"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! Peaministri kommentaar Pealinnale: kindlasti pole vaja külvata paanikat ja seista poodides järjekordades (0)
13. märts 2020
Mats Õun

"Kindlasti pole vaja külvata paanikat ja seista poodides järjekordades," ütles peaminister Jüri Ratas. "Mõistan seda ebamugavust, mida eriolukord tekitab, kuid see on hädavajalik, sest kaalul on inimeste elud." 

 

Peaminister Jüri Ratas ütles Pealinnale, et Terviseamet on teinud täna kõik, mis on võimalik arvestades nende ressursse. “Saab kindlasti paremini, kuid seni on nad käitunud oma parimas usus. Kus on vaja parandada, on info andmine,” väitis ta.

Pealinna küsimusele, kuidas valitsus ennast kaitseb, vastas Ratas, et valitsuse kolimine Tallinnast välja ei ole plaanis. “Valitsus kaitseb ennast nii nagu iga Eesti inimene, seistes oma hügieeni eest ning vältides kontakte, ehkki valitsuse liikmetel pole see alati võimalik,” ütles ta.

Ratas hoiatas paanika tekitamise eest. “Kindlasti pole vaja seista poodides järjekorras. Mõistan inimesi, kellel on vaja osta patareisid, tikke ja kuivaineid. Riigil on omad plaanid ja pikkades järjekordades seista pole mõistlik,” sõnas Ratas.

“Vabariigi valitsus kuulutas eile välja eriolukorra, mis kehtib 1.maini, kui valitsus ei otsusta teisiti. Kõige olulisem prioriteet  on kaitsta Eesti inimeste tervist. Eestis sai kinnitust koroonaviiruse riigisisene levik. Kaalul pole mitte ainult inimeste tervise, vaid ka elude kaitse,” ütles Ratas.

Valitsuskomisjoni otsusega kehtib avalike kogunemine keeld ning koolid suletakse alates esmaspäevast, kuid õppimine kodus läbi e-kooli. “Otsustasime täiendavalt viia sisse sanitaarkontroll sadamasse ja lennujaama, et teada, kust inimesed tulevad. Igal hommikul vaadatakse üle kõrge riskitasemega kohad. Muuseumid ja kinod on kinni. Riigil on piisavad toiduvarud,” ütles peaminister.

“Me peame pingutama ja saame viirusest ühiselt võitu. Peame pingutama, et praegune majanduslangus oleks pehme,” jätkas ta.

Siseminister Mart Helme sõnas, et ehkki võib näida, et otsus eriolukorra kehtestamiseks tuli üle jala ja kiiresti, siis nii see pole. “Eile eriolukorda kehtestades me vormistasime mitme nädala töö,” sõnas ta.

Riskipiirkondadest tulijad suunatakse karantiini

Siseminister kinnitas, et piiridel algas tegevus juba täna öösel ning see süveneb ja laieneb. Võimalik, et kaasata tuleb kaitseliitlasi või abipolitseinikke.

“Praegune tegevus on jäämäe tipp, valitsus ei tegutse uisapäisa, vaid süsteemselt. 1. mai on tinglik tähtaeg ning loodame selle ajaga tervishoiukriisist üle saada,” kinnitas ta. “Mõistame tagajärgi ettevõtluse ja kultuurisfäärile. Kui on küsimus, kas eelistada raha või inimesi, siis eelistame inimesi.”

Välisminister Urmas Reinsalu rõhutas, et mida vähem on inimkontakte, seda väiksem on tõenäosus, et haigus levib. Kõik piirangud on seatud – kui me neid ei tee nüüd, oleme silmitsi suuremate probleemidega. Paljude inimeste elukorraldus muutub. “Peame toeks olema, üheskoos tuleme supist välja, pole mingit kahtlust,” ütles välisminister.

Ta soovitas välisriikidesse reisimisest loobuda, ning palus riskipiirkondadest Eestisse mitte tulla, sest vastasel juhul suunatakse need inimesed karantiini. “Meil pole illusiooni, et tuleb kehtestada täiendavaid piiranguid. Oluline, et kõik otsused on tehtud konsensuslikult,” kinnitas Reinsalu.

Haiglaid ja hooldekodusid külastada ei tohi

Sotsiaalminister Tanel Kiik osutas, et kõige suurem riskirühm on eakad. “Kehtib igasugune hooldekodude ja haiglate külastuskeeld. Sellega me säästame tervishoiuressurssi. Kõige hullem oleks haiglate sisesed nakatumised, mis vähendaks riigi võimekust ravi pakkuda,” rõhutas ta.

Kiik osutas, et väga palju tähelepanu pannakse isikukaitse vahenditele, mille tarnimisega on raskusi kogu Euroopas. Ta meenutas, et suuremaid lööke Itaalias oli tervisetöötajate nakatumine ja isikukaitsevahendite nappus.

Kiik ütles, et  ta palus Töötukassal rakendada meetmeid, et toetada ja ennetada tööpuuduse teket ja palkade väljamakseid. “Meie prioriteet on inimesed. Suuname rahalisi meetmeid nende toetamiseks ning see puudutab nii riigi- kui ka ettevõtlusmeetmeid,” väitis ta. “Kõik meetmed on tõenduspõhised, et vältida haiguse jõudmist riskirühmadesse.”

Lasteaiad jäävad avatuks

“Lapsed on meie kalleim vara, kuid haigus pole lastele nii ohtlik kui eakatele,” põhjendades otsust lasteaedu esialgu mitte sulgeda. “Vanemad peavad olema tööl ning lapsed võivad siis minna vanavanemate juurde, kes on riskirühm. Samuti väldime sellega hädavajaliku ressursi töölt eemalejäämist.” Ta ei välistanud, et  tuleb lasteaedade sulgemiseni minna tulevikus.

