"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! Helme: riigil on plaanis võtta laenu vähemalt miljard (0)
13. märts 2020
Albert Truuväärt

"Maksulaekumised vähenevad suurusjärgus 40 miljonit, lisaks on oodata lisakulutusi haiguse tõrjumisele," selgitas rahandusminister Martin Helme koroonaviiruse mõju majandusele. "Kõik see kokku - maksulaekumiste vähenemised, lisakulud viiruse peatamiseks ning majanduse stimuleerimine - on kulu 1,5-2 miljardit." 

Sotsiaalminister Tanel Kiik ja Helme andsid ülevaate koroonaviiruse leviku ja majandusprobleemide lahendamisega tegeleva valitsuskomisjoni otsustest.

“Täna on Saaremaal mõnevõrra rohkem nakatunuid kui teistes maakondades,” kinnitas Kiik, lisades, et nakatunude tõusu on siiski märgata ka teistes maakondades. “Saaremaal hetkeseisuga karantiini ei kehtestata.”

Sellest tulenevalt soovitas Kiik jätta ära kõik maakondadevahelised sõidud. “Kõik maakondadevahelised sõidud on mõistlik ära jätta, sest kõik kohutmised kannavad paratamatult riski, et viirust levitatakse aina edasi.”

Täna arutas valitsus, kuidas kompenseerida töötajatele, kelle töö iseloomust tulenevalt ei saa kaugtööd rakendada, näiteks päästetöötajad ja tervishoiutöötajad, saamata jäänud tulu karantiini tõttu. “Kui selgub, et nad peavad karanatiini jääma, siis me Töötukassa nõukogu teisipäevasel koosolekul otsustame, millisel viisil hakkab töötukassa osaliselt või täielikult saamata jäänud sissetulekut kompenseerima,” märkis Kiik.  

“Me otsime võimalusi, kuidas inimesed, kes tervislikel põhjustel karantiini saadetakse, saaksid oma haiguspäevad kompenseeritud ning seda teiste meetoditega, kui see tavaliselt Eestis kehtib,” rääkis Helme. 

Koroona mõju majandusele vähemalt 1,5 miljardit

Rahadusministeerium tegi kiirhinnangu koroona mõjust Eesti majandusele. “2% kasv asendub 0% kasvuga, karmimal korral on 5% langust ehk langeme -3% kasvu peale, aga seda juhul, kui me ei tee midagi,” selgitas Helme. Majandusministeerium on esitanud hulga meetmeid, mis leevendaks majanduse aeglustumist. “Maksulaekumised vähenevad suurusjärgus 40 miljonit, lisaks on oodata lisakulutusi haiguse tõrjumisele,” märkis Helme.

“Lisaks soovime nendele miinuspooltele, mis niikuinii eelarvet koormavad, majandust stimuleerida. Osad võtted üritame käivitada läbi Kredexi, et tagada ettevõtetel likviidsus ja võimaldada neil laenusid refinantseerida,” selgitas Helme. “Osadel sektoritel kompenseerime ajutiselt saamata jäänud tulu, et hästi toimivad ettevõtted ei läheks kriisiperioodil pankrotti. Lisaks soovime teha terve rea maksuleevendusi, mis on omakorda lisakulu riigile.”

“Kõik see kokku – maksulaekumiste vähenemised, lisakulud viiruse peatamiseks ning majanduse stimuleerimine – on kulu 1,5-2 miljardit,” lisas Helme, et need on vaid esialgsed arvutused. “On täiesti reaalne, et väliskeskkond läheb halvemaks ning siis on ka majanduskeskkond halvem.” 

“Maksulangetusest on räägitud laevanduses, toitlustuses ja hotellinduses,” täpsustas Helme, et konkreetseid meetmeid pole veel määratud, kuid on võimalus, et mingites sektorites ei pea järgmised kaks aastat makse maksma.  

“Riigil on plaanis võtta laenu esialgu vähemalt miljard,” kinnitas Helme. 

Testide arvu on suurendatud

“Me oleme testide arvu suurendanud, lisaks on suurendatud oluliselt testide analüüsivõimekust,” lisas Kiik, et üle riigi saab testida kuues kohas. “Kui inimene on sümptomitega, siis perearst otsustab, kas on mõistlik teha testi,” selgitas Kiik, et test ei näita nakatumist siis, kui sümptomeid ei ole veel ilmnenud.  

“Kui inimene puutub kokku koroonaviirusesse nakatunuga, siis määrab perearst haiguslehe. Riik ei saa teha 100 protsendilist otsust, et kuidas ja kellele haigusleht kirjutatakse,” märkis Kiik, et üldiselt kirjutab perearst haiguslehe kindlalt siis, kui inimene on kokku puutunud nakatunud inimesega.  

“Terved inimesed, kes on määratud karantiini, nendele ei saa perearst haiguslehte määrata. Me vaatame, kuidas saab selliseid inimesi aidata Töötukassa,” selgitas Kiik. 

Helme rääkis, et nakatunute arvu kasvu näeb paratamatult veel vähemalt 10-15 päeva. “Kui meetmed on tõhusad, siis peaks nakatunute arv langema kahe või kolme nädala pärast. Kui siis ka ei lange, peame meetmed uuesti üle vaatama,” lisas Helme, et ka jooksvalt vaadatakse meetmete tõhusust niikuinii pidevalt üle.

Ta lisas, et praeguseks on koroonaviirusega nakatunuid inimesi Eestis ligi 70.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.