veel selge,” ütles Võrklaev.

“Mis puudutab tulevikuprognoosi, siis meie arvamuse kohaselt on arengukõver pigem U-kujuline. Hetkel näeme, et jätkub ebakindluse periood ja püsib aktsiaturgude närvilisus, kuid ühe – kahe kvartali jooksul taastub majanduse ja turgude rahulikum rütm. Peagi hakkavad finantsturud keskenduma 2021. aasta kasvunumbritele ning kui väga pikale veniv ja väga negatiivne (L-kujuline) stsenaarium ei realiseeru, võime uskuda, et järgmise aasta tootmistasemeid mõjutab koroonaviirus tagasihoidlikult,” lisas Võrklaev. 

SEB pensionifonde on viimase aja arengud samuti mõjutanud. Enim on turgude närvilisust tunda saanud passiivselt juhitav indeksfond, kus aktsiate osakaal on alati maksimumilähedane. Teisest küljest võib viimaste nädalate langust vaadata eelmise aasta rekordilise +27,04% aastatulemuse kontekstis ja SEB indeksfond on 11. märtsi seisuga oma mõne aasta tagusest tegevuse algusest endiselt umbes 10% plusspoolel. Aktiivselt juhitud fondides on varaklasside valik mitmekesisem ja aktsiate odavnemist on osaliselt kompenseerinud kallinenud võlakirjad ja stabiilsemad kinnisvarainvesteeringud. Samuti on aktiivselt juhitud fondides tehtud erinevaid taktikalisi muudatusi nii riski lisades kui vähendades.  

Pensionikogumine on pikaajaline protsess. Soovitame üle vaadata enda fondivalik ja veenduda, et kogute eesmärkidele ja riskvalmidusele vastavas fondis. Liigne rapsimine ja emotsioonid ei tule investeerimisel, samuti aga pensionikogumisel kasuks. Neil, kelle pensioniaeg ei saabu lähima 5 – 10 aasta jooksul võib finantsturgude nõrkus luua hoopis võimalusi.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.