Ratas ütles, et eriolukorra kehtestamine ei puuduta pulmi ja matuseid. “Suured perekonnakohtumised tuleb kui võimalusel edasi lükata. “Peiesid ei saa küll edasi lükata ning siis tuleb lähedastest kontaktidest hoiduda,” sõnast ta. Kinni ei lähe ka jõusaalid ja SPA-d.

Jõusaali asemel tasub metsajooksu teha

Kiik lisas, et kõik kohtumised, mis on võimalik, lükata edasi. “Ilmad lähevad ilusamaks, minge jooksma metsa alla ja parki, kus pole nakkusohtu. Jõusaali on parem vältida ning mistahes sümptomitega sinna mitte minna,” soovitas sotsiaalminister.

Ta lisas, et võimalik on, et tulevikus tuleb seada suurematele töökollektiividele kaitseks piiranguid. Samuti võib tulla piiranguid spordisaalide ja SPA-dele.

“Oleme valmis rakendama igasuguseid meetmeid, mis piiravad inimeste lähikontakte, kui see on vajalik. See puudutab kindlasti ka laevaliiklust,” märkis peaminister.

Küsimusele, miks Ratas ise erakorralist komiteed juhib, vastas ta, et juhtimisskeem on kõige operatiivsem, kui seda juhib peaminister. “See oli nii õiguskantsleri kui riigisekretäri seisukoht, et valitsusjuht peaks olema eriolukorra juht,” ütles ta.

Kiik kinnitas, et kui eriolukorda juhiks keegi teine, tekiks segadus. Nüüd saab väga operatiivselt juhtida. Ta jätkas, et  surve info saamiseks on ülisuur eriti Terviseametile ning ta ei kadesta neid inimesi.

Ratas kinnitas, et majandusmeetmed on olulised, et Eesti majandus pöörduks tagasi tõusule. “On teatud tagatised ja garantiid, mida riik saab anda. Oleme avalikke investeeringuid valmis rakendama, et töökohad säiliksid. Me ei asu kärpeid tegema,” kinnitas ta.

Küsimusele, kui kiiresti viirus edasi levib ei ole Kiige sõnul võimalik vastata, kuid praktika näitab tema sõnul,  et nakkuse tuvastamise esimestel nädalal ongi levik väga kiire. Eile kehtestatigi eriolukord seepärast. “Meil on nakatunuid tuvastatud rohkem seepärast, et teste tehakse ka rohkem,” selgitas.

Eriolukord puudutab järgnevat:

Avalikud kogunemised

Keelatud on kõik avalikud kogunemised.

Õppetöö haridusasutustes

Alates esmaspäevast, 16. märtsist tuleb koolides peatada tavapärane õppetöö ning viia see üle kaug- ja koduõppevormile.

Kõikides algkoolides, põhikoolides, gümnaasiumides, kutsekoolides, kõrgkoolides ja ülikoolides valmistada ette homme, 13. märtsil asutusesisene infopäev, kus jagatakse juhiseid ja materjale õppetöö edasiseks korraldamiseks.

Ülikoolides ja teadusasutustes jätkub teadus- ja arendustegevus.

Erivajadustega õppurite haridusasutuste õppetööd käsitletakse eraldi.

Lasteaedade ja lastehoiu lahtioleku ja töökorralduse otsustab kohalik omavalitsus või muu lasteaia pidaja.

Alates esmaspäevast, 16. märtsist tuleb peatada huvihariduse andmine.

Selline hariduselu korraldus kehtib kuni olukorra muutumiseni. Meetmete vajalikkust hinnatakse iga kahe nädala järel.

Piir ja rahvusvaheline reisilaevaliiklus

Piiriületuspunktides kehtestatakse sanitaarkontroll tuvastamaks inimeste koroonaviiruse haigussümptomeid.

Samuti peavad inimesed riiki sisenemisel hakkama täitma ankeete, et oleks võimalik kindlaks teha nende viibimise päritolu.

Lennujaamades ja sadamates kehtestatakse sanitaarkontroll ning viiakse sisse ankeetide täitmise nõue sarnaselt maismaa piiripunktidele.

Liinil Tallinn-Stockholm-Tallinn tuleb peatada kruiisireiside müük.

Koostöös laevafirmaga töötatakse välja ja rakendatakse meetmed viiruse leviku piiramiseks.

Riskipiirkonnad

Sotsiaalministeerium ja välisministeerium vaatavad igal hommikul üle, mis on kõrge ja keskmise riskiga piirkonnad maailmas.

12. märtsi seisuga on need riigid: Hiina, Itaalia, Iraan, Lõuna-Korea, Prantsusmaa vastavad departemangud, Saksamaa liidumaad, Tirooli liidumaa Austrias, Jaapan, Singapur ja Hispaania – Madrid, Kataloonia ja Baskimaa. Nendest riikidest tulevad Eesti elanikud ja välisriigi kodanikud peavad olema 2 nädalaks karantiinis.

Muu elukorraldus

Raamatukogud jäävad avatuks vaid piiratud ulatuses.

1. maini suletakse külastajatele muuseumid ja kinod. Etendused, kontserdid ja konverentsid on keelatud.

1. maini on keelatud spordivõistlused.

Sotsiaalhoolekandeasutustes, haiglates ja kinnipidamisasutustes hakkab kehtima külastuskeeld.

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.